Hlavní obsah

GLOSA: Vítězný čtvrtek jako předzvěst atraktivního derby

22. 9. 2023 12:01

Obavy, jaký budou mít čtvrteční pohárové zápasy vliv na nedělní derby, jsou pryč. Nyní můžeme říct, že obě pražská „S“ se, až na pár (podstatných) výjimek, na podzimní šlágr naladila pozitivně a zvýšila si sebevědomí. Byť Sparta i Slavia trochu jinak.

Foto: S využitím Vlastimil Vacek/Borgis

Derby pražských „S“ slibuje dramatickou podívanou

Článek

Slavia očividně v Ženevě uzpůsobila derby složení základní jedenáctky. Z borců, kteří nastoupili od začátku, se v Edenu proti Spartě představí v lepším případě polovina z nich. Zejména v ofenzivě udělal trenér Jindřich Trpišovský mnoho změn a posadil Václava Jurečku, Muhameda Tijaniho, Mojmíra Chytila i Christose Zafeirise.

Možná lehce riskantní tah vyšel a Slavia si může mnout ruce. Vyhrála 2:0, navíc po velmi přesvědčivém výkonu. Před derby pro ni ideální scénář, který bortí jen zranění záložníka Petra Ševčíka, jenž pravděpodobně šlágr nestihne. Tříbodový zisk také psychologicky zmírní případnou únavu z cestování, která hrála v neprospěch sešívaných.

Sparta se totiž představila doma a může být ráda jak za výhru 3:2 nad Arisem Limassol, tak za to, že kyperský soupeř opět poodkryl její slabiny i připomněl silné stránky. Pokud téměř každé chyby v defenzivě Letenských, třeba špatné přihrávky Krejčího před gólem v závěru, dokázal využít Aris, tak na Slavii tomu nebude jinak.

Taková malá facka byla před derby potřeba. V kombinaci se třemi body to může Spartu jen psychicky nakopnout a po několika téměř bezproblémových duelech jí minimálně upozornit, že usnout na vavřínech nelze. Na druhou stranu do Edenu vyslala vzkaz, že bránit její standardní situace je zřejmě zase o něco obtížnější. Trenér Brian Priske stejně jako jeho protějšek také nejspíše před nedělí přišel o důležitého záložníka, s berlemi opouštěl stadion Kaan Kairinen. To jsou ty dvě výjimky, které jistě oba rivaly nesmírně mrzí.

V kontextu čtvrtečních výsledků a posledních výkonů snad uvidíme v Edenu to nejlepší, co český fotbal momentálně nabízí. Nikoho netíží špatná výsledková ani herní forma, bodový stav na čele ligy je vyrovnaný.

Sparta i Slavia ukazují moderní fotbal založený na vysoké intenzitě s chutí útočit. Věřme, že ani jeden tým nezaleze, že oba mančafty si to i s ohledem na fázi sezony budou chtít rozdat v parádní bitvě, která bude minimálně kopírovat peklo, jaké ukáží fanoušci na tribunách. Bude krásné sledovat taktickou bitvu, jak Trpišovský plánuje zastavit čím dál sehranější sparťanský útok, a jak bude na druhé straně Priske připravený na několik variant, které může Slavia z fleku použít.

A nezapomínejme ani na Plzeň. Ta ve čtvrtek také vyhrála, sice „jen“ 1:0, ale dokázala si, že umí zvládnout duel, ve kterém se třeba tolik nedaří. Pokud v nedělí udolá domu Pardubice, pojede příští víkend na Spartu se sérií dvanácti výher v řadě. Jestli budou Západočeši dál šlapat Pražanům na paty, čeká nás nejen krásný fotbalový podzim, ale také zbytek sezony. Kdo na chvíli zaváhá, nemusí už do rozjetého vlaku naskočit.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •