OLYMPIJSKÝ SOUHRN: Další medaile pro českou výpravu! Krčmář má stříbro. Pančochová je ve finále

mm, vapSport.cz

Třetí den olympiády v Pchjongčchangu, druhý ostrý soutěžní a na kontě české výpravy se skví druhý cenný kov. Hlavním lákadlem nedělního programu byl pro české fanoušky sprint biatlonistů, v němž Michal Krčmář vybojoval stříbro a navázal na Veroniku Vítkovou, která o den dříve ve stejné disciplíně žen vyválčila bronz. Do boje se kvůli rozmarům počasí v kvalifikaci slopestylu nedostala Šárka Pančochová, všechny snowboardistky ale nakonec postoupily automaticky do pondělního finále. Hokejisté v Soulu prohráli v generálce na olympijský turnaj s Finskem 0:2.

Michal Krčmář při svém životním závodě na olympijských hrách.

Jandač: "Bylo oboustranně vidět, že to je přípravné utkání."

Také druhý biatlonový sprint na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu přinesl české výpravě medaili, Michal Krčmář skončil druhý a navázal na sobotní bronz Veroniky Vítkové. Na vítězného Němce Arnda Peiffera ztratil jen 4,4 sekundy, třetí byl s odstupem 3,3 sekundy na Krčmáře Ital Dominik Windisch.

Sedmadvacetiletý Krčmář prožil nejpovedenější závod v kariéře. Jeho maximem ve Světovém poháru bylo loňské třetí místo ze stíhačky v Ruhpoldingu. Díky bezchybné střelbě a rychlému závěrečnému kolu získal svoji první medaili z velké akce.

Krčmářovým kolegům už se tolik nevedlo, do pondělní stíhačky postoupil již jen 29. Ondřej Moravec. Jednou minul vleže, kde navíc ztratil čas vinou vyhozeného náboje, a pomaleji běžel. Na vítěze ztratil více než minutu. Michal Šlesingr i Adam Václavík skončili se čtyřmi chybami v poli poražených.

V hlavní roli počasí

Důležitým faktorem dnešního dění jsou povětrnostní podmínky. V Koreji významně přituhlo. Pchjončchang hlásil po ránu minus jedenáct stupňů, Kangnung u moře minus sedm. Široko daleko bylo jasno, problémem ale je vítr, kvůli kterému byl nejprve zrušen sjezd. Měl se jet od 3.00. Chystali se na něj i Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Hudec a Jan Zabystřan.

Rychlost větru přesáhla 70 km/h, což by mohlo ohrozit bezpečnost sjezdařů. Tři hodiny před plánovaným startem pořadatelé oznámili, že nejezdí lanovka, která dopravuje nahoru závodníky. Vzhledem k předpovědi počasí se sjezd nepojede ani v pondělí, do programu je nově zařazen na čtvrtek. Superobří slalom pak pořadatelé přesunuli na pátek.

Pančochová, první z českých dámských trumfů na prkně, nakonec nevyrazila na trať kvalifikace slopestylu. Začátek měl být v 5:30, ale posunuli ho o půl a pak o další čtvrt hodiny, až byl závod zrušen a odložen na zítra. Opět přišel problém s větrem... Organizátoři pak sáhli k ještě jedné změně. Všechny snowboardistky včetně Pančochové poslaly automaticky rovnou do pondělního finále (2:00).

Muži už před tím zvládli finále, do kterého včera neprošel Petr Horák. Vyhrál sedmnáctiletý Redmond Gerard, získal první zlato pro USA na těchto hrách. Stříbro i bronz brali Kanaďané - Max Parrot a Mark McMorris.

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil ve skiatlonu, který je kombinací klasického stylu a bruslení, deváté místo, což je jeho nejlepší individuální výsledek na olympiádě v kariéře. Překvapivým vítězem závodu na 2x15 km se navzdory pádu krátce po startu stal Simen Hegstad Krüger, dominanci Norů stvrdili druhý Martin Johnsrud Sundby a bronzový Hans Christer Holund. Jakš za vítězem zaostal o 34 sekund, jeho krajané Petr Knop a Aleš Razým skončili na 38. resp. na 55. místě.

Gulaš se zranil, Jandač povolal Růžičku

Čeští hokejisté vstupují do olympijského turnaje až 15. února s Koreou, v poslední přípravě dnes v Soulu podlehli Finům 0:2. Góly padly až ve druhé polovině zápasu, ve 32. minutě skórovali v rozmezí pouhých 32 sekund Jonas Enlund a Miro Heiskanen. První půlku zápasu odchytal v české brance Pavel Francouz, poté ho v souladu s původním plánem trenérů vystřídal Dominik Furch a vzápětí dvakrát inkasoval. Duel kvůli zranění nedohrál útočník Milan Gulaš, nejproduktivnější hráč extraligy. Trenér Jandač proto povolal do Koreje třineckého nakonýra Martina Růžičku.

Mezi olympijské legendy se zařadil nizozemský rychlobruslař Sven Kramer, jenž vyhrál závod na 5000 metrů. Pro třetí zlato na této trati za sebou si dojel v olympijském rekordu. Časem 6:09,76 vylepšil vlastní maximum z roku 2014 přesně o sekundu.

Dokonce po čtvrtém zlatu sahal německý sáňkař Felix Loch. Před poslední jízdou vedl s náskokem téměř dvou desetin sekundy před Američanem Chrisem Mazdzerem, ale  závěrečnou jízdu neuvěřitelně pokazil a klesl na páté místo. Jediný český zástupce Ondřej Hyman skončil jednadvacátý. Ve srovnání s hrami ve Vancouveru a Soči si o čtyři příčky polepšil.

Novou královnou boulí je teprve devatenáctiletá lyžařka Perrine Laffontová. Na hrách v Pchjongčchangu se postarala o první medaili pro francouzskou výpravu a zlato přidala do své sbírky k titulu mistryně světa v paralelní jízdě i stříbru z hlavního závodu na loňském MS v Sierra Nevadě.

Krasobruslařka Jevgenija Medveděvová překonala v týmové soutěži vlastní světový rekord v krátkém programu. Maximum posunula o 21 setin na 81,06 bodu. Přispěla k tomu, že výběr olympijských sportovců z Ruska je po všech krátkých programech a volných jízdách sportovních dvojic druhý za Kanadou.

Rozehrána byla také skupina A ženského turnaje hokejistek: Finsko - USA (1:3), Kanada - OSR (5:0). Pokračoval turnaj smíšených týmů v curlingu. V sedmém kole se odehrály tyto zápasy: Norsko - Čína 8:9, Finsko - USA 7:5, Kanada - Korea 7:3, Švýcarsko - OSR 9:8 a tie-break Norsko - Čína 9:7. Semifinálové dvojice tvoří Kanada - Norsko a Švýcarsko - OSR.

Muži - sprint (10 km):
1. Peiffer (Něm.) 23:38,8 (0 tr. okruhů)
USA - Finsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 29. Lamoureuxová-Morandová, 32. Coyneová, 60. Cameranesiová - 20. Hoviová.
Kanada - OSR 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)
Branky: 22. a 49. Johnstonová, 36. a 51. Daoustová, 25. Irwinová.