Slovinsko - Belgie 88:72Slovinští obhájci titulu i basketbalisté Francie jsou ve čtvrtfinále ME

Basketbalisté Francie po dramatu s Tureckem a také obhájci titulu Slovinci jsou ve čtvrtfinále evropského šampionátu. Ačkoli Rudy Gobert a spol. vedli až o 16 bodů, po tristní třetí čtvrtině finalisté loňského olympijského turnaje Francouzi zachránili postup v prodloužení po výhře 87:86. Slovinci zásluhou Luky Dončiče a jeho 35 bodů zdolali Belgii 88:72.

Slovinští basketbalisté jsou ve čtvrtfinále ME

Třicetiletý pivot Gobert, jenž v NBA bude nově hájit barvy Minnesoty, si tři sekundy před sirénou smečí vynutil prodloužení a v nastavené pětiminutovce byli Francouzi o jediný bod lepší. Trojnásobný držitel ocenění pro nejlépe bránícího hráče sezony NBA Gobert nasbíral 20 bodů a 17 doskoků.

Ve třetí čtvrtině přitom Francouzi nedali téměř osm minut ani bod a prohráli ji 6:22. "Bláznivý zápas," řekl Gobert. "Pořád jsme bojovali a pořád věřili. Rozhodně to nebyl náš nejlepší zápas, ale jsem hrdý na to, že jsme to nevzdali. Řada týmů už by to zabalila," prohlásil.

Basketbalisté Francie se radují z výhry nad Tureckem

Ve čtvrtfinále narazí Francie na lepšího z dvojice Srbsko - Itálie, Slovinci si počkají na vítěze nedělního utkání Ukrajina - Polsko. Odpor Belgie zlomili šňůrou 17 bodů v závěrečné čtvrtině od vyrovnaného stavu 65:65.

Do čtvrtfinále se dostali také domácí Němci, kteří zdolali Černou Horu 85:79, i když téměř promrhali vedení o 27 bodů ze třetí čtvrtiny. Dennis Schröder je vedl za postupem 22 body a osmi asistencemi.

O vítězi osmifinále Španělsko - Litva rozhodlo až prodloužení, po němž se radovali z výhry 102:94 Jihoevropané. Mužstvo, ve kterém chybí řada zvučných jmen, dotáhl k postupu 28 body americký rodák Lorenzo Brown, jenž dal 12 bodů v prodloužení. Litevci si prodloužili čekání na účast mezi nejlepší osmičkou, v níž byli na velké akci naposledy v roce 2016 na olympijských hrách v Riu.

Česká reprezentace vyzve řecké favority v neděli večer.