OLYMPIJSKÝ SOUHRN: Česko dnes opět bez medaile. Slovenští hokejisté porazili největšího favorita

Prudké poryvy větru opět pořádně zamíchaly programem olympijských her v Pchjongčchangu. Na trať vůbec nevyjely slalomářky a organizátoři později zrušili i vytrvalostní závod biatlonistek. Odložený byl i začátek závodu v severské kombinaci na středním můstku. Rychlobruslařka Karolína Erbanová při svém prvním startu v Koreji skončila sedmá v závodě na 1000 m. Začal také hokejový turnaj. Největší favorit - tým pod hlavičkou Olympijských sportovců z Ruska překvapivě prohrál se Slovenskem 2:3. Slovinsko porazilo 3:2 v prodloužení USA.

Tomas Starosta ze Slovenska Nikolaj Prohorkin z OSR v zahajovacím utkání na olympiádě.

O dovršení zlatého olympijského hattricku sní Kanada, ale její tým asi nejvíc utrpěl tím, že se poprvé po 24 letech a pěti turnajích bude hrát bez hokejistů z NHL. Češi vstoupí do turnaje až ve čtvrtek zápasem s týmem hostitelské země, jejich dalšími soupeři pak budou Kanada a Švýcarsko.

Skupina B dvěma duely svůj program zahájila už dnes. Olympijští sportovci z Ruska prohráli se Slovenskem 2:3, i když po čtyřech minutách vedli 2:0. Slovinsko otočilo zápas s USA a z 0:2 vyhrálo 3:2 v prodloužení. Dvě branky vstřelil kapitán Jan Muršak.

Pokračoval také turnaj žen. Švýcarky ve skupině B zdolaly Švédky 2:1 a Japonky porazily domácí výběr v téže skupině 4:1.

Na jiný zlatý hattrick měla zálusk německá biatlonistka Laura Dahlmeierová. Dvě vítězství už v Koreji na kontě má a ve středu chtěla přidat další. Vyhrát sprint, stíhačku i vytrvalostní závod během jedněch her však dosud dokázal jen Nor Ole Einar Björndalen v roce 2002 v Salt Lake City. Vinou silného větru byl ale závod přeložen na čtvrtek na 9:15 před individuál mužů.

Jednoznačnou favoritkou slalomu jehož 1. kolo se mělo jet dnes od 2:15, byla pro změnu Američanka Mikaela Shiffrinová. Jenomže počasí bylo znovu proti! Kvůli silným poryvům větru, dosahujícím rychlosti až 100 kilometrů v hodině, pořadatelé nejdříve start odložili o půl hodiny, pak o další hodinu a nakonec se rozhodli stejně jako v případě mužského sjezdu a obřího slalomu žen závod odložit na jiný den - v tomto případě na pátek, kdy se pojede i super-G mužů. České trio Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová a Gabriela Capová si tedy znovu musí na olympijskou premiéru v Koreji počkat.

Erbanové útok na medaili nevyšel

O medaili se toužila poprat rychlobruslařka Karolína Erbanová. Svoji jízdu na kilometrové trati odstartovala skvěle, ale tempo neudržela a nakonec brala sedmé místo. Nikola Zdráhalová si vylepšila svůj osobní rekord a skončila na 19. příčce. Svoji nadvládu potvrdily Nizozemky, z triumfu se radovala Jorien ter Morsová. Druhá dojela Japonka Nao Kodairaová, třetí byla její krajanka Miho Takagiová.

Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař postoupila na olympijských hrách do volných jízd. V krátkém programu čeští krasobruslaři získali 63,25 bodu a skončili patnáctí. Právo účasti ve čtvrtečních volných jízdách si zajistilo 16 z 22 startujících párů. Z nejvýhodnější pozice do nich půjdou úřadující mistři světa Suej Wen-ťin a Chan Cchung z Číny.

White vstoupil do historie

Americký snowboardista Shaun White vybojoval v Pchjongčchangu třetí olympijské zlato v U-rampě. Jednatřicetiletá hvězda porazila v dramatickém finále až díky skvělé poslední jízdě teprve 19letého Japonce Ajuma Hirana o 2,5 bodu a navázala na triumfy z Turína a Vancouveru. White jako první snowboardista v historii má tři zlata ze ZOH, Hirano se musel stejně jako před čtyřmi lety spokojit se stříbrem.

Odložený byl i začátek olympijského závodu v severské kombinaci na středním můstku s následným desetikilometrovým během, sdruženáři ale nakonec svůj boj o první medaile odstartovali. Zlato obhájil Němec Eric Frenzel, stříbro si zopakoval Japonec Akito Watabe. Nejlepším z Čechů byl Miroslav Dvořák na 21. místě. Tomáš Portyk obsadil 24. a Ondřej Pažout 34. příčku. Lukáš Daněk byl už po skoku kvůli délce lyží diskvalifikován.

Po poledni tuzemského času vyrazili do akce sáňkaři. Lukáš a Antonín Brožovi obsadili v závodu dvojic třinácté místo a zopakovali výsledek ze Soči. Druhá česká posádka Matěj Kvíčala s Jaromírem Kuderou skončila osmnáctá. Zlato obhájili Němci Tobias Wendl a Tobias Arlt.