Olomouc - Sparta 1:4Exhibici Sparty v Olomouci režíroval kapitán Krejčí

Sparťanští fotbalisté vyhráli v posledním, 30. kole základní části první ligy v Olomouci 4:1 a před nadstavbovou částí udrželi na čele tabulky čtyřbodový náskok před druhou Slavií. V úvodním dějství se za hosty dvakrát trefil kapitán Ladislav Krejčí, po změně stran další góly přidali Veljko Birmančevič a Jan Kuchta. Za Sigmu snížil střídající Jáchym Šíp. Hanáci zakončili základní část na osmé místě a ve skupině o Evropu vyzvou Hradec Králové.

Kapitán Sparty Ladislav Krejčí

Obhájce titulu z Letné vstoupil do zápasu aktivně a dostal Sigmu pod tlak. V šesté minutě poslal míč do sítě Kuchta, gól však kvůli ofsajdu sparťanského útočníka neplatil. Vzápětí vystřelil zpoza vápna Ryneš, jehož přízemní pokus pokryl brankář Stoppen. Po čtvrthodině se k první šanci dostala také Olomouc, jenže Zifčákovi zakončení po prudkém centru Pokorného nesedlo.

Úvodní branku dala v 28. minutě Sparta. Po faulu Pokorného na Kuchtu v pokutovém území se z penalty přesnou střelou k levé tyči prosadil Krejčí. O pět minut později přidal sparťanský kapitán svoji druhou branku, když si naběhl na rohový kop Kairinena a hlavou poslal míč neomylně do sítě.

Jan Kuchta a Ladislav Krejčí se radují z branky

Třetí gól mohl přidat krátce po začátku druhého poločasu Kuchta, jenže ve vyložené šanci po Haraslínově přihrávce netrefil míč čistě a minul. Letenské to však nemuselo mrzet, protože o chvíli později se po Rynešově přihrávce přesnou střelou ke vzdálenější tyči prosadil nejproduktivnější hráč soutěže Birmančevič. Srbský křídelník se prosadil v šestém kole po sobě a se 14 góly v ligovém ročníku ztrácí už jen jednu branku na čelo tabulky kanonýrů.

Převahu hostujícího týmu pak vyjádřil ještě Kuchta, který v 66. minutě zblízka lobem úspěšně zakončil sparťanskou kombinaci po levé straně. Až poté se poprvé prosadili také Hanáci, na 1:4 snížil v 75. minutě úspěšnou hlavičkou po Pospíšilově centru střídající Šíp. Pro mladého záložníka se jednalo o první branku v nejvyšší soutěži.

Sigmu to viditelně povzbudilo a krátce poté mohl po Šípově průnikové přihrávce přidat druhou branku Zifčák. Proti byl však Panák, který pohotovým skluzem nadějnou střelu zablokoval. Hanáci nenavázali na minulou senzační remízu 2:2 ze stadionu Slavie. Sparta v lize potřetí za sebou zvítězila.

30. kolo první fotbalové ligy:
Sigma Olomouc – Sparta Praha 1:4 (0:2)
Branky: 75. Šíp – 28. z pen. a 32. Krejčí, 53. Birmančevič, 66. Kuchta. Rozhodčí: Pechanec – Caletka, Kříž – Všetečka (video). ŽK: Juliš – Wiesner. Diváci: 12.359 (vyprodáno).
Olomouc: Stoppen – Pokorný, Matys, Vraštil (69. Ventúra) – Chvátal, Pospíšil, Zorvan (69. Langer), Breite (90.+1 Hadaš), Uriča – Zifčák (90.+1 Fiala), Juliš (54. Šíp). Trenér: Saňák.
Sparta: Vindahl – Sörensen, Panák, Krejčí – Wiesner, Kairinen, Sadílek (62. Laci), Ryneš (62. Zelený) – Birmančevič (69. Karabec), Haraslín (82. Pešek) – Kuchta (69. Olatunji). Trenér: Priske.