Hlavní obsah

Bafuňáři zuří. Na Tour se objevila nežádoucí osoba, navzdory doživotnímu zákazu

Aktualizováno

Coby týmový manažer i „pravá ruka“ dovedl Lance Armstronga k sedmi titulům na Tour de France. Jenže po odhalení dopingové kauzy, která Američanovi triumfy sebrala, se i z Belgičana Johana Bruyneela stala pro oficiální cyklistický „svět“ persona non grata, tedy osoba nežádoucí. Vyfasoval doživotní zákaz se v cyklistice v jakékoliv roli pohybovat, ovšem minulý týden se objevil v zákulisí Tour, proti čemuž teď hlasitě protestuje Mezinárodní cyklistická unie (UCI).

Foto: Profimedia.cz

Někdejší týmový šéf Johan Bruyneel na snímku z roku 2010

Článek

Bruyneel se na Tour de France zjevil minulý týden během čtvrteční etapy. Byl hostem pořadu Vive le vélo, který vysílá belgický veřejnoprávní televizní kanál VRT1 a sám vyprávěl: „Nebyl jsem na Tour de France 14 let. A jsem příjemně překvapený. Několik lidí se pochopitelně dívalo s opovržením a vyhýbali se mi, ale šlo o menšinu. Bylo zábavné stát se na chvilku opět součástí Tour. Cítil jsem se, jako bych nikdy nebyl pryč,“ řekl bývalý Armstrongův manažer.

Jenže z účasti šedesátníka už tak nebyli nadšení bafuňáři UCI. Bruyneel totiž v roce 2018 vyfasoval za podíl na porušování antidopingových pravidel od Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) doživotní zákaz činnosti v cyklistice. A UCI teď upozorňuje, že se tento zákaz vztahuje i na účast na oficiálních závodech.

„Může se jich účastnit jako divák, ale má přísně zakázáno se akcí účastnit v jakékoliv roli, funkci či vstupovat do prostor, které jsou pro veřejnost uzavřeny. To se na Tour týká oblastí, které vyžadují akreditaci. Jako osoba odpykávající si doživotní zákaz, proto nebyl pan Bruyneel oprávněn být přítomen na startu Tour de France nebo v prostoru týmu,“ napsala UCI v úterním prohlášení.

Unie pak dodala, že už kontaktovala pořadatele Tour, francouzskou společnost A.S.O, aby vysvětlila, jak mohl Belgičan akreditaci dostat. Už minulý týden Leendert Derck, šéfredaktor pořadu, pro belgický web Sporza vysvětloval: „Pečlivě jsme zvážili, zda ho můžeme pozvat. A  podle pravidel VRT můžeme pozvat někoho, kdo byl suspendován, ale toto musí být zmíněno. Dali jsme to jasně najevo i samotnému Bruyneelovi. Ví, že vyvstanou otázky týkající se jeho minulosti, a je připraven na ně odpovědět.“

Foto: Sport.cz

Jan Ullrich (vlevo) na archivním snímku s někdejším rivalem Lancem Armstrongem

Bruyneel nezakrývá, že se za jeho vlády (nejen) v týmu US Postal „sypalo“, zmiňuje však, že Armstrong byl exemplárně potrestán, jiní cyklisté už ne.

„Kouknu se na seznam vítězů a vidím jméno Lance Armstrong přeškrtnuté a s hvězdičkou. Ale proč nejsou stejně přeškrtnutá i jména dalších lidí v těch ročnících? Všichni přece vědí, co se dělo. Existovala nepsaná pravidla hry. A v tomhle zápase jsme byli nejlepší,“ řekl Bruyneel minulý týden.

Možná i tato upřímná vyjádření nadzvedla lidi z UCI, která se tak nějak snaží Armstrongovu éru vymazat z dějin, a proto se s jistým zpožděním vymezila proti Bruyneelově účasti na Tour.

Foto: Arturo Rodriguez, ČTK/AP

Americký cyklista Lance Armstrong a týmový šéf Johan Bruyneel (vpravo) v roce 2008.

„Zdá se, že prezidentovi UCI Davidu ´králi selfie´ Lappartientovi se nelíbilo, že jsem minulý týden navštívil Tour. Už jsem mnohokrát řekl i jemu osobně, že jeho postoj považuji za pokrytecký. Po přečtení tohoto prohlášení jsem ho znovu osobně kontaktoval, ale (zatím) nereagoval,“ napsal Bruyneel na síti X.