Mäki byla devátá na míli v Bruselu, vylepšila si maximum v Diamantové lize

Brusel

Běžkyně Kristiina Mäki skončila devátá v závodě na jednu míli v Bruselu a vylepšila si maximum v Diamantové lize. Překvapivá olympijská finalistka z Tokia byla dosud nejlépe desátá minulý týden na patnáctistovce v Lausanne. Závod suverénně vyhrála favorizovaná Nizozemka Sifan Hassanová, která výkonem 4:14,74 překonala rekord mítinku a zaostala o 2,41 sekundy za vlastním světovým rekordem.

Favorizovaná nizozemská běžkyně Sifan Hassanová ovládla závod na 1 míli na Diamantové lize v Bruselu.

Mäki byla v balíku závodnic, které se pohybovaly daleko za trojnásobnou olympijskou medailistkou Hassanovou. Na devátém místě ji dělila necelá sekunda od šesté příčky. Časem 4:23,38 ztratila necelé dvě sekundy na český rekord Simony Vrzalové. Mäki byla jedinou českou zástupkyní na mítinku v Bruselu, který je poslední šancí získat body pro postup do finále elitního seriálu.

V tyči znovu zvítězil světový rekordman a olympijský šampion Armand Duplantis, který jako jediný zdolal 591 centimetrů. Nechal si laťku zvýšit nejdříve na rekord mítinku 605 centimetrů, který napotřetí zdolal. Pak už na stojany mířilo 619 centimetrů, což by byla hodnota nového historického maxima. Pořadatelům dlouho trvalo, než laťku v rekordní výšce nastavili. Duplantis pak měl sólo po skončení všech ostatních disciplín bruselského mítinku. Laťku ale nepřeskočil. Jeho absolutním maximem tak zůstalo 618 centimetrů z loňského Glasgow. Venkovní historické maximum, které se v tyči neuznává jako světový rekord, drží od loňska výkonem 615 centimetrů.

Výškařkám vládla bronzová olympijská vítězka Jaroslava Mahučichová. Devatenáctiletá Ukrajinka zdolala 202 centimetrů napoprvé, což se jejím přemožitelkám z olympijského závodu v Tokiu Marii Lasickeneové a Nicole McDermottové nepodařilo. Obě se zastavily na dvou metrech. Díky lepšímu zápisu skončila druhá Lasickeneová.

Stovku vyhrál stříbrný olympijský medailista Fred Kerley (9,94). Na šachovnici se natlačil před krajany Trayvona Bromella (9,97) a Michaela Normana (9,98). Ve světové sprinterské konkurenci se znovu neprosadila americká hvězda úvodu této sezony Sha'Carri Richardsonová. Účastnice letošní Zlaté tretry po nezdaru z Eugene na stovce neuspěla ani dnes na dvojnásobné trati. V Brusleu na dvoustovce doběhla čtvrtá v čase 22,45 daleko za vítěznou stříbrnou olympijskou medailistkou Christine Mbomaová z Namíbie (21,84). Do finále Diamantové ligy, které se uskuteční příští týden v Curychu, se tak Richardsonová nekvalifikovala.