Maraton na ME vyhráli Lisowská a Ringer, Helcelet je v desetiboji devátý

První zlaté medaile na atletickém mistrovství Evropy v Mnichově získali vítězové maratonu Aleksandra Lisowská z Polska a domácí běžec Richard Ringer. Nejlepší z trojice českých vytrvalkyň Tereza Hrochová doběhla na 23. místě, Jiří Homoláč závod mužů nedokončil. V desetiboji je Adam Sebastian Helcelet po prvním dnu devátý.

Polka Aleksandra Lisowská se raduje po vítězství v maratonu.

Hrochová a Moira Stewartová se zpočátku často objevovaly v čele, po polovině závodu ale začaly ztrácet. Hrochová byla naštvaná kvůli absenci občerstvování v první polovině závodu.

"Na trati jsem se s realizačním týmem nebyla schopná sesynchronizovat. Když jsem je potřebovala poprvé na druhé občerstvovačce v prvním kole, tak jsem je vůbec neuviděla, protože se mi tam neukázali, a to jsem tam vyběhla jako úplně první ze všech závodnic. Bohužel jsem pití nedostala. Na druhém kole mi to pustili předtím, než jsem to stihla vzít, takže jsem běžela skoro bez iontových a cukerných občerstvování. Běžela jsem jen na vodu, na kterou se maraton běhat nedá. Takže jsem to někdy ve třetím kole zabalila, že na to kašlu, protože už to nemělo cenu. Pak jsem se velice naštvala, vzala jsem si od nich aspoň pití, vodu a běžela jsem znovu," vykládala v cíli.

Lisowská zvítězila o šest sekund před Mateou Parlovovou Koštrovou z Chorvatska, pro bronz si doběhla Nizozemka Nienke Brinkmanová. Hrochová na vítězku ztratila sedm a půl minuty, o místo za ní byla Marcela Joglová. Ta běžela závod opatrněji.

"Začala jsem opatrně, věděla jsem, že příprava nebyla úplně 100 procent, tak jsem byla ráda, že začaly všechny opatrně. Jen jsem se snažila držet nějaké skupinky a nedívala jsem se na hodinky. Já jsem vesměs spokojená," řekla Joglová. Trápí ji problémy s kotníkem. "Jsou dlouhodobé a budu se muset na ně zaměřit. Musíme se zaměřit na fyzioterapii a teď si dát asi pauzu," přiblížila. Stewartová v závěru nabrala velké manko a obsadila 40. místo.

Ringer získal evropský titul v maratonu po strhujícím finiši v čase 2:10:21. Pro zlato si dosprintoval v posledních metrech, za ním doběhli Izraelci Maru Teferi a Gashau Ayale.

Richard Ringer se mohl radovat z triumfu

Desetibojaři Helceletovi vyšla koule, v níž byl výkonem 15,30 metru druhý. Průběžné šesté místo udržel i po výšce, ale v běhu na 400 metrů si připsal dvanáctý čas a klesl na devátou příčku. Jiří Sýkora neměl v kouli ani jeden měřený pokus a ze soutěže odstoupil. S velkým náskokem vede Švýcar Simon Ehammer, který vyhrál stovku, v dálce se blýskl veleskokem 831 cm a první den završil triumfem v běhu na 400 metrů výborným výkonem 47,40.

Pro mistra světa a světového rekordmana Kevina Mayera skončila soutěž hned po úvodní disciplíně. V závěru stovky třicetiletý francouzský atlet výrazně zpomalil, cílem proběhl s velkou ztrátou v čase 11,67 a do dálkařského sektoru už kvůli svalovému zranění nenastoupil.