Liberec nezahrával penaltu správně, pokutový kop pro Slovácko byl v pořádku

Fotbalisté Liberce v nedělním úvodním semifinále skupiny o Evropu nezahrávali penaltu v Teplicích správně. V komuniké po víkendovém úvodním kole ligové nadstavby to uvedla komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR. Pokutový kop pro Slovácko v duelu skupiny o titul proti Spartě nařídil sudí podle komise v souladu s pravidly.

Kapitán Sparty Ladislav Krejčí během zápasu na hřišti Slovácka.

Teplicích v 84. minutě za stavu 1:0 upadl liberecký Denis Višinský po souboji s domácím kapitánem Lukášem Marečkem ve vápně. Trenér Slovanu Luboš Kozel byl přesvědčen, že se jednalo o penaltový zákrok, podle komise ale sudí Jan Všetečka nenařídil pokutový kop správně.

„Ve vzájemném souboji hráč domácího družstva sice dal ruku před hráče hostujícího družstva, ale nebyla to příčina pádu hostujícího hráče. O přestupek se nejednalo,“ uvedla komise po utkání, které Teplice vyhrály 2:0.

Sudí nechybovali ani v Uherském Hradišti, když v 70. minutě hlavní rozhodčí Karel Rouček nařídil penaltu pro Slovácko za ruku sparťana Kaana Kairinena ve vápně. „Hráč hostujícího družstva zvětšil rukou prostor svého těla,“ podotkla komise.

Domácí Vlastimil Daníček z pokutového kopu snížil na 2:3, Pražané pak dali v nastavení ještě jednu branku a po vítězství 4:2 si udrželi čtyřbodový náskok v čele tabulky před Slavií.

Podle komise se rozhodčí nedopustili přehmatu ani v sobotu v utkání Českých Budějovic s Bohemians 1905. V 71. minutě domácí Jakob Tranziska za stavu 1:1 po souboji s Janem Vondrou upadl ve vápně, sudí Ondřej Berka ale penaltu nenařídil.

„Hráč hostujícího družstva nejdříve zahrál míčem a následně došlo ke kontaktu s hráčem domácího družstva. O přestupek se nejednalo,“ uvedla komise k zápasu skupiny o záchranu, v němž Jihočeši zvítězili 2:1.

Správně podle komise sudí posoudili také situaci v Hradci Králové, kde ve 13. minutě uznali vedoucí gól olomouckého Jáchyma Šípa. O ofsajd nešlo. Východočeši poté otočili stav a v úvodním semifinále skupiny o Evropu vyhráli 3:1.

Komise rozhodčích se od této sezony veřejně vyjadřuje vždy ke čtyřem situacím z kola, které vyberou média. Ostatní momenty si komise vyhodnocuje pouze interně.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.