Zlatý hattrick se nekoná, Hejnová skončila pod stupni vítězů. Šok na dvoustovce!

Londýn

Útok na třetí titul mistryně světa v řadě české běžkyni Zuzaně Hejnové nevyšel. Ve finále běhu na 400 m překážek na světovém šampionátu v Londýně skončila čtvrtá, těsně pod stupni vítězů. Dvojnásobnou šampiónku na trůnu vystřídala Američanka Kori Carterová časem 53,07, druhá doběhla její krajanka a olympijská vítězka Dalilah Muhammadová. České rekordmance v závěru sebrala bronz skvělým finišem Jamajčanka Ristananna Traceyová v osobním rekordu 53,74.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Zuzana Hejnová a její neúspěšný pokus o zlatý hattrickVideo: sntv

Gulijev se stal překvapivým vítězem dvoustovky na atletickém MS

Američanky, které Hejnová na předchozích šampionátech dvakrát odsunula z prvního místa, přiletěly do Londýna s výrazně lepšími časy. Přesto si Hejnová získala jejich respekt skvělým semifinálovým během. Ve finále své letošní maximum z Diamantové ligy v Rabatu zlepšila o dvě setiny, ale na medaili to nestačilo. Stejně jako loni na olympijských hrách v Riu de Janeiro skončila těsně pod stupni vítězů.

"Já jsem si na medaili věřila. Nesedlo mi to. Myslím si, že jsem od začátku běžela moc rychle. Nakopla jsem to a pak mi v závěru došly síly. To byl největší problém," prohlásila zklamaná česká reprezentantka.

Z oštěpařského kvarteta zbylo pro finále duo

Z kvarteta českých oštěpařů v kvalifikaci postoupili do sobotního finále jen dva - Jakub Vadlejch a Petr Frydrych, oba splnili požadovaný limit 83 metrů hned prvním pokusem. Jaroslav Jílek a Vítězslav Veselý, kteří v Londýně startovali jen díky pozvání od IAAF, zůstali daleko za limitem. Ve finále je i výškařka Michaela Hrubá, mílař Jakub Holuša s přehledem postoupil do pátečního semifinále.

Z Čechů se představil v nejlepším světle Frydrych, který hned prvním hodem poslal oštěp na 86,22 m. Také Vadlejch neměl s limitem problémy, oštěp prvním hodem zapíchl na 83,87.

Naopak mistr světa z roku 2013 Veselý se znovu přesvědčil, že letošní sezóna je pro něj nepodařená, jeho nejdelší hod měl hodnotu jen 75,50. Čtyřiatřicetiletý oštěpař, kterého v přípravě trápily problémy s kolenem, se potýkal s rozběhem. "Moc jsem se s nohama neorientoval, nedonutil jsem je k nějaké lepší aktivitě. Rytmus tam skoro nebyl. Z toho se nedá pak hodit," vysvětloval.

Vetter hodil soupeřům rukavici

Jílek sice o 97 centimetrů přehodil hranici osmdesáti metrů, ale ke spokojenosti měl také daleko. "Měl jsem takhle začít, potom by to mohlo být lepší. Bylo asi na víc. Byl jsem dobře připravený, škoda, že jsem to nezúročil líp," řekl.

Zato lídr letošních tabulek Němec Johannes Vetter se nijak nešetřil a hned prvním hodem poslal oštěp na 91,20 m, což by na většině předchozích šampionátů stačilo na zlato. Jen Jan Železný v roce 2001 v Edmontonu a Keňan Julius Yego před dvěma lety v Pekingu hodili ve finále dál. V kvalifikaci ještě nikdo tak daleko nehodil.

Devatenáctiletá výškařka Hrubá postoupila poprvé do velkého finále. Juniorská mistryně světa zdolala 192 centimetrů na druhý pokus, a to stačilo, protože tuto výšku překonalo přesně dvanáct závodnic. Na kvalifikační limit 194 cm, který by pro Hrubou znamenal vyrovnání osobního rekordu, už nedošlo.

Holuša v rozběhu na 1500 m nezaváhal. Stříbrný z halového MS ukázal, že umí běhat takticky i pod otevřeným nebem. Hlídal si čelo a doběhl druhý v čase 3:42,31. Mezi vyřazenými je například olympijský vítěz Američan Matthew Centrowitz.

Van Niekerk na Johnsona nenavázal

Na dvoustovce vypálil všem favoritům rybník nečekaně Turek Ramil Gulijev časem 20,09. Stal se nástupcem legendárního Jamajčana Usaina Bolta na této trati  a překazil tak Jihoafričanovi Van Niekerkovi, vítězi na hladké čtvrtce, cestu k druhému zlatu na letošním MS.

Ještě na 150 metrech jasně vedl Van Niekerk, ale kombinace dvoustovky se čtvrtkou byla zjevně nad jeho síly a získat double, což uměl jen Američan Michael Johnson v roce 1995, nedokázal. Dokonce bez medaile skončili další horký adept na titul Isaac Makwala z Botswany i oba Američané Webb a Young.

Americký trojskokan Taylor přidal ke dvěma zlatým z olympijských her už třetí titul mistra světa. Výkonem 17,68 m porazil o 5 cm krajana Claye. Osmnáctimetrová hranice však pro oba zůstala příliš vzdálená. V hledišti přihlížející Brit Jonathan Edwards se o svůj 22 let starý rekord 18,29 bát nemusel. Bronz získal třiatřicetiletý Portugalec Nelson Évora, olympijský vítěz z Pekingu z roku 2008.

16. Jílek 80,97,
26. Veselý (všichni ČR) 75,50 - oba nepostoupili.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.