Hlavní obsah

Jak mohou hrát Evropu? Slavný trenér urazil bosenský tým, po neskutečném obratu je pro smích

22. 9. 2023 17:54

Nad všemi čtvrtečními pohárovými zápasy vyčnívá drama, které na půdě bosenského Zrinjski Mostar sehrál nizozemský Alkmaar. Domácí díky neuvěřitelnému obratu ve druhé půli slaví historický triumf 4:3. Pro smích je pak známý trenér Dick Advocaat, jenž jako televizní expert o přestávce mluvil o Zrinjski až neuctivě.

Foto: Profimedia.cz

Fotbalisté Zrinjski Mostar se radují z historické výhry v Konferenční lize poměrem 4:3 nad Alkmaarem

Článek

„Nechápu, proč se takový tým může účastnit evropských soutěží,“ prohlásil Advocaat o poločase na adresu bosenského celku. Alkmaar v tu dobu vedl jasně 3:0 a nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo ještě zrodit nějaké překvapení. „Bezcenný soupeř,“ přisadil si ještě další expert a někdejší nizozemský reprezentant a mistr Evropy z roku 1988 Wim Kieft.

Advocaat, jenž v minulosti vedl Fenerbahce, nizozemský národní tým nebo Feyenoord, po zhlédnutí sestřihu úvodního dějství ještě konstatoval: „Takový výkon je možný jen s velmi špatným týmem.“

Jenže co se nestalo. Mostar v historicky prvním duelu bosenského týmu v evropských pohárech v rámci Konferenční ligy předvedl neskutečný obrat. Trefili se postupně Kožulj, Čorluka, Krvanovič a znovu Kožulj. Senzace na úkor Alkmaaru, jenž je po čtyřech kolech v domácí soutěži stoprocentní, byla na světě.

Advocaat se tak stal na sociálních sítích terčem posměchu. „Pýcha předchází pád,“ napsal například německý Kicker o „záchvatu arogance“ slavného kouče.

Naopak na straně domácích propukla nevídaná sláva. „Musím říct, že moji hráči jsou opravdoví hrdinové. Dokázali takhle zápas proti lídrovi nizozemské ligy, a ne proti nějakému vesnickému mančaftu. Věděl jsem, že se nevzdáme,“ řekl nadšený trenér Krunoslav Rendulič.

„Je třeba říci jasně a nahlas, že za tento večer si hráči zasloužili ne jednu, ale hned tři prémie! Očekávám, že vedení sáhne hluboko do kapes. Jak říkám, tihle kluci si to zaslouží,“ popíchl kouč s úsměvem od ucha k uchu své nadřízené.

Připomeňme ještě, že Advocaat se nestal poprvé špatným prorokem. V roce 2017, jako trenér Nizozemska o účast na MS 2018, soupeřil v kvalifikační skupině hlavně se Švédskem. Roli hrálo mimo jiné skóre. Jeden z reportérů se zeptal, co když Švédi porazí slabé Lucembursko třeba 8:0.

„Neporazí je 8:0, co to je za stupidní otázku?“ odvětil až arogantně Advocaat. A co se stalo? Švédové triumfovali 8:0, a i když v posledním duelu prohráli v Nizozemsku 0:2, o skóre uhájili druhou příčku a následně se přes baráž probojovali až na závěrečný šampionát.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •