Hlavní obsah

Postačí zkušenosti veterána Teixeiry na dravou energii Procházky? Vše o titulovém UFC zápase v polotěžké váze

Nejdůležitější akce pro české MMA je tady! Bojovníka Jiřího Procházku čeká nad nedělním ránem dne 12. června titulový zápas o šampiona polotěžké váhy UFC. A jak sám avizoval, nejedná se jen o jeho sportovní cíl, ale také o cíl životní. Přetrhnout Procházkovy ambice bude chtít brazilský zápasník Glover Teixeira. Pojďme si vrcholnou UFC akci s pořadovým číslem 275 představit podrobněji.

Foto: UFC

Staredown mezi Gloverem Teixeirou a Jiřím Procházkou.Foto: UFC

Článek

Nejprestižnější bojová organizace světa UFC své bojovníky historicky poprvé představí v Singapuru. Nenechte se zmást časem i datem. Dle singapurského pásma se celý večer odehraje již 11.6., osmihodinový časový posun ale způsobí, že kdo bude chtít sledovat Procházku živě, bude si muset v neděli 12.6. přivstat.

Kdy a kde se UFC 275 koná

Pořadatelé si na prémiový večer před publikem Singapuru připravili nabitý program, který startuje okolo půl páté večer tamního času přípravnými zápasy. Boje hlavní karty začnou ve 20.00 hod. tamního času, tedy ve 4.00 SEČ.

S ohledem na rychlost průběhu celého programu se start zápasu Jiřího Procházky dá pouze odhadnout. Jisté je, že Čech nebude zápasit dříve než před čtvrtou ranní. Některé zdroje věští začátek boje již na 5 hodin ráno, jiné naopak posouvají odhad zápasu až na 7.00 hod.

Kde sledovat zápas Procházka vs. Teixeira

Zápolení Procházky nabídne, stejně jako předchozí zápasy UFC, kanál Premier Sport TV, který mohou využít předplatitelé stanic O2 TV, T-Mobile TV či Telly.

Druhou možností je pak sledování zápasu skrze streaming sázkových kanceláří, jako jsou Fortuna, TipSport či Chance. Uživatel ale musí minimálně vyplnit registrační formulář či přímo vsadit určitou částku.

Hlavní karta UFC 275

Hlavní program večera nabídne celkem pět zápasů, z toho hned dva budou titulové. Kromě Procházky a Teixeiry se utkají o mistrovský pás také ženy, a to v muší váze, kdy proti sobě nastoupí aktuální šampionka Valentina Ševčenková a čtvrtá žena průběžného žebříčku Taila Santosová.

K vidění bude i druhý ženský zápas, tentokrát ve slámové váze mezi dvěma bývalými šampionkami této kategorie Čínaňkou Čang Wej-li a bojovnicí z Polska Joannou Jedrzejczykovou.

Zbylé dva zápasy budou patřit opět mužům. V nich se proti sobě postaví zástupci nejlehčí váhové kategorie, označené jako muší, Rogério Bontorin z Brazílie a Manel Kape z Anogoly. Sekundovat jim budou bojovníci ve velterové váze. Australan Jack Della Maddalena vyzve zkušenějšího zápasníka z Ruska Ramazana Jemejeva.

Titulový zápas - Jiří Procházka vs. Glover Teixeira

Hlavním tahákem celého večera ale zůstává souboj o titul šampiona polotěžké váhy mezi devětadvacetiletým Procházkou a veteránem, přesto aktuálním šampionem, dvaačtyřicetiletým Teixeirou. Vsadíte si na energii mládí či na zkušenosti veterána?

Vstup Jiřího Procházky do světové úrovně MMA započal jeho podpisem smlouvy v roce 2015 s bojovou organizací Rizin (Rizin Fighting Federeation). V Japonsku si Procházka došel v roce 2019 pro pás šampiona v polotěžké váze, který ještě v témže v roce obhájil. Titulu se poté vzdal, jelikož dostal nabídku, která se neodmítá.

V lednu 2020 totiž Procházka podepsal smlouvu s UFC. Za dva roky dokázal vyhrát český bojovník oba své UFC zápasy stylem K.O. Svou premiéru v nejprestižnější organizaci dokonce ovládnul ve 2. kole za 49 vteřin, kdy knockoutoval švýcarského soupeře Volkana Oezdemira.

Na závěr uveďme, že Procházka dokázal ve své kariéře vyhrát celkem 28 zápasů, z nich hned 25 bylo právě pomocí K.O.

Glover Teixera je o 13 let starší než jeho český soupeř a patří ke stálicím UFC. Vždyť do nejprestižnější bojové organizace světa se dostal již v roce 2012.

Pokud se podíváme na bilanci zápasů, Teixeira v UFC absolvoval již 21 zápasů z nichž 16 vyhrál. Za celou kariéru pak brazilský zápasník absolvoval již 40 soubojů, z nichž téměř dvě desítky vyhrál stylem K.O. Pocit porážky zažil Teixeira pouze sedmkrát.

Jeho posledním zápasem bylo relativně nedávné střetnutí o pás šampióna s Polákem Janem Blachowiczem. Teixeira donutil Blachovizce ve druhém kole zápas "odklepat" poté, co jej dostal na zem a využil pozice ke škrcení.

Po tomto momentu Teixeira přepsal historii UFC. Stal se totiž nejstarším šampionem, který poprvé získal titulový pás ve své váhové kategorii.

Přehled šampionů UFC v polotěžké váze od 2008

#Šampion UFCUFCDatum a místo
1Forrest Griffin (USA)UFC 865.7. 2008 - Las Vegas, USA
2Rashad Evans (USA)UFC 9227.12. 2008 - Las Vegas, USA
3Lyoto Machida (Bra.)UFC 9823.5. 2009 - Las Vegas, USA
4Maurício Rua (Bra.)UFC 1138.5. 2010 - Monetral, Kanada
5Jon Jones (USA)UFC 12819.3. 2011 - Newark, USA
6Daniel CormierUFC 18723.5. 2015 - Las Vegas, USA
7Jon Jones (USA)UFC 19723.4. 2016 - Newark, USA
8Jon Jones (USA)UFC 23229.12. 2018 - Inglewood, USA
9Jan Błachowicz (Pol.)UFC 25327.9. 2020 - Abú Zabí, UAE
10Glover Teixeira (Bra.)UFC 26730.10. 2021 - Abú Zabí, UAE
11Jiří Procházka (ČR)UFC 27512.6. 2022 - Singapur, SIN

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •