OLYMPIJSKÝ SOUHRN: České překvapení v kombinaci. Je tu i první dopingový skandál

vat, mmSport.cz

Po dvou odložených závodech v úterý v Pchjongčchangu začal olympijský program ve sjezdovém lyžování. Vítězem kombinace se stal Marcel Hirscher. Šestnáctý skončil po skvělém slalomu Ondřej Berndt, jenž jel se zlomeným palcem. Česká běžkyně na lyžích Kateřina Beroušková skončila ve sprintu klasickou technikou 26., nejlepší z mužů byl 44. Aleš Razým. Sáňkařka Tereza Nosková při své olympijské premiéře skončila 26. Celkem se dnes rozdělovalo osm medailových kolekcí, vše podstatné z dění čtvrtého ostrého soutěžního dne ZOH jste mohli sledovat v naší podrobné on-line reportáži.

Kateřina Beroušková při kvalifikaci sprintu na ZOH v Pchjongčchangu.

Alpští lyžaři se dnes dočkali soutěžní premiéry na olympiádě v Koreji poté, co byl kvůli větru odložen sjezd mužů a obří slalom žen. Kvůli stále silnému větru však organizátoři posunuli startovní budku na start superobřího slalomu. Kombinační sjezd tak zkrátili zhruba o 20 sekund a upravili některé skoky. Zkrácen asi o 10 branek byl také slalom, aby se eliminovaly rozdíly mezi specialisty na obě disciplíny.

Olympijským vítězem se stal rakouský fenomén Marcel Hirscher, kterému parádně vyšel slalom. Na druhém místě skončil Francouz Alexis Pinturault, třetí skončil jeho krajan Victor Muffat-Jeandet. Výborný slalomový čas zajel Ondřej Berndt, který se z 34. místa po sjezdu posunul na 16. příčku. Další dva Češi na startu Filip Forejtek a Jan Zabystřan nedokončili slalom.

Z kvalifikace běžkyň na lyžích prošla do hlavního závodu určeného pro třicet nejlepších pouze Kateřina Beroušková, která byla 23. a startovala ve třetí čtvrtfinálové jízdě, ve které však dojela poslední šestá a celkově byla klasifikována jako 26. Své první olympijské zlato v kariéře vybojovala Švédka Stina Nilssonová. Už v kvalifikaci Karolína Grohová skončila 43. a Petra Hynčicová 45. Petra Nováková nestartovala.

Z českých reprezentantů neprošel sítem kvalifikace ani jeden z tria Michal Novák, Miroslav Rypl a Aleš Razým. Nejlepší z nich Razým obsadil 44. místo, Rypl byl 59. a Novák 61. Roli největšího favorita splnil Nor Johannes Hösflot Klaebo, jenž vyhrál všechny tři závody Světového poháru a svou dominanci potvrdil i na olympiádě.

Další nizozemský triumf

Olympijskou soutěž sáňkařek vyhrála stejně jako v Soči Němka Natalie Geisenbergerová. Mezi německou trojici se dokázala v Pchjongčchangu vklínit jen Kanaďanka Alex Goughová, která získala bronz. Tereza Nosková skončila 26. z devětadvaceti závodnic.

Nizozemští rychlobruslaři zatím vyhráli v Kangnungu všechno, na co sáhli, a v úterý jejich zlatá šňůra pokračovala v závodě mužů na 1500 metrů. Zlatou medaili si vyjel Kjeld Nuis, který se v této disciplíně loni stal právě v Koreji mistrem světa. Druhý skončil jeho reprezentační kolega Patrick Roest, bronz bral domácí závodník Kim Min-sok.

Zlato v turnaji smíšených dvojic v curlingu získal kanadský pár Kaitlyn Lawesová - John Morris. Ti ve finále porazili švýcarskou dvojici Jenny Peretová, Martin Rios 10:3. Bronz vybojovali Olympijští sportovci z Ruska Anastasia Bryzgalovová, Alexandr Krušelnickij, kteří porazili 8:4 norské duo Kristin Skaslienová - Magnus Nedregotten.

První případ dopingu má na svědomí Japonec

Olympijskou vítězkou v U-rampě se stala sedmnáctiletá americká snowboardistka Chloe Kimová. Čtyřnásobná šampiónka zámořských X-Games si prvenství zajistila už první jízdou, ve třetí jízdě na závěr soutěže předvedla další parádní představení a svou známku ještě vylepšila na 98,25 bodu.

Zlatou medaili v shorttracku na 500 metrů vybojovala Italka Arianna Fontanaová. Turnaj hokejistek pokračuje v Kangnungu zápasy ve skupině A. Kanada porazila Finsko 4:1 a USA porazily OSR 5:0.

První dopingový případ na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu má na svědomí japonský rychlobruslař na krátké dráze Kei Saito, který neprošel mimosoutěžní kontrolou na diuretikum acetazolamid. Arbitrážní soud pro sport (CAS) uvedl, že jednadvacetiletému závodníkovi byla provizorně zastavena činnost a byl vyloučen z her.