Hlavní obsah

Zdravá kolena i na stará kolena - 2. Artróza a úrazy kolen

Vanda Kadeřábková-Březinová, Iva BílkováSport.cz
13. 8. 2015 7:13

Artróza obecně se stává jakýmsi synonymem toho, že už nám není dvacet, a že dříve či později doběhne stejně každého. Je to skutečně tak – a co s ní, když už se objeví? Bolest, zpočátku při pohybu, později i v klidu, doprovázená ranní ztuhlostí, někdy s otokem a omezením pohybu je provázena vybočením kolene z osy a nálezem užší kloubní štěrbiny na snímku. Postižená končetina je zkrácená, provázena dále dysbalancí pánve i páteře. Může se vyvinout vysoké a bolestivé napětí svalu dále omezující pohyb. Uvnitř dochází ke změnám kloubních ploch, což má vliv i na další měkké tkáně v koleni.

Foto: Profimedia.cz

Největší kloub lidského těla si žádá příslušnou péči. Foto: Profimedia.cz

Článek

Abyste si nemuseli jednou nechat svá kolena vrtat nebo dokonce vyměnit, udělejte pro jejich zdraví maximum. Zatímco farmakologicky můžete jen zmírnit příznaky, aktivně s pomocí fyzioterapeuta můžete celý proces zvrátit, nebo alespoň zpomalit, což záleží na stadiu onemocnění. Akutní stav potřebuje klid s uvolňováním okolních svalů a měkkých tkání. Koleno bývá nestabilní. Ohybače a vnitřní strana se reflexně stahují, vnější strana naopak slábne. Když to stav dovolí, přidáváme cvičení na balančních pomůckách k posílení stability celého těla.

Ze sportů se hodí ty, které kolenům ulehčí – plavání, kolo, nordicwalking. A především, u koho je to třeba, nesmíme zapomenout redukci váhy jako významnou prevenci dalšího přetěžování. Centrovat a stabilizovat kloub a ovlivnit činnost okolních svalů je možné i funkčními tejpy. Je-li při artróze přítomný i zánět, pomůže léčba fokusovanou rázovou vlnou, která nastartuje opravný proces, radiální rázová vlna pak uvolní okolní stažené svalstvo.

Efekt je větší, začne-li se léčba hned v prvních stadiích, 1-3x za týden až deset dní. Chrupavkám pomohou i chondroprotektiva. Ztracenou chrupavku nevrátí, ale zpomalí její další destrukci. Při výběru si zkontrolujte, aby obsahovaly chondroitinsulfát, glukosaminsulfát a kyselinu hyaluronovou. Degeneraci kloubů můžete účinně předejít – správnou technikou běhu, kterou neustále zdokonalujete, udržováním tělesné hmotnosti, případně redukcí váhy a v neposlední řadě pečlivým doléčením případných úrazů kolen.

Úrazy menisků a kolenních vazů

Menisky jsou chrupavky uvnitř kolena, které zmírňují tření a zvyšují jeho stabilitu. Při pohybu se předozadně posunují a mění tvar, celou strukturu dále zpevňují zkřížené vazy. Koleno má díky tomu obrovskou stabilitu zároveň s vysokým rozsahem pohybu. Ke zranění dojde obvykle po pádu, kdy se bérec stočí oproti stehenní kosti (např. na lyžích), nebo při špatném doskoku. Může tak dojít k natažení, natržení i kompletnímu přetržení postranních nebo zkřížených vazů (nejčastěji přední zkřížený vaz – LCA), k natržení nebo odlomení části menisku a kombinaci uvedených poranění. Uvolněný kousek menisku může v kloubu dále překážet pohybu (kloubní myška).

Co se stane? Koleno při úrazu okamžitě silně zabolí, můžeme slyšet i lupnutí. Postupně otéká zepředu a ze stran pod čéškou, jak se kloubní dutina plní výpotkem synoviální tekutiny, někdy s krví - bolestivost narůstá a okolní svaly se rychle reflexně stahují, čímž se bolest ještě zvyšuje. Koleno je nestabilní a lékař by jej měl vidět co nejdříve po úraze. Provede funkční testy a zpravidla RTG snímek. Ten ale nezobrazí stav měkkých tkání, které jsou lépe vidět na ultrazvuku nebo magnetické rezonanci. Následná léčba je pak operativní, nebo konzervativní.

Říznout, či neříznout?

V rozhodování o dalším postupu léčby hraje roli řada faktorů. Věk, sportovní činnost, motivace a ochota spolupracovat v léčbě, bolestivost a rozsah poškození – zkrátka individualita každého z nás. Podle klinických studií jen třetina zraněných vyžaduje operativní rekonstrukci zkříženého vazu. Jsou to většinou sportovně aktivní jedinci s kombinovaným poraněním. Protože na operace se často čeká, je dobré zapracovat na rehabilitaci poraněné končetiny a připravit si tak terén pro snadnější léčení i návrat k obvyklým aktivitám po zákroku. V některých případech se volí taktika rehabilitace a k operaci se přistoupí až podle výsledků léčby.

U poranění bez nestability a tam, kde jsou vyloučena přidružená poranění, se operovat nemusí. S dobrou ortézou je pak možná i sportovní činnost a dále se pokračuje v rehabilitaci, především v posílení hamstringů. Ty svou činností napomáhají přednímu zkříženému vazu. Minimálně invazivním zákrokem je také diagnostická artroskopie, kdy je koleno důkladně prohlédnuto, vypláchnuto s případnou opravou menisků a poškozených chrupavek. Vždy se snažíme o kompletní obnovení stability kloubu a získání svalové síly. Při neléčené nestabilitě se již po jednom roce mohou obnovit zranění s rizikem vzniku artrotických změn v kloubu.

Své šance na rychlejší vyléčení i možnost vyhnout se operaci i sádře můžete významně zvýšit s pomocí fyzioterapeutů. Pokud není fixace opravdu nutná a zároveň dokážete vydržet léčebný režim, můžete rehabilitovat prakticky hned po odeznění největší bolesti. „Ideální je přijít co nejdříve po úraze, nejlépe ještě tentýž den," doporučuje Iva Bílková z pražské FYZIOkliniky. „Pomocí radiální rázové vlny lze zmírnit reflexní napětí okolních svalů, pomocí lymfodrenáže manuální nebo přístrojové v kombinaci s lymfotejpem snížíme otok, a tím i vnímání bolesti," vysvětluje dále. „Po zmírnění bolesti můžeme začít pracovat na stabilitě kolena a vyrovnávat svalové napětí – utlumené svaly aktivovat, křečovitě stažené povolit, tak, aby bylo možné zajistit optimální centrované postavení kloubu". Poraněný meniskus a částečně i zkřížené vazy se mohou regenerovat rychleji a je-li dále koleno stabilní, operace nemusí být nutná.

Ze života a z praxe

Žena (34) upadla na in-line bruslích. Došlo k rotaci kolene. Cítila bolest na vnitřní straně i v okolí pod čéškou s nestabilitou v kloubu. Na ortopedii nevyloučili přetržení předního zkříženého vazu s poškozením menisku, funkční testy byly pozitivní. Koleno příliš nebolelo, ale otékalo. Provedli rentgen, ale už ne magnetickou rezonanci, jež by tato poškození měkkých tkání 100% potvrdila. Doporučen byl klid a ledování ve zvýšené poloze. Ještě týž den se paní dostavila na kliniku, testy na poranění vnitřního menisku a předního zkříženého vazu byly též pozitivní, bolest vyšší s rostoucím otokem a spasmem adduktorů. Aplikován tejp na snížení otoku, uvolnění přitahovačů a zvýšení stability kloubu.

Druhá návštěva: Protože šlo o akutní úraz, klientka byla pozvána hned další den pro lepší podchycení a stimulaci regenerace tkání. Otok lehký, bolest na vnitřní straně, stav stabilizovaný, chůze možná v plném odlehčení s francouzskými holemi. V noci kloub musela pro silnou bolest polohovat. Hybnost byla omezena, test na vnitřní meniskus byl pozitivní. Paní byla zapojena do lymfodrenážních kalhot s aplikací funkčních lymfotejpů, aplikovaná fokusovaná rázová vlna do postižených míst.

Další den však musela do práce - vsedě i vstoje, řídit 300 km, noha byla lehce v zátěži. Cítila lehkou bolest během dne, nicméně rozsah kloubu byl v plné hybnosti. Po návratu bylo koleno lehce oteklé a bolestivé, ne však výrazně, další den též. Po dvou dnech se ale stav opět zhoršil, snížila se hybnost. V dalších třech dnech byly opět aplikovány fokusované rázové vlny, přístrojová lymfodrenáž a tejp. Léčba byla zintenzivněna a rozdělena do dvou bloků, ráno a večer. Stav se opět výrazně zlepšil. Paní se postupně a s respektem pokusila o lehké sportovní aktivity tak, aby se bolest již neopakovala.

Terapie fokusovanou rázovou vlnou s přístrojovou lymfodrenáží proběhla v porovnání se standardními metodami rehabilitace velice rychle. Ačkoli zpočátku vyšetření vypovídalo o poškození předního zkříženého vazu a menisků, po více jak týdnu se paní cítila téměř plně zdráva. Postup této terapie hodnotíme jako velmi rychlé zhojení měkkých tkání v koleni bez následků. Musíme ale upozornit, že léčba začala v den úrazu, probíhala de facto denně, a proto měla klientka největší šanci na rychlé uzdravení.

Tento seriál pro vás připravujeme ve spolupráci s fyzioterapeuty z Centra fyzioterapeutické péče FYZIOklinika v Praze.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články