Neskutečný výkon. Mitchell v NBA nastřílel 71 bodů

Donovan Mitchell vstřelil v zápase NBA 71 bodů, což je nejvíc za 17 let od výkonu již zesnulého Kobeho Bryanta, a dovedl Cleveland k vítězství nad Chicagem 145:134 po prodloužení. V historii zámořské ligy je šestadvacetiletý rozehrávač Mitchell sedmým hráčem, který pokořil sedmdesátibodovou metu.

Basktebalista Clevelandu Cavaliers Donovan Mitchell slaví, poté co v zápase NBA zaznamenal 71 bodů.

Někdejší hvězda Los Angeles Lakers Bryant na konci ledna 2006 deklasoval 81 body Toronto. O 14 let později zahynul při havárii helikoptéry v Kalifornii společně s dcerou a dalšími sedmi lidmi na palubě. Od té doby se jeho střeleckému představení nejvíce přiblížil Devin Booker 70 body v březnu 2017. Historickým maximem je rovných 100 bodů legendy Wilta Chamberlaina (1962).

"Být v knize rekordů vedle velikánů jako Wilt je pro mě neuvěřitelnou poctou a požehnáním. Vždycky jsem věřil, že můžu patřit k nejlepším hráčům v lize. Nemám slov," řekl Mitchell. Proti Bulls odehrál téměř 50 minut, trefil 22 z 34 střel včetně sedmi trojek, 20 šestek z 25 a přidal 11 asistencí a osm doskoků. V prodloužení dal 13 bodů z 15 celého týmu.

Sedmdesát bodů před ním dokázal nasbírat šestkrát Chamberlain, po jednom historickém výkonu si připsali vedle Bryanta a Bookera také Elgin Baylor, David Robinson a David Thompson. "Dnes jsme viděli jeden z nejlepších zápasů historie basketbalu," vysekl Mitchellovi poklonu trenér J.B. Bickerstaff.

Mitchell si kromě bodového vylepšil také maximum v asistencích, vystřelených i proměněných šestkách. Za první čtvrtinu si připsal pouze pět bodů, za druhou 11, za třetí 24 a za poslední 18. Proti Bulls zařídil i prodloužení, když trefil těžkou střelu po doskoku vlastní šestky tři sekundy před koncem.

Bulls tak nestačilo ani 44 bodů DeMara DeRozana, 26 Zacha LaVina či 20 bodů a 12 doskoků Nikoly Vučeviče. Cleveland uspěl, ačkoli v utkání prohrával až o propastných 21 bodů.

Střelecky se v pondělí blýskl i Klay Thompson, který při výhře 143:141 po druhém prodloužení nad Atlantou pomohl Golden State 54 body včetně 10 trojek z 21 pokusů. Obávaný střelec využil další absence Stephena Curryho, přičemž na jeden z nejlepších výkonů kariéry potřeboval 46 minut. Celkem trefil 21 z 39 pokusů.

Warriors udolali Hawks střelou Kevona Looneyho desetinu sekundy před koncem po útočném doskoku. Looney nasbíral 14 bodů a 21 doskoků. Atlantě nestačilo 30 bodů a 14 asistencí Trae Younga. Český reprezentant Vít Krejčí do duelu nezasáhl.

LeBron James při vítězství Lakers 121:115 na palubovce Charlotte nasbíral 43 bodů a k absolutnímu rekordu Kareema Abdul-Jabbara mu chybí 484 bodů. Zatím jich James během kariéry nasbíral 37.903. Lakers jsou však stále mimo postupové pozice do play off.

NBA:
Brooklyn - San Antonio 139:103
Charlotte - LA Lakers 115:121
Cleveland - Chicago 145:134 po prodl.
Golden State - Atlanta 143:141 po 2. prodl.
3.Utah39192048,7
4.Minnesota38172144,7