Oba Jurečkovy góly podle komise platily správně, Sparta neměla zahrávat penaltu

Fotbalisté Sparty v nedělním závěrečném kole prvoligové nadstavby proti Plzni neměli po souboji Ángela Preciada s hostujícím Lukášem Červem zahrávat penaltu. Sudí Jan Všetečka nařízením pokutového kopu chyboval, uvedla v komuniké po víkendových zápasech komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR. V duelu Slavie s Mladou Boleslaví rozhodčí správně uznali obě branky domácího Václava Jurečky, neboť nebylo průkazné, zda se nacházel v ofsajdu.

Václav Jurečka v duelu proti Boleslavi

Všetečka na Letné po pádu Preciada nařídil penaltu a svůj verdikt ponechal v platnosti i po dlouhé konzultaci s videorozhodčím, který hlavního sudího k přezkoumání situace ze záznamu nevyzval. Jan Kuchta pokutový kop ve 20. minutě neproměnil, jeho střelu zastavilo břevno. Sparta s Plzní remizovala 1:1, už před utkáním měla jistotu obhajoby titulu.

„Rozhodčí chybně nařídil pokutový kop pro domácí družstvo. Z dostupných záběrů není prokazatelné, že došlo k přestupku. VAR (videorozhodčí) měl intervenovat,“ uvedla komise po dnešním zasedání.

Na Slavii podle ní sudí v klíčových dvou situacích nechybovali a správně uznali oba Jurečkovy góly. Domácí útočník se před první a třetí brankou utkání nacházel v postavení na hranici ofsajdu. Dvěma trefami pomohl Pražanům k vítězství 4:0 a sobě k posunu do čela tabulky kanonýrů ligové sezony.

Jurečka nejprve v 16. minutě otevřel skóre po centru Matěje Juráska. „Jednalo se o hraniční situaci, nebylo průkazné, zda šlo o ofsajd. VAR správně neintervenoval. Časová prodleva při přezkumu vznikla technickou závadou,“ uvedla komise. Za hraniční situaci označila také gól Jurečky na 3:0 ze 78. minuty po přihrávce Lukáše Provoda.

V odvetě finále skupiny o Evropu sudí Dominik Starý v 55. minutě správně rovnou vyloučil královéhradeckého Petra Kodeše za zákrok na teplického Filipa Havelku. „Šlo o zmaření zjevné brankové možnosti držením soupeře,“ uvedla komise. Hradec navzdory oslabení zvítězil 2:0, navázal na úvodní venkovní výhru 1:0 a prošel do kvalifikačního utkání o Evropskou konferenční ligu proti Mladé Boleslavi.

Komise rozhodčích se od končící sezony veřejně vyjadřuje vždy ke čtyřem situacím z kola, které vyberou média. Ostatní momenty si vyhodnocuje pouze interně.