Ukrajina - Itálie 0:0Obhájci titulu Italové a Slovinci postoupili na ME

Italští fotbalisté postoupili na mistrovství Evropy v příštím roce. Obhájcům titulu k tomu v přímém souboji o účast na Euru stačila bezbranková remíza s Ukrajinou v Leverkusenu. Podruhé v historii a poprvé od roku 2000 se kvalifikovalo na evropský šampionát Slovinsko, které v rozhodujícím utkání porazilo doma 2:1 Kazachstán. Albánie překvapivě hrála doma s Faerskými ostrovy 0:0, „českou“ skupinu přesto ovládla.

Ukrajinec Viktor Cygankov (vlevo) v souboji s Italem Federikem Chiesou.

Závěrečný turnaj v Německu zná 20 z 24 účastníků. Kromě Italů a Slovinců se dnes z postupu radovali i čeští fotbalisté po výhře 3:0 nad Moldavskem. Zbylí čtyři účastníci mistrovství vzejdou z březnového play off. Losování skupin se uskuteční 2. prosince.

Zápas Ukrajinců s Italy se kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině odehrál v Leverkusenu. Utkání nabídlo minimum šancí. Tým z Apeninského poloostrova se stejně jako Česko od roku 1996 představí na Euru poosmé za sebou. Na velkém turnaji si Italové zahrají po třech letech, na loňské mistrovství světa se překvapivě nedostali. Ukrajina se pokusí probojovat do Německa přes play off.

Vítěz skupiny C Anglie remizovala v Severní Makedonii 1:1 a teprve podruhé v kvalifikaci nezvítězila. Na úvodní trefu Bardhiho odpověděl ve druhé půli po minutě na hřišti anglický kapitán Kane.

Slovince proti Kazachstánu poslal do vedení v závěru úvodního dějství z penalty Šeško. Krátce po změně stran vyrovnal Orazov. Hosté potřebovali k postupu na Euro zvítězit, druhou branku ale v 86. minutě vstřelili díky Verbičovi domácí.

Rovněž Kazachstán čeká na jaře play off stejně jako dalšího účastníka skupiny H Finy. Seveřané zvítězili v San Marinu 2:1 díky dvěma brankám Soiriho. Vítěz „háčka“ Dánsko prohrálo v Severním Irsku 0:2.

Albánie doma v kvalifikaci neprohrála ani čtvrtý duel a opět v něm neinkasovala, premiérově však na svém hřišti nezvítězila a neskórovala. Skupinu E vyhrála při bodové rovnosti s Českem díky lepší vzájemné bilanci. Faeřané uhráli druhý bod v kvalifikaci.