Zdráhalová skončila osmá v závodě s hromadným startem

24. února 2018 12:28 - Kangnung
(Aktualizováno: 24. února 2018 14:26)

Nikola Zdráhalová v olympijském závodu s hromadným startem v Kangnungu medaili nezískala. Česká rychlobruslařka v šestnáctičlenném finále obsadila 8. místo. Ze zlata se radovala Japonka Nana Takagiová, která ve finiši byla rychlejší než domácí závodnice Kim Bo-Reumová a Nizozemka Irene Schoutenová. Mužský závod opanoval domácí závodník I Sung-hun.

 

ČOV/Pavel Lebeda

Jednadvacetiletá Zdráhalová zvládla takticky skvěle závěr semifinálové jízdy, kterou dokonce vyhrála. Ve finále však na ni byl závěr příliš rychlý a dvě kola před koncem nezachytila nástup sedmičlenné skupiny. Přesto za sebou nechala několik mnohem zkušenějších soupeřek včetně pětinásobné olympijské vítězky Němky Claudie Pechsteinové.

Závod s hromadným startem je novinkou v olympijském programu, v níž rychlobruslařky nebojují s časem, ale přímo se soupeřkami a o tvrdé souboje a pády není nouze. O tom se na vlastní kůži přesvědčila mistryně světa z roku 2016 Kanaďanka Ivanie Blondinová, která pohřbila naděje po pádu už v semifinále a ani získaný bod za dílčí sprint ji nezachránil.

Rychlobruslařky musely během devadesáti minut absolvovat dva šestnáctikolové závody, tedy celkem téměř 13 kilometrů na dráze. Každé čtvrté kolo končilo sprintem o body, které byly důležité pro postup do finále. V něm už bylo pro medaile rozhodující jen pořadí v cíli.

Zdráhalová, pro niž to byl už čtvrtý start v Kangnungu, nemá takovou absolutní rychlost jako sprinterské specialistky a ve svém semifinále na průběžné body nedosáhla. Závěr jízdy, v němž potřebovala dojet do třetího místa, však zvládla na jedničku a cílem projela bezpečně první. Hlavní favoritky už v té době měly díky získaným bodům postup jistý a závěr vypouštěly.

Finále už se jelo bez taktizování při bodovaných sprintech. Rychlobruslařky nechaly v klidu sbírat body Estonku Saskii Alusaovou a dvě kola před cílem rozjely raketový finiš. Zdráhalová, která poslední bodový sprint čtyři kola před koncem projela na třetím místě, do sedmičlenného vláčku nestihla naskočit. Získaný bod jí ale vynesl osmé místo.

Korejec rozradostnil domácí příznivce

Do cílové rovinky vjížděla na první pozici Nizozemka Schoutenová, mistryně světa z roku 2015, ale dravější závěr měly její asijské soupeřky. Domácí Kim Po-num, která tady loni slavila titul, se ke zklamání zaplněného hlediště musela sklonit před Japonkou Nanou Takagiovou. Ta do rodinné sbírky se sestrou Miho přidala už pátou medaili a jako první japonská sportovkyně získala druhé olympijské zlato.

Martina Sáblíková se bojům s ostrými lokty na dráze vyhýbá. V Kangnungu měla možnost startovat z pozice náhradnice, ale omluvila se kvůli problémům se zády.

Zklamání korejským fanouškům vzápětí vynahradil I Sung-hun triumfem v mužském závodě s hromadným startem. Pro hostitelskou zemi získal už páté zlato, ale první na dlouhé dráze. Stříbro vybojoval nečekaně Bart Swings a byla to teprve šestá medaile pro Belgii na zimních olympijských hrách v historii. Sousedé veleúspěšného Nizozemska se naposledy radovali v roce 1988 v Naganu a zásluhu na tom tehdy měl také rychlobruslař - Bart Veldkamp.

Rychlobruslení (Kangnung):
Závod s hromadným startem:
Muži:
1. I Sung-hun (Korea) 60,
2. Swings (Belg.) 40,
3. Verweij (Niz.) 20,
4. Wenger (Švýc.) 11,
5. Thorup (Dán.) 8,
6. Heidegger (Rak.) 6,
7. Michajlov (Běl.) 1,
8. Čong Če-won (Korea) 1,
9. Mantia (USA) 0,
10. Contin (Fr.) 0.
Ženy:
1. N. Takagiová (Jap.) 60 b.,
2. Kim Po-num (Korea) 40,
3. Schoutenová (Niz.) 20,
4. Alusaluová (Est.) 15,
5. Li Tan (Čína) 6,
6. Zujevová (Běl.) 3,
7. Lollobrigidaová (It.) 1,
8. Zdráhalová (ČR) 1,
9. Zlotkowská (Pol.) 1,
10. Kuo Tan (Čína) 0.
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Rychlobruslení

Filtr článků - Rychlobruslení


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..