Česko - OSR 0:3Boj o zlato nebude, rozhodlo 27 sekund! Čechy čeká bitva o bronz

28. Gusev 0 : 1
29. Gavrikov 0 : 2
60. Kovalčuk 0 : 3

První porážka na turnaji přišla v semifinále, odvěký rival slaví. Češti hokejisté si finále na olympijském turnaji nezahrají, prohráli s Olympijskými sportovci Ruska 0:3 a padli s tímto soupeřem posedmé v řadě. Rozhodlo 27 sekund ve druhé třetině, kdy Rusové vstřelili dva góly. Jandačův tým bude bojovat o bronzovou medaili v Koreji v sobotu od 13.10 SEČ. Soupeřem bude poražený z druhého semifinále Kanada - Německo.

Vladislav Gavrikov překonává Pavla Francouze v semifinále olympijského turnaje.

Dohrávané souboje a hned od začátku vyšší rychlost proti předchozím zápasům. Bitvy s ruskými hráči vždy měly pro české hokejisty punc výjimečnosti. Boj o finále v Koreji se vezl na stejné vlně emocí.

V sedmé minutě hráli Rusové v šesti a Češi měli první početní výhodu. Košečkin měl jeden vážnější zákrok, jinak toto oslabení nebylo ani oslabením, Jandačův tým tyto dvě minuty nezvládl ideálně.

Za dvě minuty šel pykat Petr Koukal a šanci dostal ruský výběr. Stav zvýšené pohotovosti pro brankáře Pavla Francouze. Kaprizov se ocitl dva metry před českým gólmanem, ale jeho druhá šance v utkání nevedla ke gólu.

27 sekund rozhodlo

Rusové postupně přidávali na obrátkách a více práce měl v brankovišti Francouz, především Kalinin mohl litovat, že jeho bekhendová střela neskončila gólem a český brankář poprvé na turnaji v zahajovací třetině neinkasoval.

Trpělivost a bez chyby, aby soupeř nedostal šanci, plán obou týmů. Střela z kruhu, závar dvou hráčů před českým brankářem a první gól padl. Gusev poslal Rusy ve 28. minutě do vedení 1:0. Za 27 sekund bylo ještě hůře, Rusové vedli 2:0 po trefě Gavrikova.

Za minutu hrálo Česko přesilovku. Tlak, nápor celé dvě minuty, ale Červenka, Růžička ani Kovář nedokázali snížit. Teď se hrálo na jednu branku. Navíc Kovalčuk vyfasoval další dvě minuty. Košečkin teď držel ruské mužstvo. S čistým štítem zvládl i toto oslabení.

Pět minut před koncem druhé části šel pykat Jiří Sekáč a role se otočily. Ruská radost se tentokrát nedostavila, Češi ale dohráli třetinu pod tlakem. Po čtyřiceti minutách prohrávali 0:2.

Kovalčukova pojistka

Přibývající nervozita na české straně a více jistoty na ruské. Stav, který provázel třetí dvacetiminutovku. Do velké šance se dostal po šesti minutách Petr Koukal, puk skončil na betonu ruského gólmana.

Následovala česká přesilovka, první střela na Košečkina přišla až po více než minutě, ruský brankář měl v této chvíli 26 úspěšných zákroků. Rusové hráli zkušeně, nedostávali se do situací, ve kterých by si nevěděli rady, a náskok si hlídali. Češi měli jeden hlavní problém, nemohli vstřelit gól.

Radil, Erat, Nakládal. Ani jeden neuspěl. Dvě minuty před koncem třetiny odjel Francouz na střídačku a Češi hráli v šesti. Usadili se v pásmu, ale radoval se ještě jednou soupeř, Kovalčuk z poloviny hřiště trefil prázdnou branku a určil konečné skóre na 3:0 pro hráče OSR.

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu:
Semifinále:
Česko - OSR 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 28. N. Gusev (Dacjuk), 29. Gavrikov (Tělegin, Grigorenko), 60. Kovalčuk (Zub, Zubarev). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Lemelin (USA) - Dahmén (Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 4330.
Francouz – Mozík, Kolář, Kundrátek, Jordán, Nakládal, Polášek, O. Němec – Řepík, Horák, Birner – M. Erat, Jan Kovář, D. Kubalík – M. Růžička, Mertl, Červenka – Radil, Koukal, Sekáč – od 41. navíc T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.
Košečkin – Vojnov, Gavrikov, Kiselevič, Nestěrov, Zub, Zubarev, Jakovlev – Kalinin, Andronov, Kovalčuk – Kaprizov, Dacjuk, N. Gusev – Barabanov, Širokov, Prochorkin – Grigorenko, Kablukov, Tělegin – Mozjakin. Trenéři: Oleg Znarok, Rašit Davydov, Igor Nikitin, Harijs Vitolinš a Alexej Žamnov.