Rubriky:

Ostatní

Doping! První případ na olympiádě v Koreji má na svědomí Japonec Saito

13. února 2018 02:26 - Pchjongčchang/Praha

První dopingový případ na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu má na svědomí japonský rychlobruslař na krátké dráze Kei Saito, který neprošel mimosoutěžní kontrolou na diuretikum acetazolamid. Arbitrážní soud pro sport (CAS) uvedl, že jednadvacetiletému závodníkovi byla provizorně zastavena činnost a byl vyloučen z her. Saito uvedl, že ho dopingový nález šokoval, nikdy prý zakázanou látku nevzal.

 

Stringer Austria, Reuters

Saito je na olympijských hrách poprvé, do soutěží v Koreji ještě nezasáhl. Byl náhradníkem pro štafetu na 5000 metrů, jejíž kvalifikace je na programu dnes.

"Kei Saito byl během mimosoutěžní kontroly pozitivně testován na acetazolamid, což je diuretikum, jež může maskovat užívání zakázaných prostředků," uvedl CAS. "Sportovec souhlasil se svou provizorní suspendací a odchodem z olympijské vesnice," dodal arbitrážní soud.

Saito se postaral o vůbec první japonský dopingový případ v historii ZOH. Pozitivně testován byl 4. února, několik hodin poté, co dorazil do olympijské vesnice.

"Jsem z toho v šoku, nikdy jsem neměl v úmyslu dopovat. Nikdy jsem nebral steroidy, takže jsem neměl co maskovat a ani jsem nemusel díky tomuto léku hubnout," uvedl 55 kg vážící Saito v tiskovém prohlášení. "Chci prokázat svou nevinu, ale také nechci poškodit svůj tým, takže jsem tento verdikt přijal," dodal rychlobruslař k rozhodnutí o své suspendaci.

Šéf japonské výpravy Jasuo Saito na tiskové konferenci řekl, že jeho jmenovec byl testován také 29. ledna během tréninkového kempu a výsledek zkoušky byl negativní. "V průběhu olympijských her neměl šanci dokázat svou nevinu. Bylo to těžké rozhodnutí, které nikdo nepřijímá rád, ale souhlasil s tím, že opustí olympijskou vesnici, aby nepůsobil problémy svým týmovým kolegům," uvedl japonský funkcionář.

Na hrách startuje i Saitova starší sestra Hitomi, která je rovněž členkou japonského rychlobruslařského výběru na krátké dráze.

mm, rjm, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..