Hlavní obsah

Tyčkařka Švábíková byla na HMS devátá, Šorm bere páté místo

Aktualizováno

Čtvrtkař Patrik Šorm doběhl pátý ve finále halového mistrovství světa v čase 46,81 a vyrovnal zatím nejlepší české umístění na šampionátu v Bělehradě, o které se v pátek postarala pětibojařka Dorota Skřivanová. Tyčkařka Amálie Švábíková obsadila deváté místo za 445 centimetrů. Nedařilo halovému mistru Evropy Tomáši Staňkovi, který při návratu po zranění skončil v koulařské soutěži až čtrnáctý podprůměrným výkonem19,93 metru.

Foto: Aleksandra Szmigiel, Reuters

Tyčkařka Amálie Švábíková skončila na HMS devátá.

Článek

Šorm měl po třetím místě v semifinále nevýhodnou druhou dráhu a po startu seběhl jako poslední. "První okruh se běžel špatně. Druhá dráha je druhá dráha, tam se toho moc vymyslet nedá," řekl České televizi. S Američanem Marquezem Washingtonem výrazně ztráceli na vedoucí čtveřici. V závěru měl český reprezentant více sil a zámořského běžce porazil. "Počítal jsem, že to bude rozbíhat rychleji, protože je to spíš sprinter než čtvrtkař. Čekal jsem, že bude tuhnout a dostanu šanci. Páté místo je skvělé," radoval se po největším individuálním úspěchu kariéry.

Trojnásobného halového světového šampiona Pavla Masláka, který v Bělehradě vypadl už v rozběhu, na trůnu vystřídal Jareem Richards z Trinidadu a Tobaga.

Úřadující mistryně Evropy do 23 let Švábíková, která si na republikovém šampionátu vylepšila osobní halový rekord na 455, napoprvé založila na 430 centimetrech. Na 445 pak musela opravovat, což ji stálo o něco lepší umístění. Pak se zvyšovalo na 460 a laťku na úrovni nového absolutního osobního rekordu už dvaadvacetiletá česká reprezentantka nezdolala.

"Myslím, že to byly moje nejlepší pokusy na těch 460, to je pozitivní," řekla Švábíková. Z umístění ve světové desítce měla radost. "Je to úžasné. Už jenom se sem dostat je skvělé," radovala se.

Zlato z HMS 2018 zopakovala Američanka Sandi Morrisová, která jako jediná překonala 480 centimetrů. Další medaile získaly její krajanaka a olympijská vítězka Katie Nageotteová a Slovinka Tina Šutejová za 475.

Pro českého rekordmana Staňka v Bělehradě skončila medailová série na vrcholných halových akcích, která zde před pěti lety začala. Po více než měsíční závodní pauze, kterou většinou vyplňovala léčba zraněného pravého bicepsu, se mu nedařilo. Měl jediný platný pokus a poprvé v sezoně nepřekonal ani dvacetimetrovou hranici. Chtěl útočit na 21 metrů potřebných na postup do finálové osmičky, ale potýkal se s technikou. "Moje chyba, na tréninku už jsem házel dobře. Nefungovalo celé tělo, jak kdyby ho ovládal nějaký soupeř. Dělal jsem tam blbosti, které jsem ani na tréninku nedělal," litoval a omlouval se.

Koulařská soutěž přinesla obrovské překvapení, protože olympijský vítěz a světový rekordman Ryan Crouser poprvé od MS 2019 nevyhrál. Prvním pokusem dlouhým 22,44 překonal rekord šampionátu, ale nestačilo to. Brazilec Darlan Romani se ve třetí sérii vzepjal k životnímu halovému výkonu 22,53 a americký favorit nedokázal zareagovat. Třetí skončil v novém kontinentálním rekordu 22,31 Novozélanďan Tomas Walsh.

Sprinterský souboj vyhrál olympijský vítěz ze stovky Marcell Jacobs v evropském rekordu 6,41 sekundy. Italský závodník v posledních metrech předčil obhájce titulu a světového rekordmana Christiana Colemana, kterého porazil o tři tisíciny sekundy. Zklamaný Američan, který na olympiádě v Tokiu chyběl kvůli trestu za zmeškané dopingové tresty, nešel slavit stříbro a rychle zabalený ve vlajce zamířil do mixzóny.

Sedmiboj vyhrál olympijský vítěz Damian Warner. Nasbíral 6489 bodů a zařadil se na druhé místo historických tabulek za světového rekordmana Ashtona Eatona (6645). Warner vedl po prvním dni a dnes nejdříve navýšil náskok, když výkonem 7,61 sekundy předvedl na 60 metrů překážek nejrychlejší čas historie na HMS při sedmiboji. Po tyči přepustil vedení Švýcaru Simonu Ehammerovi, ale vzhledem k výrazně lepší běžecké výkonnosti byl dál favoritem.

Na kilometru doběhl třetí za 2:39,56 a Ehammera porazil téměř o čtrnáct sekund. Švýcar sice výkonem 6363 bodů překonal národní rekord, ale celkově skončil druhý o 126 bodů. I tak se radoval z první seniorské medaile. Třetí skončil Australan Ashley Moloney (6344), který absolvoval první halový sedmiboj v životě.

Zlato pro okupovanou Ukrajinu získala ve výšce Jaroslava Mahučichová. Dvacetiletá atletka, která je úřadující vicemistryní světa pod širým nebem a bronzovou olympijskou medailistkou, si premiérový globální titul v kariéře zajistila překonáním 202 centimetrů na první pokus. Stříbrné Australance Eleanor Pattersonové nestačil ani první životní skok přes dva metry.

Halové mistrovství světa v atletice v Bělehradě:
Finále:
Muži:
Sedmiboj (po 6 disciplínách):
1. Ehammer (Švýc.) 5634 b. (60 m: 6,72 - dálka: 804 - koule: 14,23 - výška: 205 - 60 m př.: 7,75 - tyč: 510),
2. Warner 5611,
3. Moloney (Austr.) 5504.
Ženy:
Výška:
1. Mahučichová (Ukr.) 202,
2. Pattersonová (Austr.) 200,
3. Dubovická (Kaz.) 198.
Rozběhy:
Ženy:
60 m př.:
1. Sambaová-Mayelaová (Fr.) 7,91,
... 35. Jiranová (ČR) 8,25 - nepostoupila do semifinále.

Reklama