Hlavní obsah

Kiptum vyhrál maraton v Londýně ve druhém čase historie, zvítězila i Hassanová

23. 4. 2023 12:11

Keňan Kelvin Kiptum vyhrál maraton v Londýně ve druhém nejlepším čase historie 2:01:25. V deštivém počasí zaostal o šestnáct sekund za světovým rekordem krajana Eliuda Kipchogehom jehož v britské metropoli připravil o traťový rekord. Při maratonském debutu zazářila dvojnásobná olympijská vítězka na dráze Sifan Hassanová. Nizozemská běžkyně překonala zdravotní problémy z poloviny závodu a ve finiši zvítězila za 2:18:33.

Foto: Alberto Pezzali, ČTK/AP

Kelvin Kiptum z Keni protíná cílovou pásku Londýnského maratonu.

Článek

Třiadvacetiletý Kiptum je maratonským objevem posledních měsíců. V prosinci ve Valencii při debutu na této distanci zvítězil v čase pod dvě hodiny a dvě minuty a zařadil se na třetí místo historických tabulek. Dnes v Londýně naprosto dominoval, když po třicátém kilometru utekl soupeřům a postupně navyšoval náskok. Výkon ze Španělska při druhém maratonu v životě zlepšil o 28 sekund.

Druhý Geoffrey Kamworor na něj ztratil bezmála tři minuty a proběhl cílem za 2:04:23. Třetí skončil Etiopan Tamirat Tola (2:04:59). Poslední maraton v životě podle vlastních slov běžel domácí Brit Mo Farah, jenž obsadil devátou příčku v čase 2:10:28.

Všestranná běžkyně Hassanová, která na předloňských OH v Tokiu ovládla závody na 5000 a 10.000 metrů a získala bronz na patnáctistovce, si chtěla maratonskou trať vyzkoušet před tím, než zváží plány pro olympijské hry v Paříži 2024. Krátce před polovinou závodu odpadla z vedoucí skupiny, protože několikrát zastavila a protahovala levou kyčel. Nabrala ztrátu, ale pak ji postupně začala stahovat a po 35. kilometru se vrátila do boje o vítězství.

Ve vyrovnaném ženském závodě o něj usilovala pětice běžkyň. Nebyla mezi nimi světová rekordmanka Brigid Kosgeiová, která odstoupila už po necelých čtyřech minutách závodu.

Při náběhu do cílové rovinky zbyla v čele trojice. Třicetiletá Hassanová z ní byla nejrychlejší, za sebou nechala o čtyři sekundy Alemu Megertuovou z Etiopie a o další sekundu pomalejší byla předloňská olympijská vítězka Peres Jepchirchirová z Keni. Obhájkyně londýnského triumfu Yalemzerf Yehualawová skončila pátá.

Reklama

Související témata: