Cyklokrosař Štybar získal na ME stříbro

HUIJBERGEN

Stříbrnou medaili vybojoval český reprezentant Zdeněk Štybar na evropském šampionátu cyklokrosařů. Na okruhu v nizozemském Huijbergenu jej v sobotu předstihl pouze Belgičan Niels Albert, který projel cílem s náskokem 26 sekund.

Ilustrační foto

Šampionát se jel na rozblácené trati, okruh byl hodně těžký se značným převýšením. "Kdo špatně odstartoval, tak na tom byl špatně, protože se těžko předjíždělo," řekl reprezentační trenér Petr Klouček.

Na to doplatili čeští junioři. Startérovi se nepodařilo vystřelit z pistole, polovina jezdců vyrazila a druhá, v níž byli i čeští jezdci, zůstala stát. Jiří Polnický s Filipem Adelem se posunuli postupně do první desítky, ale Polnický jednou špatně najel do depa a byl diskvalifikován ze šestého místa v cíli.

Albers obhájil zlato

Mezi jezdci do 23 let Štybar od startu vedl, ale upadl a jeho největší soupeř Albert získal asi dvacetisekundový náskok, který si stále hlídal. Dvě kola před koncem se na něj Štybar téměř dotáhl, ale Belgičan opět přidal a obhájil zlatou medaili.

"Pro Štybara to nebyl klíčový závod sezóny, připravuje se především na mistrovství světa, kde chce završit svůj zlatý hattrick," řekl trenér Klouček.

V závodu žen zaskočila favorizovanou Němku Hanku Kupfernagelovou a letošní mistryni světa Mirianne Vosovou z Nizozemska její krajanka Dafne Van Den Brandová. Z českých závodnic skončila nejlépe Jana Kyptová, která byla klasifikována na 21. místě.

Výsledky:
Muži do 23 let: 1. Albert (Belg.) 53:16, 2. Štybar (ČR) -26, 3. Peeters (Belg.) -1:50, ...8. Bambula, 9. L. Klouček oba -2:59, 21. Fr. Klouček -3:59, 30. Menger (všichni ČR) -5:36.
Junioři: 1. Baestaens 36:40, 2. Adams (oba Belg.) -12, 3. Sinkeldeam (Niz.) -18, ...8. Adel -1:01, 23. Petruš -2:07, 38. Benda -3:14, 45. Marvan -3:45, 59. Wolff -4:50, Polnický (všichni ČR) diskvalifikován.
Ženy: 1. Van Den Brandová (Niz.) 36:57, 2. Kupfernagelová (Něm.) -1:17, 3. Vosová (Niz.) -1:41, ...21. Kyptová -4:55, 24. B. Bohatá -5:23, 35. Škarnitzlová (všechny ČR) -7:03.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.