Plzeň si poradila s Baníkem. Po derby jásá Liberec. Olomouc otočila, Řezníček zářil

Kolaps z poháru je zapomenut. Fotbalisté Plzně zvítězili ve 13. kole první ligy nad Ostravou 3:1 a vedou neúplnou tabulku o sedm bodů před Slavií, kterou v neděli čeká derby se Spartou. Olomouc po obratu zvítězila nad Zlínem 2:1. Liberec porazil v podještědském derby Jablonec 2:0. Brno díky třetímu hattricku Jakuba Řezníčka v nejvyšší soutěži zvítězilo na hřišti Pardubic v jejich pražském azylu v Ďolíčku 3:1.

Jan Kliment z Plzně se raduje po gólu proti Ostravě.

Už v první půli se za Viktorii proti Ostravě trefili Lukáš Kalvach a Jan Kliment. Po hodině hry snížil Ladislav Almási, poslední slovo měl domácí Jhon Mosquera.

Západočeši v nejvyšší soutěži vylepšili vlastní rekord v neporazitelnosti na 34 zápasů a částečně si spravili chuť po středečním senzačním vypadnutí z domácího poháru po porážce 2:3 na hřišti třetiligového Hlučína.

Nemanja Kuzmanovič (vlevo) z Baníku a Jhon Mosquera z Plzně.

Plzeň v lize od srpna 2009 nepodlehla Ostravě ve 27. ligovém duelu po sobě. Baník pod staronovým trenérem Pavlem Hapalem poprvé zaváhal po předchozích dvou soutěžních výhrách a je na desátém místě.

Zlín poslal do vedení na konci první půle Lamin Jawo. Domácí Hanáci vyrovnali v 70. minutě, kdy si míč za vlastního gólmana srazil Rudolf Reiter. Obrat dokonal v 82. minutě Vít Beneš.

Sigma bodovala v nejvyšší soutěži popáté za sebou a v neúplné tabulce se posunula na šesté místo. Předposlední "Ševci" venku v lize nevyhráli od loňského srpna 21. duel za sebou a nebodovali tam po čtyřech remízách. Na poslední Pardubice ale stále mají šestibodový náskok.

Michael Rabušic z Liberce při utkání s Jabloncem.

Liberec poslal proti Jablonci v 41. minutě do vedení Michael Rabušic a pojistku přidal druhý z útočníků Mick van Buren. Slovan v nejvyšší soutěži po čtyřech utkáních zvítězil a na sedmém místě neúplné tabulky odskočil soupeři na rozdíl pěti bodů. Jablonečtí v posledních třech kolech nebodovali a patří jim 12. příčka.

Liberečtí v podještědském derby potřetí za sebou neprohráli, doma porazili severočeského rivala po čtyřech zápasech. Jablonečtí nebodovali potřetí z posledních čtyř venkovních ligových duelů a v součtu s pohárem čtyřikrát po sobě neskórovali.

Brněnský kapitán Řezníček rozhodl utkání s Pardubicemi trefami ve 40., 50. a 74. minutě a s devíti góly se dotáhl na dosud nejlepšího ligového střelce Stanislava Tecla ze Slavie. V 80. minutě už jen snížil střídající Dominik Mareš.

Zbrojovka bodovala po třech porážkách a posunula se na osmé místo, navíc má k dobru dohrávku proti vedoucí Plzni. Pardubice nenavázaly na minulou domácí výhru a prohrály devět z posledních 10 kol. Zbrojovka vyhrála v zápase na hřišti soupeře po dvou porážkách a venku získala 12 z celkových 17 bodů v ligové sezoně.

Jakub Řezníček z Brna se raduje z druhého gólu proti Pardubicím.

Třinácté kolo vyvrcholí v neděli v Edenu pražským derby mezi Slavií a Spartou. Ještě předtím se utkají České Budějovice s Hradcem Králové, Slovácko s Teplicemi a Mladá Boleslav s pražskými Bohemians 1905.