Po tragédii v Bruselu se nedohrál zápas Belgie se Švédskem. Rakousko postupuje, Slovensko je blízko

Zápas kvalifikace o postup na ME mezi fotbalisty Belgie a Švédska byl po prvním poločase ukončen kvůli střelbě v Bruselu, při níž zemřeli dva Švédové. Rakušané zvítězili v Ázerbájdžánu 1:0 a ze skupiny F si zajistili postup na šampionát v příštím roce jako druhý tým po Belgii. Utkání v Baku rozhodl střídající Marcel Sabitzer z penalty.

Zápas Belgie se Švédskem byl kvůli tragédii v Bruselu po poločase předčasně ukončen.

Slovensko vydřelo výhru 1:0 v Lucembursku a výrazně se přiblížilo postupu ze skupiny J. Její suverénní lídr a už jistý účastník Eura Portugalsko deklasovalo Bosnu a Hercegovinu na jejím hřišti 5:0 i díky dvěma gólům hvězdného kapitána Cristiana Ronalda.

V první půli slibné rakouské šance neproměnili kapitán Laimer s Xaverem Schlagerem. Jejich spoluhráč Sabitzer naskočil do druhé půle a hned ve 48. minutě skóroval z pokutového kopu za ruku Mamedova. Hosté těsný náskok udrželi, přestože úplný závěr dohrávali bez vyloučeného Burgstallera. Svěřenci trenéra Rangnicka v sedmém kvalifikačním duelu popáté zvítězili.

Fotbalisté Rakouska se radují z postupu na EURO.

Rakouská reprezentace se představí na třetím Euru za sebou a celkově čtvrtém v historii, jejím největším úspěchem je postup do osmifinále na minulém šampionátu v roce 2021.

Mistrovství Evropy už zná osm z 24 účastníků. Rakousko doplnilo Belgii, Francii, Portugalsko, Skotsko, Španělsko, Turecko a hostitele Německo. Závěrečný turnaj se uskuteční od 14. června do 14. července 2024.

Druhé utkání skupiny F mezi Belgií a Švédskem bylo po prvním poločase (1:1) předčasně ukončeno kvůli večerní střelbě v Bruselu, při níž zemřeli dva švédští občané. Podle švédské televize TV6 o přestávce hostující fotbalisté oznámili, že už do druhé půle nenastoupí, a belgický tým s tím souhlasil.

Slovákům se zápas v Lucemburku herně příliš nepovedl. Hosty „vysvobodil“ až Dávid Ďuriš, jenž vystřídal slávistu Schranze a v 77. minutě zužitkoval centr bývalého sparťana Hancka. Druzí Slováci mají dvě kola před koncem kvalifikace náskok pět bodů na třetí Lucembursko a šest bodů na třetí Island.

Slovenští fotbalisté se radují z gólu v Lucembursku.

Portugalci už během úvodní půle nastříleli v Zenici všech pět branek. Z penalty a ze hry se trefil Ronaldo. Osmatřicetiletý útočník saúdskoarabského an-Nasru vylepšil rekord v počtu reprezentačních gólů (127) i odehraných zápasů (203), v kvalifikaci se Ronaldo trefil devětkrát.

Další branky přidali Bruno Fernandes, Cancelo a Félix. Výběr kouče Martíneze v bojích o ME vyhrál i poosmé a má impozantní skóre 32:2. Bosna a Hercegovina přišla o šanci na druhé postupové místo.

Portugalec Cristiano Ronaldo se raduje z gólu v kvalifikačním duelu proti Bosně a Hercegovině.

Nizozemsko díky penaltě z třetí minuty nastavení zvítězilo v Řecku 1:0 a soupeře ve skupině B bodově dotáhlo, navíc má utkání k dobru. Hráči „Oranje“ měli velkou převahu, ale Řeky držel brankář Vlachodimos, který v první půli zneškodnil i Weghorstovu penaltu. Další pokutový kop ale těsně před koncem proměnil kapitán Van Dijk.

Skupina B:
Řecko - Nizozemsko 0:1 (0:0)
Branka: 90.+3 Van Dijk z pen.
Gibraltar - Irsko 0:4 (0:2)
Branky: 8. Ferguson, 29. Johnston, 60. Doherty, 80. Robinson.
Ázerbájdžán - Rakousko 0:1 (0:0)
Branka: 48. Sabitzer z pen. ČK: 90.+4 Burgstaller (Rakousko).
Zápas Belgie - Švédsko byl po prvním poločase za stavu 1:1 ukončen kvůli střelbě v Bruselu, při níž zemřeli dva Švédové.