Hlavní obsah

Škrty v listině rozhodčích nepřežili i Berbrovi lidé! Kdyby bylo víc sudích, změny by byly větší, řekl Příhoda

14. 7. 2021 12:46

Nový šéf komise rozhodčích Radek Příhoda notně zahýbal listinou sudích a delegátů pro nadcházející ročník fotbalové ligy. Oproti uplynulé sezoně z ní vyškrtl čtyři hlavní arbitry v čele s Ondřejem Lerchem, stejný počet delegátů včetně Miroslava Liby a tři asistenty (kompletní přehled jmen v tabulce). Spousta těchto jmen byla spjatá s obdobím vlády Romana Berbra.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Nový šéf komise rozhodčí Radek Příhoda.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

„Každý si tvoří svůj tým, takže i my," řekl Příhoda během pondělních fyzických testů profesionálních arbitrů na pražském Strahově, které odstartovaly pětidenní seminář českých rozhodčích.

Na listině hlavních arbitrů chybějí čtyři jména. Z jakého důvodu?

Jeli jsme s kolegy z komise jméno po jménu, shodli jsme se na vyřazení této čtveřice. Nesplnila naše kritéria, která jsou v tuto chvíli interní.

Bylo jedním z nich, že dotyční byli spjatí s předchozím režimem?

Spjatost bych neviděl. Je to prostě o důvěře, výkonnosti a přístupu.

Co se týká delegátů, také tam byla vyškrtnuta zajímavá jména v čele s Miroslavem Libou. Proč nebudou tito lidé pokračovat?

Delegáti jsou pravou rukou komise sudích. A druhá liga není v médiích tolik sledovaná. Potřebujeme tam mít lidi, na které se můžete spolehnout. Aby vám dali kvalitní zpětnou vazbu. Nic bych v tom tedy nehledal, každý si tvoří svůj tým. I my.

Bylo těžké vyřadit tyto osoby?

Podobná věc je vždycky nepříjemná. Ale já jsem počítal, že v této funkci začátky nebudou jednoduché.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Rozhodčí Radek Příhoda ukazuje červenou kartu Radimu Řezníkovi z Plzně během utkání se Slavií.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Pokud by byl k mání vyšší počet sudích, byly škrty rozsáhlejší?

Ano. Udělali bychom jich víc. Museli jsme ale brát v potaz, že rozhodčích není tolik. Navíc se nehrály amatérské soutěže. My ale nechceme bourat, chceme stavět. Šanci dostanou všichni. Je na nich, jak s ní naloží.

Čekají sudí pravidlové úpravy?

Změny budou, rozhodčí s nimi budou seznámeni na probíhajícím semináři. Veřejnosti je představíme příští týden. Bude se pískat méně hraní rukou.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Rozhodčí Ondřej Pechanec sleduje VAR během utkání 25. kola Fortuna ligy Bohemians 1905 - FK Jablonec.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Líbil se vám trend malého zasahování videa na EURO?

Ano. Tak bychom to chtěli nastavit i u nás. Respektive, chceme se k tomu hodně přiblížit, Na šampionátu však bylo osmnáct nejlepších sudích v Evropě, což u nás není a ani nebude. Euro dalo dobrý impulz v tom, aby se VAR věnoval jen zásadním věcem.

Určit hranici, co je a co už není zásadní ale nebude jednoduché.

Souhlasím. Vezměte si například pokutový kop v semifinále EURO mezi Anglií a Dánskem. VAR nezasáhl podle nastaveného trendu na turnaji správě. Kontakt tam byl, penalta nesmyslná nebyla. Pokud by VAR zasáhl, posunula by se hranice zase jinam. A skončilo by to třeba zase tak, že by zasahoval třikrát za poločas. Ale tím nechci říct, že s tou penaltou se ztotožňuji. Nicméně VAR nezasáhl vzhledem k trendu správně.

KDO Z ROZHODĆÍCH SKONČIL
Hlavní rozhodčí
Emanuel Marek
Milan Matějček
Ondřej Lerch
Alex Denev
Asistenti
Zdeněk Vaňkát
Petr Blažej
David Hock
Delegáti
Miroslav Liba
Miroslav Tulinger
Pavel Mareš
Martin Wilczek

Bude fuška vylepšit reputaci českých rozhodčích na mezinárodní úrovni?

Musíme zvednout důvěru v sudí vůbec i v Česku. O to se musejí postarat kluci na hřišti. My nemůžeme strkat hlavu do písku, pokud pochybí. Ale hlavu nikomu neutrhneme.

Je vaše smlouva srovnatelná s vašimi předchůdci?

Smlouvu ještě podepsanou nemám, nemůžu tedy porovnávat. Zjistím až pak.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Abdallah Sima ze Slavie Praha vidí od sudího Cieslara červenou kartu během utkání s Opavou.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

S čím půjdete do sezony?

S respektem. Teď se dělá dobře, sezona ještě nezačala. Pokud se nepovedou první tři kola, budeme pod tlakem.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?