Izrael - Česko 52:61Češky urvaly výhru proti domácím a po osmi letech slaví postup. Boj o čtvrtfinále je čeká v pondělí

České basketbalistky to přece jen dokázaly, i když se po skvělém začátku souboje s domácím Izraelem dostaly při třetím vystoupení na ME herně do obtíží. Nakonec ale i s uzdravenou Veronikou Voráčkovou urvaly výhru 61:52 a po osmi letech se radují na šampionátu z postupu. Konkrétně jdou ze druhé příčky skupiny B a už v pondělí v Tel Avivu se utkají v play off s třetím týmem skupiny A, což bude zřejmě Řecko.

Basketbalistka Petra Holešínská. (Ilustrační foto)

Národní tým nastoupil na palubovku s vědomím, že po odpolední výhře Belgičanek nad Itálií mu další účinkování v turnaji zajistí i prohra o méně než dvanáct bodů. Spoléhat na tyto počty ale rozhodně nechtěl, naopak snažil si jít jednoznačně pro vítězství, které by znamenalo postup z druhého místa.

Skóre otevřela trojkou kapitánka Březinová, další koš přidala Stoupalová. Skvělá obrana reprezentantek v úvodu nutila Izrael ke ztrátám, jen do poloviny prvního dějství jich bylo šest. Po pěti odehraných minutách to bylo 11:0 pro Česko, teprve po oddechovém čase dokázaly domácí hráčky dostat míč do koše.

V 7. minutě naskočila po 11 dnech pauzy léčení výronu kotníku Voráčková a hned zakončila český útok přesnou trefou. Byla jako dravá ryba, zaznamenala osm bodů v řadě, takže prakticky sama dostala skóre do podoby 19:9. Nakonec byla nejlepší střelkyní reprezentantek.

Přímo do čtvrtečního čtvrtfinále v Lublani postoupily Belgie, Španělsko, Francie, Maďarsko.
Baráž o čtvrtfinále hrají – pondělí v Tel Avivu:
Česko - Řecko (17.00 h, ČT sport)
Černá Hora - Itálie
úterý v Lublani:
Německo - Slovensko
Srbsko - Velká Británie.

Od druhé čtvrtiny ale na český celek jako by dolehla tíha očekávání. Úplně poztrácel herní energii, začal kupit chyby v obraně a jeho náskok se rychle tenčil. Reprezentantky se v úseku dvaceti minut dopustily osmi ztrát míče oproti pouhým dvěma izraelským, poklesla i jejich úspěšnost na doskok.

Čtvrthodiny před koncem bylo hlavně díky střelecky produktivní Raberové, kterou nebyla schopná zastavit ani zónová obrana, vyrovnáno na 38:38. Na české straně nemohla střeleckou slinu vůbec chytit Holešinská. V těžkých chvílích pomohly národnímu týmu tříbodové koše z ruky Březinové i Voráčkové a zpřesnění hry díky střídající rozehrávačce Andělové.

Izraelky ale vycítily šanci urvat konečně výhru na ME na níž čekají už 32 let. Poslední čtvrtina byla především soubojem nervů a pro omlazené české družstvo opravdu náročnou zkouškou. V koncovce zápasu sehrála důležitou roli Hamzová, dala klíčové koše, které dovedly duel k vítězné tečce.

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Slovinsku a Izraeli:
Skupina B (Tel Aviv):
Izrael - Česko 52:61 (11:19, 30:32, 42:46)
Sestava a body Česka: Březinová 14, Hamzová 10, Stoupalová 6, Vyoralová 5, Holešínská 3 - Voráčková 16, G. Andělová 5, Šípová 2, Čechová, Sklenářová, Zeithammerová.
Nejvíce bodů Izraele: Raberová 20, Rotbergová, Zipelová obě 8.
Fauly: 16:17. Trestné hody: 13/12 - 16/12. Trojky: 4:5. Doskoky: 36:38.
Belgie - Itálie 72:64 (43:39)
Nejvíce bodů: Vanlooová 23, Meessemanová 20, Linskensová 13 - Andreová 17, Zandalasiniová 11, Keysová 10.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.