Rubriky:

Tenis

Unikátní statistika! Světové jedničky v elitní stovce? Žebříčku vládla každá devátá hráčka

21. července 2019 08:30 - Praha

Je to velmi zajímavý pohled. Prvních osmnáct turnajů letošní sezony mělo osmnáct různých vítězek. Jako první dokázala na dvou podnicích zvítězit až Petra Kvitová (Sydney, Stuttgart), později ji následovaly Karolína Plíšková a Kiki Bertensová. Jak rozmanitý je ženský tenis, ukazuje i další zajímavá statistika. V současné elitní stovce tenistek je jedenáct hráček, které aspoň chvíli byly světovými jedničkami, cože je prakticky každá devátá.

 

Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Bezvládí, nebo naopak rozmanitost s nečekanými vítězkami? Pohled na ženský tenis nabízí velmi zajímavé protiklady. Na jednu stranu přišel bílý sport o jasnou vladařku, jako to bylo v případě sester Williamsových či dříve Steffi Grafové nebo Martiny Navrátilové.

"Ženský tenis je teď vyrovnaný a nikdo nemůže úplně prorazit, dominantní osobnosti, které tady byly v minulosti, v současné době chybí," říkala před časem právě legendární Češka.

Serena Williamsová

Carl Recine, Reuters

Oproti tomu řada fanoušků i odborníků oceňuje pestrost, vyrovnanost a nepředvídatelnost současného tenisu, která je asi největší v historii. Kromě předcházejícího údaje o rozdílných vítězkách v první polovině sezony se vyjímá i další zajímavý ukazatel.

Jedenáct hvězd

V současné elitní stovce je hned jedenáct hráček, které se aspoň na nějakou dobu usídlily na místě tenisové královny. Kromě úřadující šampionky Australanky Ashleigh Bartyové se výsostným postavením mohly chlubit Naomi Ósakaová, Karolína Plíšková, Simona Halepová, Serena Williamsová, Venus Williamsová, Angelique Kerberová, Caroline Wozniacká, Viktoria Azarenková, Garbiňe Muguruzaová a Maria Šarapovová.

Jak dlouho jednotlivé hráčky byly vládkyněmi tenisového světa a na jakých pozicích se nacházejí nyní, najdete v tabulce pod článkem.

Maria Šarapovová v zápase s Caroline Wozniackou

Mezi muži je situace o hodně "jednodušší". Tenisovému cirkusu z hráčů současné elitní stovky vládli jen úřadující král Novak Djokovič, Rafael Nadal a Roger Federer. Všichni tři jen tak mimochodem v současné době okupují první tři příčky žebříčku.

A grandslamové tituly? Dohromady jich nasbírali neuvěřitelných 54, vládne Federer s dvaceti, před Nadalem s osmnácti a Djokovičem s šestnácti.

Poslední světovou jedničkou mimo zmiňovanou trojici a se zraněním bojujícího Andy Murrayho byl v roce 2003 Andy Roddick.

Tenistky, které byly světovými jedničkami   
Jméno Země Počet týdnů na 1. místě Současné postavení
Ashleigh Bartyová Austálie 4 1.
Naomi  Ósakaová Japonsko 21 2.
Karolína Plíšková Česko 8 3.
Simona Halepová Rumunsko  64 4.
Serena Williamsová USA 319 9.
Angelique Kerberová Německo 34 13.
Caroline Wozniacká Dánsko 71 18.
Garbiňe Muguruzaová Španělsko 4 28.
Viktoria Azarenková Bělorusko  51  38.
 Venus Williamsová USA  11  53.
Maria Šarapovová Rusko  21  76.
pan, Sport.cz

ČT sport 6:3, 6:3 Kvitová - Muchová 6:3, 6:3   konec
20200528T14:00:00+0200
Kvitová vs. Muchová
Kvitová vs. Muchová
Kvitová
Muchová
ČT sport 6:4, 6:7, 10:8 Vrbenský - Kolář 6:4, 6:7, 10:8   konec
20200528T12:00:00+0200
Vrbenský vs. Kolář
Vrbenský vs. Kolář
Vrbenský
Kolář