Hlavní obsah

Čech, který psal na trase Tour historii, potřebuje pomoc. Po kolapsu bojoval o život

S nelehkým osudem se popral obdivuhodným způsobem. I když přišel o zrak a část sluchu, dokázal Ondřej Zmeškal ve sportu to, co by drtivá většina lidí bez hendikepu nikdy nesvedla. A k tomu pomáhal zdravotně postiženým. Teď se ale dostal do situace, kdy sám potřebuje pomoc jiných. Po kolapsu na slavném závodě Cape Epic se ocitl v kritickém stavu.

Foto: Jakub Mertl

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal na archivním snímku.

Článek

Nyní čtyřiatřicetiletý Zmeškal se narodil předčasně, poprvé bojoval o život v inkubátoru. Úspěšně, ale s poškozeným zrakem na levém oku a s tříčtvrtinovou ztrátou sluchu. „Běhal jsem s ostatními dětmi, snil o tom, že jednou budu slavným sportovcem a nepřipouštěl si, že by něco mělo být jinak,“ popisuje na svém webu.

Jenže v devatenácti letech při zvedání skříně mu praskla sítnice na zdravém oku a přišel o zrak úplně. Ani to ho nezastavilo. „Buď tady můžeš dál sedět a litovat se, nebo prostě vstaneš a životu to pořádně natřeš!“ usmyslel si.

A pustil se do velkých výzev. S trasérem uběhl Pražský maraton, další absolvoval na Velké čínské zdi. Zvládl triatlonové Ironmany či lyžařský maraton Engadin. V roce 2021 dokončil projekt „Tour de France ve tmě“. Během 21 dnů na dvojkole s trasérem zdolal 3414 kilometrů, jako první nevidomý urazil trasu nejslavnějšího cyklistického závodu na světě.

Přidával další triatlonové, cyklistické i běžecké závody, které se snažil propojit s charitou. Když v deseti dnech přeběhl republiku, získával prostředky na sport dětí se zrakovým hendikepem. Medaili za maraton na Velké čínské zdi vydražil ve prospěch chlapce se svalovou dystrofií.

Letos v březnu se vydal do Jihoafrické republiky na slavný závod Cape Epic na horských kolech.

„Je to další milník, který mi umožňuje ukázat, že odvaha a odhodlání nemají hranice. Chci, aby můj příběh inspiroval nejen handicapované lidi, ale také širokou veřejnost – aby všichni uvěřili, že i po životních zkouškách může každý nalézt nový smysl a dosáhnout velkých věcí,“ napsal před startem závodu na svůj web. Další příspěvek už nepřidal.

Během třetí etapy ve vedru zkolaboval, vrtulník ho přepravil do nemocnice a byl v ohrožení života. I po transportu do Česka byl jeho stav vážný.

„Po návratu z něj bylo bezvládné tělo v horečkách, neschopné mluvit, pohybovat se, komunikovat. Jeho partnerka Petra líčí první chvíle po návratu jako nejhorší v životě. Jediná reakce? Pokrčení ramenem a otočení hlavy,“ píše se na webu Donio, který organizuje sbírky.

Týden strávil Zmeškal na kardiologii, pak na oddělení intenzivní neurorehabilitace, kde se začal učit znovu hýbat prsty, sedět, jíst, mluvit. Nyní pokračuje v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se pomalu učí znovu být soběstačný. Terapie je ale nákladná a bude během na dlouhou trať. Nejtěžším, jaký dosud Zmeškal absolvoval.

Související témata:
Ondřej Zmeškal