Dočkal v nastavení zajistil oslabenému Trondheimu postup v Evropské lize

Český fotbalista Bořek Dočkal posunul Rosenborg Trondheim do třetího předkola Evropské ligy. Po dvou gólech v úvodním domácím utkání s Ordabasy Šimkent v odvetě v Kazachstánu ve čtvrté minutě nastavení vstřelil rozhodující gól, který norskému celku bez dvou vyloučených hráčů zajistil vítězství 2:1 a postup. První zápas skončil nerozhodně 2:2.

Bořek Dočkal na tréninku

Dočkal potvrdil, že ho úvod pohárové sezóny zastihl ve střelecké formě. Třiadvacetiletý bývalý záložník Liberce se trefil v prvním předkole, před týdnem s Ordabasy zaznamenal oba góly svého celku a někdejšího účastníka prestižnější Ligy mistrů spasil i v odvetě.

Rosenborg přitom v Kazachstánu téměř celý zápas tahal za kratší konec. Po první půli prohrával, za stavu 1:1 přečkal pokutový kop domácích a od 83. minuty hrál v devíti bez vyloučených Wangberga s Pricou. Když už se Šimkent pomalu radoval z postupu, udeřil Dočkal.

Zaskvěl se i další český fotbalista Patrik Ježek. Dvěma góly výrazně přispěl k výhře Admiry Wacker 5:1 v odvetě druhého předkola Evropské ligy nad Žalgirisem Vilnius a k postupu do třetího předkola. V něm rakouský tým vyzve pražskou Spartu.

Ježkův celek si přivezl před týdnem z Litvy remízu 1:1, odveta ale byla od samého úvodu v jeho režii. Pětatřicetiletý český záložník patřil k ústředním postavám: ve čtrnácté minutě z pokutového kopu s přehledem zvýšil na 2:0 a ještě než v 62. minutě za potlesku tribun opustil trávník, stihl o deset minut dříve střelou ke vzdálenější tyči přidat čtvrtý gól domácích. Ježek se může těšit na to, že se po necelých devíti letech vrátí na Letnou, tentokrát jako soupeř.

Odvetné zápasy 2. předkola fotbalové EL:
Dila Gori (Gruz.) - Aarhus (Dán.) 3:1 (0:1), první zápas: 2:1, postoupilo Gori,
Širak (Arm.) - Bnei Jehuda Tel Aviv (Izr.) 0:1 (0:1), první zápas: 0:2,  Tel Aviv,
Ordabasy Šimkent (Kaz.) - Rosenborg Trondheim (Nor.) 1:2 (1:0), první zápas: 2:2, Trondheim,
Metalurg Skopje (Mak.) - Ruch Chorzów (Pol.) 0:3 (0:2), první zápas: 1:3, Chorzów,
Gandzasar Kapan (Arm.) - Servette Ženeva (Švýc.) 1:3 (0:0), první zápas: 0:2, Ženeva,
FC Aktobe (Kaz.) - Milsami Orhei (Mold.) 3:0 (1:0), první zápas: 2:4,  Aktobe,
Čelik Nikšič (Č. Hora) - Metalurg Doněck (Ukr.) 2:4 (1:1), první zápas: 0:7,  Doněck,
KuPS Kuopio (Fin.) - Maccabi Netanja (Izr.) 0:1 (0:1), první zápas: 2:1,  Kuopio,
Myllykosken Pallo-47 (Fin.) - Rapid Bukurešť (Rum.) 0:2 (0:2), první zápas: 1:3, Bukurešť,
Elfsborg (Švéd.) - Dacia Kišiněv (Mold.) 2:0 (2:0), první zápas: 0:1,  Elfsborg,
Inter Turku (Fin.) - Twente Enschede (Niz.) 0:5 (0:3), první zápas: 1:1, Twente,
FC Gomel (Běl.) - Renova (Mak.) 0:1 (0:0), první zápas: 2:0, Gomel,
Suduva Marijampole (Lit.) - Vojvodina (Srb.) 0:4 (0:3), první zápas: 1:1,  Vojvodina,
Honvéd Budapešť (Maď.) - Anži Machačkala (Rus.) 0:4 (0:1), první zápas: 0:1, Machačkala,
Aalesund (Nor.) - FK Tirana (Alb.) 5:0 (1:0), první zápas: 1:1, Aalesund
Anorthosis Famagusta (Kypr) - Levadia Tallinn (Est.) 3:0 (2:0), první zápas: 3:1, Famagusta,
Kalmar (Švéd.) - Osijek (Chorv.) 3:0 (2:0), první zápas: 3:1, Kalmar,
CSKA Sofia (Bulh.) - Mura (Slovin.) 1:1 (1:0), první zápas: 0:0, Mura,
Asteras Tripolis (Řec.) - Inter Baku (Ázerb.) 1:1 (1:1, 0:0), na pen. 3:1, první zápas: 1:1, Asteras,
Ried (Rak.) - Šachťor Soligorsk (Běl.) 0:0, první zápas: 1:1, Ried,
Tromsö (Nor.) - Olimpija Lublaň (Slovin.) 1:0 po prodl. (0:0), první zápas: 0:0, Tromsö,
Zimbru Kišiněv (Mold.) - Young Boys Bern (Švýc.) 1:0 (1:0, 1:0), na pen. 1:4, první zápas: 0:1, Bern,
Gent (Belg.) - Differdange (Luc.) 3:2 (1:2), první zápas: 1:0, Gent,
Senica (SR) - APOEL Nikósie (Kypr) 0:1 (0:0), první zápas: 0:2, Nikósie,
Sligo Rovers (Ir.) - Spartak Trnava (SR) 1:1 (0:0), první zápas: 1:3, Trnava,
Lech Poznaň (Pol.) - Xäzär Länkäran (Ázerb.) 1:0 (1:0), první zápas: 1:1, Poznaň,
Zeta Golubovci (Č. Hora) - Jyväskylä (Fin.) 1:0 (0:0), první zápas: 2:3,  Zeta,
Vitesse Arnhem (Niz.) - Lokomotiv Plovdiv (Bulh.) 3:1 (2:0), první zápas: 4:4, Arnhem.
Hafnarfjördur (Isl.) - AIK Stockholm (Švéd.) 0:1 (0:1), první zápas: 1:1,  Stockholm,
Videoton (Maď.) - Slovan Bratislava (SR) 0:0, první zápas: 1:1,  Videoton,
Legia Varšava (Pol.) - Metalurg Liepaja (Lot.) 5:1 (2:1), první zápas: 2:2, Varšava,
Crvena Zvezda Bělehrad (Srb.) - Naftan Novopolock (Běl.) 3:3 (2:1), první zápas: 4:3, Crvena Zvezda,
Skonto Riga (Lot.) - Hajduk Split (Chorv.) 1:0 (0:0), první zápas: 0:2, Hajduk,
Saint Johnstone (Skot.) - Eskisehirspor (Tur.) 1:1 (1:0), první zápas: 0:2, Eskisehirspor,
Portadown (Sev. Ir.) - Slaven Koprivnica (Chorv.) 2:4 (1:2), první zápas: 0:6, Slaven,
FK Sarajevo (Bosna) - Levski Sofia (Bulh.) 3:1 (2:1), první zápas: 0:1,  Sarajevo,
Admira Wacker Mödling (Rak.) - Žalgiris Vilnius (Lit.) 5:1 (3:1), první zápas: 1:1, Admira,
St. Patrick's Athletic (Ir.) - Široki Brijeg (Bosna) 2:1 po prodl. (1:1, 1:0), první zápas: 1:1, St. Patrick's.