Koulař Staněk byl sedmý na Diamantové lize v Londýně, zářila Bolová

Koulař Tomáš Staněk skončil sedmý na mítinku Diamantové ligy v Londýně. Novopečený otec jednou překonal 21 metrů, v páté sérii zapsal 21,04 metru. Na úvod hlavního programu na Olympijském stadionu zazářila Nizozemka Femke Bolová, která v běhu na 400 metrů překážek vylepšila o 58 setin vlastní evropský rekord. Výkonem 51,45 sekundy se zařadila na druhé místo historických tabulek. Vlastní kontinentální rekord v běhu na 5000 metrů vylepšila i její krajanka Sifan Hassanová.

Koulař Tomáš Staněk na Diamantové lize.

Český koulařský rekordman Staněk napravil nezdar z posledního diamantového mítinku v Chorzówě, kde měl tři neplatné pokusy. V první sérii předvedl 20,71 metru a na závěr se zlepšil o více než tři decimetry. Stejně jako v červnu v Lausanne skončil sedmý.

K postupu do finálové trojice, která má v Diamantové lize k dispozici i šestý pokus, měl daleko. V celkovém hodnocení seriálu je sedmý, což mu nezajišťuje start na finálovém mítinku v Eugene.

„Ten výkon hodnotím smířlivě, problémy s kolenem mě provázejí celou dobu,“ připomněl trable, které ho sužují už od mistrovství Evropy družstev v Chořově. „Trochu mi dochází síla v nohou a rychlost, vše jde později, než bych potřeboval,“ litoval svěřenec Petra Stehlíka.

„Ale letělo to za 21 metrů, bojoval jsem zase s nejlepšími na světě, byli jsme tam tři v pár centimetrech, to je pozitivní,“ přiznal Staněk, jehož dělilo sedm centimetrů od pátého místa.

Nyní to čeká krátký tréninkový blok před domácím šampionátem v Táboře následující víkend. „Potřebuju přitrénovat, nebudu teď přejíždět ze závodu do závodu. Chci hlavně získat zase rychlost, domácí šampionát půjdu spíš z tréninku,“ naplánoval si.

V Londýně znovu vyhrál světový rekordman Ryan Crouser z USA, jenž poprvé v sezoně na evropské půdě překonal třiadvacetimetrovou hranici. Šestnáct let starý rekord mítinku krajana Reese Hoffy posunul na 23,07 metru.

Další suverénní vystoupení na dlouhých překážkách předvedla Bolová. Zvítězila s ohromným náskokem a při posledním diamantovém mítinku před mistrovstvím světa se poprvé dostala pod hranici 52 sekund. Rychleji ovál s překážkami oběhla jen olympijská vítězka a úřadující mistryně světa Američanka Sydney McLaughlinová, jež v této sezoně startuje na hladké čtvrtce.

První start v Diamantové lize proměnila v evropský rekord Hassanová. Do Londýna se vrátila čtvrt roku po triumfu v maratonu a pětku na dráze běžela za 14:13,42 minuty, čímž z vlastního čtyři roky starého výkonu ubrala 8,7 sekundy. V silné konkurenci skončila třetí. Vyhrála Etiopanka Gudaf Tsegayová (14:12,29).

Nejrychlejší dvoustovku sezony zaběhl Američan Noah Lyles. Výkonem 19,47 sekundy připravil o rekord mítinku světového rekordmana Usaina Bolta. Ze stovky se po problémech se zadním stehenním svalem při rozcvičování odhlásila americká favoritka Sha'Carri Richardsonová. Vedoucí žena letošních tabulek Shericka Jacksonová i při její absenci skončila až třetí v čase 10,94. Vyhrála Marie-Josée Ta Louová (10,75).

Desetiboj:
1. Kazmirek (Něm.) 8038 (100 m: 11,08 - dálka: 702 - koule: 14,42 - výška: 197 - 400 m: 48,69 - 110 m př.: 14,58 - disk: 42,92 - tyč: 500 - oštěp: 60,92 - 1500 m: 4:39,34)
2. HELCELET 8034 (11,08 - 722 - 15,10 - 197 - 50,31 - 14,52 - 44,48 - 470 - 66,19 - 4:46,62)