Zorja - Slavia 2:1Slavia navzdory porážce postoupila do skupiny Evropské ligy

V úterý večer přiletěli do bouřky a překvapivě ji zažili i na hřišti. Fotbalisté Slavie si odvetu čtvrtého předkola Evropské ligy v pohárovém azylu ukrajinského Luhansku výrazně zkomplikovali, ale i porážka 1:2 je v součtu s domácím vítězstvím 2:0 posunula do základní skupiny. Jména soupeřů se dozvědí v pátek, los začne v jednu odpoledne. Vršovický tým bude ve druhém koši.

Kanonýr Slavie Mick van Buren v běžeckém souboji s jedním z hráčů Luhansku v odvetě play off Evropské ligy.

Lublin (od našeho zpravodaje) - Trenér Jindřich Trpišovský před osudovým čtvrtkem ujišťoval: „Máme to ve svých rukách.“ S tou větou se dalo souhlasit, jenže neplatila ani do konce zpackaného prvního poločasu, když produktivní Luhansk dvěma góly vymazal manko ze vstupní partie.

Tenhle scénář se nečekal, favorizovaná Slavia se vykoupila až poté, co se nad zeleným jevištěm spustil hustý liják. Běžela 83. minuta, když české vicemistry spasil žolík Matěj Jurásek. Centr Lukáše Masopusta, Juráskova prudká hlavička a úleva pro slávisty. Uf!

Evropskou ligu naposledy ochutnali v sezoně 2020/2021, tenkrát dokráčeli až do čtvrtfinále proti Arsenalu. Potom hráli dvakrát po sobě Konferenční ligu, loni překvapivě nepostoupili ze skupiny se Sivassporem, Kluží a Ballkani.

Sestřih odvetného zápasu 3. předkola Evropské ligy Dnipro-1 - Slavia PrahaVideo: O2 TV Sport

Letos mají za sebou dvě předkola s ukrajinskými protivníky: Dnipro zvládli v pohodě, přes Luhansk přešli až po nerváku v odvetě.

O atmosféru se na poloprázdném stadionu staral hlasitý dav slávistických fanoušků v rohovém sektoru D2, kde bylo hodně živo už během rozcvičky. Ve 32. minutě však přišlo šokující ticho poté, co Luhansk šel hned z první větší šance do vedení: z 25 metrů se akurátně trefil Danyil Alefirenko. Devět minut nato bylo ještě hůř, když Denys Anťuch po sólu přes půl hřiště překvapil brankáře Ondřeje Koláře střelou z ostrého úhlu –⁠ a v součtu s prvním zápasem bylo vyrovnáno. Dvě střely na branku, dva góly!

Červenobílá parta stejně jako před týdnem v Edenu dobývala urputnou defenzivu Luhansku, jenže v porovnání s prvním duelem se dlouho nedokázala dostávat do zakončení. Svůj zatím nejhorší první poločas této sezony dohrávala v křeči a zaskočení slávisté kráčeli do kabin se sklopenými hlavami.

Ve druhé půli je zvedli, ovšem na postupový gól se čekalo hodně dlouho. Hrdina večera? Stejně jako v Praze zářil brankář Mykyta Turbajevskij: dlaní vyrazil hlavičku Ivana Schranze a dvakrát vychytal Christose Zafeirise. Hodně byl vidět i hladový žolík Jurásek, po jehož ráně míč prosvištěl vedle tyče a pak mu do střely skočil stoper Jordan. Nakonec si ale Jurásek vychutnal gólovou euforii přímo pod slávistickým kotlem.

Slavii posunuly do Evropské ligy i dva osudové zákroky gólmana Koláře: ještě za stavu 0:2 těsně před brankovou čárou zachytil dorážku Romana Vantucha a na konci napínavého večera vyrazil střelu Ihora Gorbače.

Mimochodem, Slavia si v hlavní fázi pohárů zahraje už posedmé za sebou, v éře kouče Trpišovského prošla mezi vyvolené pokaždé. Jaký bude podzim v Evropské lize?

Zorja Luhansk - Slavia Praha 2:1 (2:0)
Branky: 32. Alefirenko, 41. Anťuch - 83. Jurásek. Rozhodčí: Brisard - Danos, Berthomieu - Millot (video, všichni Fr.). ŽK: Snurnicyn (Luhansk). První zápas: 0:2, postoupila Slavia.
Luhansk: Turbajevskij - Jordan, Batagov, Snurnicyn - Kyrjuchancev, Jacyk (46. Dryšljuk), Myšňov (81. Čurko), Vantuch - Alefirenko (67. Vološyn), Anťuch (81. Gorbač) - Guerrero. Trenér: Bartulovič.
Slavia: Kolář - Masopust, Ogbu (46. Ševčík), Vlček, Provod (81. Tomič) - Holeš, Oscar - Douděra (46. Jurásek), Zafeiris, Schranz (73. Tijani) - Van Buren (56. Jurečka). Trenér: Trpišovský.

0 : 2 AS Řím - Leverkusen 0 : 2 dohráno
20240502T21 : 00:00+0200
AS Řím vs. Leverkusen
AS Řím
Leverkusen

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.