Hlavní obsah

Dvořák okusil Dobu ledovou

29. 7. 2006 10:52

Dobrovolně se na pět minut zavřít do prostoru zhruba 2x2 metry v mrazu -140 stupňů? Desetibojař Tomáš Dvořák a tyčkařští svěřenci trenéra Patery se rozhodli tuto chladovou terapii podstoupit. Novinka jim pomáhá při regeneraci.

Foto: SPORT.CZ/Tomáš Fliegl

Český desetibojař Tomáš DvořákFoto: SPORT.CZ/Tomáš Fliegl

Článek

V Kryocentru v pražských Modřanech si atletičtí návštěvníci nafasují ponožky, dřeváky, rukavice, čelenku, roušku na nos a ústa a vstoupí do "mrazáku". Tři až pět minut chodí kolem dokola, vylezou ven a jdou cvičit na rotopedy. "Tělo se prochladí a pak se víc prokrví, člověk si připadá jako by nabral sílu. Navíc si zvyšuje imunitu," popisuje Boleslav Patera.

Kromě Dvořáka si chladovou terapii vyzkoušeli i tyčkaři Ptáček s Janáčkem, kteří si léčili zdravotní neduhy. "Už jsem si to vyzkoušel v Polsku, kde mi to pomáhalo na achilovku, se kterou jsem měl problémy. Na klouby, šlachy a vazy je to výborná věc, vlastně obrácený postup než v sauně," říká Štěpán Janáček, který měl v poslední době natažený zadní stehenní sval.

"Člověk si pak připadá strašně nabitý energií, dostane se skoro do euforických stavů," popisuje Janáček, jenž absolvoval plnou kúru deseti návštěv. "Nejsilnější jsou tak první tři, pak se tělo trochu adaptuje," vykládá tyčkař.

Kryocentrum si kromě atletů oblíbili i bobisté či horolezci. "V průběhu sezóny je to užitečné spíš na regeneraci těch, co mají zdravotní obtíže, ale po sezóně to určitě využijeme více v rámci regenerace," plánuje Patera.

Reklama

Sdílejte článek