Rubriky:

Tenis

Nadal vyhrál turnaj v Římě a vyrovnal Vilasův rekord

14. května 2006 20:00 - ŘÍM

Španělský tenista Rafael Nadal vyhrál na antuce 53. zápas za sebou a vyrovnal rekordní bilanci Argentince Guillerma Vilase na tomto povrchu. Vítěz loňského French Open v neděli uspěl ve finále turnaje v Římě proti Rogeru Federerovi ze Švýcarska. Druhý hráč pořadí ATP odvrátil dva mečboly a udolal světovou jedničku po více než pěti hodinách v pěti setech 6:7, 7:6, 6:4, 2:6 a 7:6.

Nejlepší tenisté současnosti si po třech týdnech zopakovali finále na turnaji série Masters, v dubnu na antuce v Monte Carlu vyhrál Španěl. Dnes si velcí rivalové první dvě sady rozdělili po zkrácených hrách, na Nadalovo vítězství ve třetí sadě odpověděl Federer hladkou výhrou ve čtvrtém setu.

Herní pohodu si přenesl i do páté sady, v níž se ujal vedení 4:1. Devatenáctiletý Španěl se však nevzdal a vyrovnal na 4:4. Antukový suverén utekl Federerovi z lopaty ještě jednou. Za stavu 5:6 hrál při svém servisu nervózně a vlastními chybami včetně své jediné dvojchyby v zápase nabídl soupeři dva mečboly. Švýcar při nich zariskoval, ale ani jednou neuspěl a utkání pak dospělo až do tie-breaku.

Slzy štěstí

Federer měl ve zkrácené hře zpočátku navrch a za stavu 5:3 ho dělily dva míčky od vítězství. Nadal pak však uhrál tři míčky za sebou a vypracoval si první mečbol v zápase. Při následující výměně se švýcarský tenista na chvíli zarazil, když zřejmě považoval Nadalův míček za příliš dlouhý, ale rozhodčí nechali pokračovat ve hře a Španěl se radoval z vítězství. Na lavičce mu pak po tvářích tekly slzy štěstí.

Necelé tři týdny před svými dvacátými narozeninami se tak vyrovnal legendárnímu Vilasovi, který své série dosáhl v roce 1977. Vítěznou šňůru na antuce táhne od loňského dubnového turnaje v Monte Carlu a celkem na tomto povrchu vyhrál devět turnajů ze sebou. Celkově šestnáctým titulem se navíc vyrovnal Švédovi Björnu Borgovi v počtu získaných titulů jako teenager.

Švýcarského suveréna Nadal porazil v posledních čtyřech vzájemných zápasech od loňského semifinále French Open. Za triumf v Římě získal 500 bodů do světového žebříčku a prémii 340 000 dolarů, poražený finalista si vydělal polovinu. Celkem si tenisté rozdělili 2 082 500 dolarů.

Dvouhra - finále:
Nadal (2-Šp.) - Federer (1-Švýc.) 6:7 (0:7), 7:6 (7:5), 6:4, 2:6 a 7:6 (7:5).

ČTK, Sport.cz

Eurosport Kvitová - Petkovicová dnes 18:00
20200713T18:00:00+0200
Kvitová vs. Petkovicová
Kvitová vs. Petkovicová
Kvitová
Petkovicová

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis