Zubkov se čtyřbobem přidal Rusku třinácté zlato, Češi byli šestnáctí

Soči

Pilot Alexandr Zubkov vyhrál na domácí trati i se čtyřbobem a na olympijských hrách v Soči přidal na konto Ruska třináctou zlatou medaili. Stříbro mají Lotyši a bronz Američané vedení šampionem z Vancouveru Stevenem Holcombem. Česká posádka s pilotem Janem Vrbou zopakovala 16. místo z předchozí olympiády.

Bobisté Ruska v čele s pilotem Alexandrem Zubkovem slaví zlatou medaili ve čtyřbobech.

Debaklem skončily závody bobistů pro německou velmoc, která odjela bez medaile z olympiády poprvé po 50 letech.

Mějte informace ze sportu vždy po ruce! Stáhněte si do telefonu aplikaci Sport.cz na Google Play a AppStore.

Devětatřicetiletý Zubkov se dnes stal šestým pilotem v historii, kterému se povedl olympijský double. S kolegy ve čtyřbobu Něgodajlem, Truněnkovem a vítězným brzdařem ze závodu dvojic Vojevodou zajeli hned v první jízdě traťový rekord a z vedoucí příčky už se nenechali sesadit.

"Dali jsme všechnu svou sílu do poslední jízdy, protože jsme věděli, že naši soupeři zajeli skvěle, takže jsme si nemohli dovolit nejmenší chybu," uvedl Zubkov. "Udělali jsme všechno, co po nás vlast požadovala. Byli jsme první a získali pro Rusko dvě zlata," dodal.

V součtu čtyř časů však stříbrní Lotyši pilotovaní Oskarsem Melbardisem ztratili pouhých devět setin sekundy. Češi zajeli nejlépe sobotní druhou jízdu, v níž dosáhli devátého času. Po ní se posunuli z 20. pozice na šestnáctou a na ní už po druhé polovině závodu zůstali.

"Mysleli jsme, že to bude lepší. Zajeli jsme střed. Nezářili jsme, ale ani nezklamali," řekl Vrba.

Mrzelo ho, že kvůli vysokému startovnímu číslu nemohli zopakovat výsledky z tréninků, v kterých se jim dařilo. "Třicet čtyřicet procent tady dělá startovní číslo. V tréninku jsme jeli druzí, dráha byla čisťoučká a měli jsme nejvyšší maximální rychlost. Potom jsme byli namlsaní. Se startovním číslem 19 to taková sláva není. Je to odraz práce celého roku," uvedl Vrba. "Celkově jsme udělali drobné chyby a na téhle dráze se i drobnosti počítají," dodal pilot české posádky.