Milwaukee - Miami 126:128Stav série 1:4Senzace v zámoří. Nejlepší tým základní části vypadl v prvním kole play off

Nejlepší tým základní části basketbalové NBA Milwaukee vypadl v play off hned v prvním kole. V pátém utkání podlehl osmému nasazenému týmu Východní konference Miami na vlastní palubovce 126:128 po prodloužení a sérii senzačně prohrál 1:4. Poprvé od roku 2013 si zahrají druhé kolo basketbalisté New Yorku, kteří vyhráli pátý duel v Clevelandu 106:95 a sérii ovládli 4:1 na zápasy.

Euforie Miami Heat z postupu do druhého kola play off.

Miami dokonalo obrovské překvapení na účet nasazených jedniček, přestože v Milwaukee půl sekundy před koncem základní hrací doby prohrávalo o dva body. Hrdinou hostů byl opět hvězdný Jimmy Butler, který se z alley-oopu na konci čtvrté části postaral krkolomně o vyrovnání. Nakonec zaznamenal 42 bodů. S triple doublem za 20 bodů, 10 doskoků i asistencí mu sekundoval Bam Adebayo, 22 bodů přidal Gabe Vincent.

Heat v zápase prohrávali až o 16 bodů, nakonec ale pátý duel v prodloužení získali. Domácím Bucks, kteří neproměnili 17 ze 45 šestek, nepomohl ani bodový příděl Janise Adetokunba, jenž nasbíral 38 bodů a 20 doskoků, byť sám 13 trestných hodů zahodil. Khris Middleton nastřílel 33 bodů. Jednička konference naposledy padla s osmičkou v roce 2011, kdy Memphis vyřadil San Antonio.

New Yorku se podařilo mít utkání v Clevelandu pod kontrolou, ačkoli ústřední postava týmu Julius Randle si zvrtl kotník a do druhé půle vůbec nenastoupil. Úlohy lídrů se tak ujali především Jalen Brunson s 23 body nebo RJ Barrett s 21 body. Mladý pivot Mitchell Robinson pomohl týmu 13 body a především 18 doskoky.

"Tradice Knicks je obrovská. Nejen tím, co tým znamená pro město a ligu jako takovou. Máme nejlepší fanoušky i halu," slavil spokojeně postup kouč Knicks Tim Thibodeau. Jeho svěřenci v duelu ani jednou neprohrávali a uspěli navzdory horší střelbě.

Cleveland se tak ve svém prvním play-off od roku 2018 loučí hned v prvním kole. Nepomohlo mu ani 28 bodů a sedm doskoků Donovana Mitchella či 21 bodů Dariusze Garlanda. "Nebyli jsme dostatečně fyzičtí. Místo toho, abychom zasadili první ránu, jsme si pokaždé nechávali nafackovat," smutnil Garland.

Krok od postupu byli také Los Angeles Lakers, ti ale v pátém utkání padli na palubovce Memphisu 99:116 a série se tak znovu přesouvá do Kalifornie. Hvězdami byli Desmond Bane s 33 body a 10 doskoky, Ja Morant přidal 31 bodů, 10 doskočených míčů a také sedm asistencí. Grizzlies už úvodní čtvrtinu ovládli jasně 38:24 a celkově během zápasu vedli až o 25 bodů.

Soupeři tak nepomohl ani výborný výkon Anthonyho Davise, jenž nastřádal 31 bodů a 19 doskoků. Austin Reaves nasbíral 17 bodů, LeBron James tentokrát zůstal jen na 15 bodech, když trefil jen pět ze 17 střel, 10 doskocích a pěti finálních pasech. Šesté utkání se odehraje znovu na palubovce Lakers.

Těžkou hlavu mají nyní v Sacramentu: byť v sérii proti Golden State vedli už 2:0 na zápasy, po dvou nezdarech na půdě soupeře padli i v pátém utkání 116:123 a příště, opět venku, budou odvracet vyřazení. Pátý duel provázela špatná úspěšnost střelby za tři body, a to na obou stranách (29 procent).

Lídrem vítězů byl s 31 body a osmi finálními pasy Stephen Curry, 25 bodů nastřílel Klay Thompson, 21 Draymond Green a 20 Andrew Wiggins. Kings vedl D'Aaron Fox s 24 body a devíti asistencemi, po 21 bodech nastřádali Domantas Sabonis a Malik Monk. Oba týmy v utkání vedly dvouciferným rozdílem.