Uragán v úvodu navedl USK k první výhře v play off

Naprosto bez potíží zvládly basketbalistky USK Praha úvodní zápas euroligového play off. Doma zdolaly rozdílem osmnácti bodů Schio (78:60), když hned v první čtvrtině předvedly střelecký uragán a v sérii hrané na dvě vítězství udělaly důležitý krok k postupu do dubnového finálového turnaje v Turecku. Slavit mohou už příští týden po odvetě v Itálii.

Zprava Valériane Ayayiová z USK Praha, Jasmine Keysová ze Schia.

„Zvládly jsme to hodně dobře ve všech herních činnostech, ale zatím jsme jen v polovině cesty. Ta obtížnější část play off nás teprve čeká ve Schiu,“ říkala trenérka Natália Hejková.

České šampionky devítibodovou šňůrou v úvodu získaly rychle uklidňující vedení, precizní obranou celou první čtvrtinu obíraly Schio o sebedůvěru a samy proměňovaly takřka z každé útočné pozice. „Děvčata začala totálně koncentrovaná a byla i odolná proti někdy přehnané tvrdosti soupeřek,“ ocenila Hejková.

V osmé minutě to bylo už 20:4 pro USK. „Měly jsme spoustu energie i herních nápadů,“ libovala si domácí opora Veronika Voráčková. Italský celek i přes absenci české reprezentační pivotky Reisingerové postupně přitvrdil, změnil styl hry pod košem a tím přibrzdil nárůst skóre.

Basketbalistky USK i přes zvýšený počet ztrát dvouciferný náskok ale neztrácely. Také proto, že si udržovaly téměř šedesátiprocentní úspěšnost trojkové střelby, zatímco Schio proměnilo zdálky během první půle jediný z dvanácti pokusů.

„Můžeme být spokojené, častou rotací jsme udržely tempo zápasu. Jen si nesmíme myslet, že je něco hotovo. Ve Schiu nás čeká ještě pořádná dřina, ale víme, jakou cestou jít,“ líčila nejlepší střelkyně, australská pivotka Ezi Magbegorová.

Pražský celek nakonec poslal do koše celkem 12 trojek a doskočil 42 míčů, čímž potvrdil svou euroligovou dominanci v této statistice. „Znovu jsme se mohly opřít o dovednosti našich hráček a hodně nám pomohla i divácká podpora, atmosféra byla výtečná,“ ocenila slovenská trenérka 1300 diváků v hledišti.

Kaňkou pro pražský celek se stalo zranění kolena klíčové rozehrávačky Oblakové. „Doufám, že to nebude tak vážné, aby nastala komplikace v nejdůležitějším období sezony, které může smazat vše dobré, co jsme zatím v tomto ročníku prožily,“ připustila Hejková, jejíž tým usiluje už o sedmou účast v euroligovém Final Four.

Euroliga v basketbale - čtvrtfinále play off, první zápasy:
USK Praha-Schio 78:60 (Magbegorová 15, Voráčková 14, Hofová 10, Vyoralová 9 - Guirantesová 12, Parksová 10, Juhászová a Pennaová po 8)
Fenerbahce-Salamanca 98:91
Mersin-Zaragoza 79:62
Miškovec-Villeneuve 78:62
Druhé zápasy sérií se hrají ve středu 28. února.