Austrálie - Česko 82:70Basketbalisté se rvali jako lvi, ale silnou Austrálii už nepřemohli

Porážka, po níž ale mohou mít čeští basketbalisté hlavu vztyčenou. Ve čtvrtfinále mistrovství světa v Šanghaji podlehli Australanům 70:82 a ve čtvrtek (15:00) je čeká zápas s Polskem. Jeho vítěz dostane v sobotu šanci hrát o konečné 5. místo, což by byl pro národní tým dějinný úspěch.

Martin Kříž v souboji s Australanem Jockem Landalem

Čeští basketbalisté ve čtvrtfinále prohráli, pražská fanzóna MS jim ale za jejich výkon tleskala

Reprezentace se vrátila do nejlidnatějšího čínského města, kde její spanilé tažení turnajem začínalo a od úvodního rozskoku statečně čelila ohromné australské sile. Mezi šesti hvězdami z NBA v dresu soupeře zářil především rozehrávač Mills ze San Antonia, jenž hned během úvodní čtvrthodiny proměnil čtyři trojky z pěti pokusů.

Čeští hráči se ale favorita nebáli, každou příležitost k volné střele se snažili využít. Chodili i nebojácně pod koš, kde přitom byly znát centimetry a kila australských pivotů Baynese z Bostonu i Boguta z Golden State. Audův pohyb na ně ale platil a bodový příspěvek tohoto pivota reprezentantům hodně pomáhal.

Tomáš Satoranský se dere za míčem při utkání s Austrálií

Takřka bez střídání dřel dirigent národního týmu Satoranský, a přestože se to ještě včera zdálo naprosto vyloučené, naskočil po sobotním výronu kotníku do hry i Schilb a hned se uvedl trojkou. V 18. minutě Česko vedlo senzačně 28:27. Australané se až v závěru druhé čtvrtiny trochu utrhli šestibodovou šňůrou, ale národní tým odpověděl na úvod třetí části úplně stejně.

Tak se dnes fandilo v pražské fanzóně MS v basketbaluVideo: Sport.cz

Nastala velká přetahovaná. Třináct minut před koncem byl nerozhodný stav 43:43, ale Australané v tu chvíli zasadili rozhodující úder, když zaznamenali čtrnáct bodů za sebou a hodně utáhly šrouby v obraně. Přinutili tím české mužstvo ke ztrátám i útočným faulům a při rostoucím tlaku soupeře na míč scházel reprezentantům i živější basketbalový projev. Přece jen se projevovala únava, soupeř těžil i z výraznější rotace hráčů.

Po jubilejní desáté trojce Australanů narostlo jejích vedení do výrazné podoby 63:46. Češi ale nic nevzdali. Snažili se mazat ztrátu účinnou střelbou z perimetru i odvážnými nájezdy pod koše a dostali se minutu před koncem na rozdíl sedmi bodů (77:70). Jenže vzápětí zaúřadoval nejlepší střelec duelu Mills a jeho trefy daly skóre konečnou podobu.

Čeští basketbalisté Tomáš Satoranský (s míčem) a Jaromír Bohačík v souboji s Australanem Jockem Landalem