Prapor českého tenisu držela vysoko. Jana Novotná dokázala vyhrát Wimbledon, její smrt zasáhla celý svět

19. listopadu 2020 18:35

Na okruhu WTA dokázala vyhrát více než 100 turnajů, svou přímočarou a agresivní hrou s častými přechody na síť udivovala nejen své soupeřky. Život Jany Novotné však skončil velmi brzy, už ve 49 letech.

Jana Novotná se narodila 2. října 1968 v Brně, kde také začala, na popud trenérky a zdravotní sestry Ludmily Plchové, hrát tenis v Moravské Slavii. Podle trenérky byla Jana pohybově nadaná a tenis se naučila hrát poměrně brzy. Navíc byla po otci, který byl úředníkem, velmi ambiciózní.

K většímu tenisu Jana přičichla v Přerově, kam ji ve čtrnácti letech přivedl trenér Petr Huťka. Vstup do světového tenisu byl u Jany vskutku raketový. Na profesionální okruh WTA vlétla v roce 1987 a již o rok později, ve svých 19 letech, dokázala získat stříbro na olympiádě v Soulu 1988 ve čtyřhře s Helenou Sukovou.

Český vítěz French Open Jan Kodeš - miláček Pařížanů

S tou pak dosáhla několika skvělých výsledků, včetně triumfu na Wimbledonu a v roce 1990 se stala světovou jedničkou v deblu. V té době ji také začala trénovat Hana Mandlíková.

Jana Novotná s Helenou Sukovou získala na hrách v Soulu stříbro ve čtyřhře.

imago-images.de

Na rameni vévodkyně z Kentu a dobytí Wimbledonu

A právě pod vedením bývalé úspěšné hráčky se Novotná začala prosazovat také ve dvouhře. Své první finále Grand Slamu si zahrála v roce 1991 v Austrálii, kde prohrála s Monikou Selešovou. Novotná nejvíce milovala Wimbledon, kde se v roce 1993 (v té době již byla trojnásobnou vítězkou travnatého turnaje ve čtyřhře a mixu) probojovala do slavného finále dámské dvouhry. Zápas, ve kterém Novotná vedla nad legendární Steffi Grafovou 4:1 a 40:0 v rozhodujícím setu, bohužel prohrála, její následný pláč do ramene vévodkyně z Kentu se však navždy zapsal mezi ikonické momenty travnatého turnaje.

Wimbledon už nebude jako dřív, vzpomíná na Janu Novotnou vévodkyně z Kentu

Vévodkyně musela Janu Novotnou znovu utěšit o čtyři roky později, když brněnská rodačka ve finále prohrála s Martinou Hingisovou. Řekla jí však, že napotřetí to jistě vyjde. A měla pravdu.

Do finále nejslavnějšího turnaje se Novotná probojovala o rok později znovu, tentokráte se jí postavila do cesty Francouzka Nathalie Tauziatová. Česká hráčka v zápase dominovala a za velkého fandění publika zvítězila ve dvou setech. Novotná tak získala první a zároveň jediný titul z Grand Slamu ve dvouhře.

Finále Wimbledonu bylo v roce 1998 konečně vítězné.

Pinterest

V té byla Novotná na světovém žebříčku nejvýše druhá (1997), vedle Wimbledonu vyhrála také Turnaj mistryň (1997 v Paříži) a bronz na olympiádě v Atlantě (1996). Ve čtyřhře získala absolventka brněnského gymnázia 12 grandslamových titulů, dvě olympijská stříbra (1988, 1996) a pětkrát byla zvolena nejlepší deblistkou okruhu WTA.

Pílí se dostal na tenisový vrchol, přesto ho režim odepsal. Ivan Lendl vládl světovému tenisu

V roce 1994 vyhrála s Petrem Kordou pro Českou republiku Hopmanův pohár, v roce 2005 byla přijata do Mezinárodní tenisové síně slávy. Kariéru Jana Novotná ukončila po zranění kotníku na French Open v roce 1999, kdy byla třetí hráčkou světa ve dvouhře a první ve čtyřhře.

Novotná dostala před finále v Praze in memoriam prsten Síně slávy

Její osudové ženy - Hana Mandlíková, Martina Navrátilová a Iwona Kuczynská

S Hanou Mandlíkovou spolupracovala Jana Novotná skoro 10 let a veřejně se tušilo, že spolu mají nejen profesionální, ale také osobní, citový vztah.

Dokonce spolu žily v Antverpách, o to více překvapivý byl jejich náhlý a tajemný rozchod.

Jana bude všem v tenisu moc chybět, řekla v slzách Mandlíková

Martina Navrátilová byla pro Janu Novotnou velkým vzorem, nijak blízké si však během kariéry nebyly. To se radikálně změnilo, když Navrátilové diagnostikovali rakovinu. Novotná se stala její oporou a největší kamarádkou, v roce 2010 spolu začaly nastupovat na turnajích veteránek.

V té době se Novotná přestěhovala z Floridy zpátky do Česka, kde se usadila s bývalou tenistkou Iwonou Kuczynskou. O jejich vztahu však nikdy veřejně nemluvila.

Jsem zničená, smutní Navrátilová po smrti Novotné. Kvitová vzpomíná na slzy ve Wimbledonu

Rakovina byla až do smrti tajemstvím

Po konci aktivní kariéry působila Novotná jako spolukomentátorka tenisu na stanicích BBC a Eurosport, krátce působila jako trenérka francouzské hráčky Marion Bartoliové nebo Barbory Krejčíkové.

V roce 2015 jí byla diagnostikována rakovina, které po těžkém boji 19. listopadu 2017 podlehla. Rozloučení s Janou Novotnou se konalo o osm dní později, následně byla pohřbena do rodinné hrobky v Židlochovicích. Veřejnost o její nemoci vůbec nevěděla.

Bude věčně světovou rekordmankou? Jarmila Kratochvílová dnes slaví 70. narozeniny

šel, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.