Rubriky:

ZOH 2018

Olympijské hry byly zahájeny, plamen hoří. Samková přivedla Čechy

9. února 2018 11:55 - Pchjongčchang
(Aktualizováno: 9. února 2018 15:22)

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu byly oficiálně zahájeny. Korejský prezident Mun Če-in v korejštině přednesl protokolem předepsanou větu. Česká výprava v čele s vlajkonoškou Evou Samkovou, olympijskou vítězkou ve snowboardkrosu z her v Soči, při slavnostním zahájení nastoupila na plochu stadiónu. Při defilé výprav na zahájení 23. zimních olympijských her přišli čeští sportovci podle korejské abecedy jako 66. v pořadí. Olympijský oheň podle očekávání zapálila krasobruslařka Kim Ju-na.

 

Sean Haffey, ČTK/AP

Kim Ju-na na bruslích převzala pochodeň od dvou hokejistek, jihokorejské a severokorejské členky společného národního týmu, který bude v Pchjongčchangu hrát. Na stadiónu nesly pochodeň například čtyřnásobná olympijská vítězka v shorttracku Čchun I-kjong nebo šampiónka z golfového olympijského turnaje v Riu Pak In-pe.

Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnilo asi pět desítek ze 93 českých reprezentantů, kteří budou závodit v Koreji. Na ploše předvedli ukázkový telemark jako vzpomínku na 50. výročí zlaté olympijské medaile skokana na lyžích Jiřího Rašky. Čepici "raškovku", která toto výročí připomíná v olympijské kolekci, měl vedle členů výpravy na hlavě také v hledišti předseda Senátu Milan Štěch, který je nejvyšší českým politickým představitelem na olympiádě.

https://www.facebook.com/olympijskytym/videos/1805203272836749/

Tradičně jako první nastoupili Řekové zástupci země, která je kolébkou olympijské tradice. Premiéru na zimních hrách budou mít reprezentanti Ekvádoru, Eritrey, Kosova, Malajsie, Nigérie a Singapuru.

Už před začátkem ceremoniálu rozehřívaly publikum dvě skupiny roztleskávaček z komunistické KLDR, které jsou součástí výpravy této izolované země na severu Korejského poloostrova.

Sportovci z KLDR předvedli exhibici tradičního bojového umění taekwondo, ale setkali se s chladným přijetím korejského publika. Hlasitě je povzbuzovaly jen severokorejské roztleskávačky.

https://www.facebook.com/olympijskytym/videos/1805099409513802/

Při zkouškách padaly teploty až pod minus 20 stupňů Celsia. Předpověď slibovala mírnější mráz, přesto se diváci museli připravit na chlad a vítr. Na stadiónu byly zástěny proti větru, pro diváky bylo připraveno osmnáct vyhřívaných stanů a 40 ohřívačů.

Zimní olympijské hry potrvají do 25. února. V patnácti sportovních odvětvích se rozdělí 102 sad medailí. Bojovat o ně budou asi 3000 sportovců. Žádná ze soutěží se neuskuteční na stadiónu ve tvaru pětiúhelníku, který je určen výhradně pro zahajovací a závěrečný ceremoniál. Po olympijských a paralympijských hrách budou tribuny rozebrány.

https://www.facebook.com/olympijskytym/posts/1805136749510068

lik, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: ZOH 2018

Filtr článků - ZOH 2018


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..