Živě

Český vítěz French Open Jan Kodeš - miláček Pařížanů

26. září 2020 16:56 - Praha

Málokterý český tenista má takové turnajové jméno, jako Jan Kodeš na pařížském French Open. Bývalý československý reprezentant na Roland Garros dvakrát zvítězil a jako jeden z prvních hráčů východního bloku se dokázal prosadit mezi tenisovou elitou. Jaká vůbec byla kariéra jednoho z českých tenisových velikánů?

 

ZUMA/Keystone Pictures USA, ČTK

Jan Kodeš se narodil 1. března 1946 v Praze do sportovně nadané rodiny. Jeho otec byl aktivním sportovcem - vyhrál mistrovství republiky v kolové a v pozemním hokeji reprezentoval. Tenis hrál jen rekreačně, jeho manželka na úrovni pražského přeboru. Mladý Jan začal hrát tenis v sedmi letech v prostorách Čechie Karlín, kolem roku 1957 přestoupil do tenisového oddílu na Štvanici, kde při turnajích pomáhal také jako sběrač míčků.

Celé mládí se kromě tenisu aktivně věnoval také fotbalu, v dresu Dukly Karlín hrál nejvyšší dorosteneckou ligu.

Prapor českého tenisu držela vysoko. Jana Novotná dokázala vyhrát Wimbledon, její smrt zasáhla celý svět

Zlom nastal v jeho osmnácti letech, kdy vyhrál Pardubickou juniorku (MČR staršího dorostu). V dalších dvou letech byl tahounem juniorské reprezentace, která dvakrát zvítězila na Galeově poháru (evropský juniorský Davis Cup). V roce 1966 se Jan Kodeš stal mistrem ČSSR v kategorii dospělých, čímž započal svou dvanáctiletou dominanci v českém tenise. V letech 1966 - 1978 byl českou jedničkou, vystřídal ho až Ivan Lendl.

Pílí se dostal na tenisový vrchol, přesto ho režim odepsal. Ivan Lendl vládl světovému tenisu

Kromě tenisových kurtů bojoval také na půdě akademické - vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Davis Cup

Svůj debut v týmové soutěži si Jan Kodeš odbyl v roce 1966, kdy nastoupil do dvou singlů a jednoho deblu proti Rakousku. Všechny zápasy vyhrál. V daviscupovém týmu nastupoval pravidelně až do roku 1980 a dodnes drží československý/český rekord v počtu vítězných zápasů. S národním týmem byl ve finále soutěže v roce 1975, tehdy však ČSSR prohrála s domácím Švédskem. Jediný daviscupový triumf si Kodeš připsal v roce 1980, kdy Čechoslováci v Praze porazili Itálii. Kariéru končící Kodeš do finále nenastoupil, jeho posledním zápasem byla čtyřhra s Ivanem Lendlem ve čtvrtfinále soutěže proti Rumunsku.

Změní formát kvůli čtyřem hráčům, a ti už to pak hrát nebudou, diví se tenisová legenda novotám v DC

Jan Kodeš v Davis Cupu celkově nastoupil k 39 mezistátním utkáním, hrál 96 zápasů (60 dvouher a 36 čtyřher) a vyhrál 59 z nich. V letech 1982 - 1987 byl nehrajícím kapitánem týmu. V roce 1994 byl zvolen prezidentem Českého tenisového svazu, kde působil do roku 1998.

Triumf na French Open a Wimbledonu

Své největší kariérní úspěchy zaznamenal Jan Kodeš na začátku 70. let, kdy vyhrál dvakrát French Open a jednou Wimbledon. Triumf na Roland Garros v roce 1970 byl podle samotného Kodeše hodně vydřený. Pražský rodák nastupoval do turnaje jako sedmý nasazený hráč a během něj musel dvakrát odvracet nepříznivý stav 1:2 na sety, nejprve proti Ionu Tiriacovi z Rumunska a poté v semifinálové bitvě s domácím Georgesem Govenem. Ve finále se mu postavil Chorvat Željko Franulovič, kterého Kodeš porazil ve třech setech 6:2, 6:4 a 6:0.

50 let od velkého pařížského triumfu. French Open jsem nevyhrál, ale vydřel, vzpomíná Kodeš

Při pařížské obhajobě v roce 1971 byl Kodeš jako nasazená jednička největším favoritem turnaje. Tehdejší antukový specialista sice musel v zápase o čtvrtfinále znovu odvracet stav 1:2 na sety proti domácímu Francoisi Jaufrettovi, ve zbytku turnaje však působil jistě a po finálovém vítězství nad pozdější světovou jedničkou Iliem Nastasem z Rumunska 3:1 na sety titul na French Open obhájil. Na třetí titul v řadě již Jan Kodeš nedosáhl, v roce 1972 prohrál ve čtvrtfinále s Francouzem Proisym v pěti setech.

Král českých dostihů Josef Váňa. Život velkého žokeje, trenéra a politika

Největším triumfem Kodešovy kariéry přišel o rok později, překvapivě na travnatém povrchu ve Wimbledonu. Český reprezentant vyrůstal na antuce a v počátcích seniorské kariéry měl na jiném povrchu problémy. Postupně však úspěchy přišly i na travnatém povrchu Wimbledonu a US Open. V roce 1973 byl Wimbledon poznamenán neúčastí řady špičkových hráčů, a to z důvodu neshod mezi čerstvě vzniklou Asociací tenisových profesionálů (ATP) a Mezinárodní tenisovou federací (ITF).

Jan Kodeš během Wimbledonu.

Wales Online

Po odhlášení jednaosmdesáti hráčů, včetně favoritů jako byli Stan Smith, John Newcombe, Arthur Ashe nebo Ken Rosewall, byl Kodeš nasazená dvojka. Nejtěžší zápasy turnaje odehrál Kodeš ve čtvrtfinále a semifinále, kde musel do pátého setu proti Vijayovi Armitrajovi, respektive Rogeru Taylorovi. Finálovým soupeřem byl Kodešovi rodák z Gruzie reprezentující Sovětský svaz - Alex Metreveli. Toho Kodeš porazil ve třech setech, a stal se prvním československým reprezentantem, jež slavný turnaj dokázal vyhrát.

Kodešovy finálové zápasy grandslamu
Turnaj Rok Soupeř Výsledek Povrch
French Open 1970 Željko Franulović (Chorvatsko) 6:2, 6:4, 6:0 antuka
French Open 1971 Ilie Nastase (Rumunsko) 8:6, 6:2, 2:6, 7:5 antuka
US Open 1971 Stan Smith (USA) 6:3, 3:6, 2:6, 6:7 tráva
Wimbledon 1973 Alex Metreveli (SSSR) 6:1, 9:8, 6:3 tráva
US Open 1973 John Newcombe (Austrálie) 4:6, 6:1, 6:4, 2:6, 3:6 tráva

V roce 1988 byla Janu Kodešovi Mezinárodní tenisovou federací (ITF) udělena "Cena za rozvoj tenisu," o dva roky později se stal teprve druhým Čechem, který byl uveden do Mezinárodní tenisové síně slávy, a doplnil tak Jaroslava Drobného (který však po emigraci reprezentoval Egypt). Dnes je členem komise pro udělování zlatého vyznamenání ITF (Golden Achievement Award), sedí také v nominační komisi pro vstup do Mezinárodní síně slávy.

Kodeš se za wimbledonský titul v roce 1973 Sportovce roku dočkal. Teď je na řadě Kvitová

V roce 1973 získal cenu "Sportovec roku" a dlouho byl jediným tenistou, jež tuto cenu získal. Napodobila ho až Petra Kvitová v roce 2011, v rámci tohoto galavečera obdržel Kodeš Cenu Emila Zátopka, a byl tak uveden mezi české sportovní legendy. V roce 2013 pak obdržel cenu Českého klubu fair play. Dvanáct let byl také ředitelem turnaje ATP Tour v Praze (1987 - 1998).

Osobní život - manželka a Jan Kodeš jr.

Jan Kodeš má dvě sestry - Vlastu a Annu. Vlasta Vopičková roz. Kodešová je bývalou československou reprezentantkou v tenise, čtvrtfinalistkou French Open a Wimbledonu. Bývalý čtvrtý hráč světového žebříčku je jednou rozvedený a z prvního manželství má syna Jana a dceru Terezu. Rozvodový proces bývalého tenisty se vlekl přes dvacet let a Kodeš kvůli tomu dokonce vysoudil přes 700 tisíc korun. Se současnou partnerkou Martinou Schlonzovou má dceru Aničku.

Vychytal Nagano a byl nejlepším brankářem NHL. Dominik Hašek byl hrdinou národa

Jeho syn Jan Kodeš mladší je také bývalým tenistou. Juniorský mistr ČSR z roku 1989 vyhrál tři Challengery, jednou ve dvouhře a dvakrát ve čtyřhře.

V roce 2006 vyšla kniha Petra Koláře s názvem Jan Kodeš - Tenis byl můj život. V roce 2014 podstoupil Jan Kodeš úspěšnou transplantaci srdce.

Sedmdesátník Kodeš polyká pilulky, ale i po operaci si rád zahraje: Dělá mi šíleně dobře, když se zpotím

šel, Sport.cz

ČT sport 7:5, 2:6, 6:3 Bencicová - Vondroušová 7:5, 2:6, 6:3 konec
20210731T09:00:00+0200
Bencicová vs. Vondroušová
Bencicová vs. Vondroušová
Bencicová
Vondroušová
  Krejčíková, Siniaková - Bencicová, Golubicová dnes 08:00
20210801T08:00:00+0200
Krejčíková, Siniaková vs. Bencicová, Golubicová
Krejčíková, Siniaková vs. Bencicová, Golubicová
Krejčíková, Siniaková
Bencicová, Golubicová

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.