Berdych - Anderson 3:6, 6:3, 6:4, 7:5Bravo! Berdych i Kvitová si ve Wimbledonu zahrají osmifinále. Další tři Češky končí

Londýn

Dvojnásobné zastoupení bude mít český tenis v osmifinále dvouhry slavného Wimbledonu. Tomáš Berdych postoupil mezi 16 nejlepších po výhře 3:6, 6:3, 6:4 a 7:5 nad Kevinem Andersonem a předloňská šampiónka z All England Clubu Petra Kvitová přesvědčivě zvládla sobotní dohrávku s Jekatěrinou Makarovovou z Ruska, kterou zdolala po setech 6:3, 2:6 a 6:3.

Tomáš Berdych se ve Wimbledonu raduje po výhře nad Kevinem Andersonem z JAR.

V dohrávce 3. kola naopak neuspěla Petra Cetkovská a promarnila šanci zopakovat si osmifinálovou účast z roku 2011. Američance Sloane Stephensové podlehla 6:7, 6:0, 4:6, přestože ve třetím setu vedla 3:1. Nadějně rozehraný zápas nedotáhla do vítězného konce ani další kvalifikantka Eva Birnerová, která vyhrála nad Monikou Puigovou z Portorika první set a ve druhém vedla 3:1. Nakonec prohrála 6:4, 3:6, 4:6 a své první grandslamové osmifinále si nezahraje.  Blízko k překvapení měla Klára Zakopalová. Podávala za stavu 6:5 ve třetím setu na vítězství v duelu s šestou nasazenou Li Na z Číny, ale prohrála 6:4, 0:6 a 6:8.

Berdych porazil Andersona i v devátém vzájemném duelu, letos se utkali již popáté. I před zraky přítelkyně Ester, která dorazila do Londýna, ukázal sebevědomí a schopnost neztrácet víru. V prvním setu ho soupeř zničil, ale Berdych další dvě sady získal. Ve čtvrté už prohrával 3:5, ale sérií čtyř her zápas ukončil.

"Byl to zase těžký zápas a musel jsem se hodně snažit. Jsem spokojený především se čtvrtým setem, v kterém jsem byl dole, ale vybojoval jsem to," řekl Berdych po skoro tříhodinovém duelu. Během utkání si vzal prášek proti bolesti. "Je to jen něco se zády asi z toho, jak tady bylo v předešlých dnech chladno. Nejde o nic závažného," řekl. V osmifinále ho čeká Australan Bernard Tomic.

Kvitová se dlouho nezdržela

Kvitová ve stejné fázi turnaje změří síly s devatenáctou nasazenou Carlou Suárezovovu ze Španělska, nad kterou vede vzájemnou bilanci 4:1 "Známe se velmi dobře a věřím, že tráva bude opět mojí výhodou," uvedla Kvitová.

Dohrávku pod slunečními paprsky zvládla skvěle. Vyhrála nejdříve devět z jedenácti výměn, uklidnila se a soupeřce povolila jen jeden game. Hodně míčů vyběhala a trefovala údery k lajnám, do rohů a hlavně dobře podávala. Za 23 minut bylo po všem.

"Snažila jsem se bojovat o každý míč a vyhrála jsem," uvedla Kvitová v televizním rozhovoru cestou z kurtu. Ve spodní části pavouku dvouhry je jako osmička nejvýše nasazenou hráčkou. Mimo jiné už vypadly Běloruska Viktoria Azarenková či Ruska Maria Šarapovová. "Zvláště tady bych chtěla hrát dobře a třeba přidat druhý titul, ale pořád je v soutěži hodně dobrých hráček a je to otevřené," řekla Kvitová.

Kvitová zápas s Makarovovou rozehrála v pátek, ale už v prvním setu byl za stavu 3:3 kvůli dešti přerušen. Po pauze česká tenistka dominovala a vyhrála pět her. První set získala 6:3 a ve druhém měla náskok 2:0. Pak ale přišly chyby, ztratila osm her po sobě a zápas byl kvůli tmě přerušen za stavu 1:2 ve třetí sadě.

"To už tak v ženském tenisu bývá, že se to přelévá ze strany na stanu. Když jsem vedla, tak jsem udělala pár lehkých chyb a ona se chytla," řekla Kvitová. Před dohrávkou nemohla dobře spát. "Protože jsem měla v hlavě, co jsem udělala dobře a co špatně," řekla svěřenkyně Davidy Kotyzy.

Cetkovská dohrávku nezvládla

Cetkovská získala v úvodu rozhodující sady slibný náskok, pak si ale dvakrát za sebou prohrála podání a umožnila sedmnácté hráče světa jít do vedení 5:3. Na raketě dvacetileté Afroameričanky skončila stejně jako loni, kdy s ní vypadla ve druhém kole.

"Neměla jsem to špatně rozjetý, ale bylo to opatrnější a nedělala jsem, co jsem měla. Je těžké zápasy dokončit a věděla jsem, že musím víc riskovat, ale nešly mi nohy ani ruka. Přišlo pár chyb a z toho kolotoče jsem se nedostala," řekla Cetkovská, která hrála po dlouhé zdravotní pauze teprve čtvrtý letošní turnaj.

Birnerovou limitovalo zranění

Birnerová si v pátek natáhla tříslo, takže byla trochu ráda za přerušení zápasu kvůli tmě, ale na druhou stranu ji to mrzelo. "Mohla jsem ji dorazit, ale taky jsem nechtěla ukazovat, že se mi něco stalo, takže jsem byla ráda," řekla tenistka, která měla na dohrávku obvázanou nohu i boky, aby tříslo nezlobilo. "Měla jsem skoro takový korzet, aby to šlo. Ale nechci se na to vymlouvat," prohlásila.

Ještě ve druhém setu v sobotu vedla 3:1, ale pak převzala vládu nad utkáním soupeřka. "Musím uznat, že hrála výborně a ve třetím setu jsem neměla šanci. K ničemu jsem se nedostala. Snažila jsem se dělat věci stejně, ale ona šla do toho a úplně všechno jí vyšlo. Výborně servírovala," řekla Birnerová. Díky postupu do 3. kola se posune v žebříčku WTA ze 152. místa ke stovce.

Williamsová i Djokovič suverénně dál

Světové jedničky Novak Djokovič i Serena Williamsová zvládli v bleskovém tempu zápasy třetího kola. Americká obhájkyně titulu na trávě All England Clubu zastavila japonskou veteránku Kimiko Dateovou-Krummovou, která se v 42 letech dostala jako nejstarší hráčka v historii londýnského grandslamu tak daleko.

Williamsová slavila postup do osmifinále po setech 6:2, 6:0 a vyhrála už 34. zápas v řadě. O čtvrtfinále se pětinásobná wimbledonská šampionka utká s Němkou Sabine Lisickou.

Roli hlavního favorita suverénně potvrdil i Djokovič, který ovládl nejslavnější turnaj před dvěma lety. Na srbského tenistu vůbec nestačil Francouz Jeremy Chardy, kterého Djokovič vyprovodil z kurtu za 86 minut po setech 6:3, 6:2 a 6:2.

Dalším vyzyvatelem Srba, jenž udělal pouze tři nevynucené chyby, bude německý veterán Tommy Haas. Ve čtvrtfinále by Djokovič mohl narazit na Tomáše Berdycha.

Tenisový Wimbledon (tráva, dotace 22,56 miliónu liber):
Muži - dvouhra, 3. kolo:
Anderson (27-JAR) - Berdych (7-ČR) 6:3, 3:6, 4:6, 5:7
Tomic (Austr.) - Gasquet (9-Fr.) 7:6 (9:7), 5:7, 7:5, 7:6 (7:5)
Djokovič (1-Srb.) - Chardy (28-Fr.) 6:3, 6:2, 6:2
Ferrer (4-Šp.) - Dolgopolov (26-Ukr.) 6:7 (6:8), 7:6 (7:2), 2:6, 6:1, 6:2
Dodig (Chorv.) - Sijsling (Niz.) 6:0, 6:1 skreč
Verdasco (Šp.) - Gulbis (Lot.) 6:2, 6:4, 6:4
Seppi (23-It.) - Nišikori (12-Jap.) 3:6, 6:2, 6:7 (4:7), 6:1, 6:4
De Schepper (Fr.) - Mónaco (22-Arg.) 6:4, 7:6 (10:8), 6:4
Kubot (Pol.) - Paire (25-Fr.) 6:1, 6:3, 6:4.
Čtyřhra - 2. kolo:
Paes, Štěpánek (4-Indie/ČR) - Delgado, Ebden (Brit./Austr.) 6:4, 6:4, 6:3
Bopanna, Roger-Vasselin (14-Ind./Fr.) - Rosol, Brands (ČR/Něm.) 6:3, 5:7, 7:6 (7:4), 6:7 (8:10), 6:4
Fleming, Marray (9-Brit.) - Čermák, Mertiňák (ČR/SR) 6:3, 6:4, 7:6 (9:7).
Pironkovová (Bul.) - Martičová (Chorv.) 6:1, 4:6, 6:2
Vinciová (11-It.) - Cibulková (18-SR) 6:1, 6:4.
Šuaj Pcheng, Hsieh Su-Wei (8-Čína/Tchaj-wan) - Foretzová-Gaconová, Hrdinová (Fr./ČR) 4:6, 6:3, 6:4.
Grönefeldová, Peschkeová (7-Něm./ČR) - Raymondová, Robsonová (USA/Brit.) 6:4, 6:4