Článek
Pondělní rozhodnutí UEFA se zakládá na tom, že Világi je majitelem jak slovenského klubu, tak maďarského ETO FCV Györ, který se rovněž kvalifikoval do předkol Konferenční ligy. Podle UEFA se jedná o porušení pravidel o vícenásobném vlastnictví klubů (Multi-Club Ownership) a dle pomocných kritérií zůstal v soutěži Györ (detaily včetně reakce DAC najdete ZDE).
„Világi je amatér, který tímto obrovským kiksem nejen poškodil slovenský klubový fotbal, ale také projekt a renomé značky DAC. Je to hloupá blamáž,“ okomentoval na sociální síti X redaktor Šport.sk Ján Jasenka.
🚨 Stále je možné, aby mohol ísť niekto do #uecl miesto #dac1904 a na rozhodnutie čakajú aj v FK Železiarne #Podbrezova. Rozhodnutie je na Únii ligových klubov. Ja iba dodám, že si viem predstaviť ten frmol v ÚLK teraz, teda, aspoň v to dúfam ⚽️🇸🇰🇪🇺 #nikéliga
— Jan Jasenka ⚽️🇸🇰🇪🇺 (@JanJasenka) July 1, 2025
Podle slovenských médií je stále ve hře, že Dunajskou Stredu může někdo nahradit, nejspíše buď Podbrezová, nebo Košice. Nic však není jisté, a pokud by náhrada nebyla možná, znamená to mimo jiné průšvih pro slovenský koeficient.
Dunajská Streda by zapsala nula bodů, jako kdyby ve 2. předkole Konferenční ligy vypadla po dvou porážkách. A na národní koeficient by se najednou od začátku skládaly jen tři týmy místo čtyř – Slovan Bratislava, Trnava a Žilina.
„Je to obrovský problém, protože roky trpíme na nízký koeficient, kvůli čemuž je pro kluby těžší se v Evropě prosadit do hlavních fází soutěží. Každá výhra v předkolech je důležitá. Dunajská Streda vypadala pod trenérem Branislavem Fodrekem velmi dobře. Vyloučení nemá dopad jen na klub, ale kompletně celou ligu,“ přibližuje Jasenka pro Sport.cz.

Majitel fotbalového klubu FC DAC 1904 Dunajská Streda, podnikatel a někdejší politik Oszkár Világi.
Reakce na Slovensku jsou napříč veřejností různé a plné emocí. „Fanoušci jsou smutní a naštvaní, často obviňují vedení klubu Világiho a generálního ředitele Jana van Daeleho, že si situaci neuhlídali a neřešili ji s předstihem. Vzhledem k tomu, že Dunajská Streda je klubem se silnými vazbami na maďarskou národnostní menšinu, vnášejí do toho národní vášně i fanoušci jiných klubů.
Nejextrémnější teorií je, že DAC je ‚trojským koněm‘ Maďarů, který má oslabit slovenský koeficient,“ popisuje pro Sport.cz redaktorka webu Sportnet.sme.sk Titanilla Böd specializující se na dění kolem DAC.
Jak již bylo několikrát zmíněno, jednou z ústředních postav celého příběhu je 62letý podnikatel a někdejší poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění Világi.
Vystudovaný právník s maďarskými kořeny pochází přímo z Dunajské Stredy. Je lokálním patriotem, DAC fandí od dětství. „Když v roce 2014 koupil klub od tehdejšího movitého íránského majitele, mnozí v něm viděli zachránce klubu, který směřoval ke krachu. Nechal postavit nový stadion a vybudoval akademii, která může svou infrastrukturou a zázemím konkurovat největším evropským klubům,“ líčí Böd.
Nejen fanoušci DAC mu jsou tedy vděční za to, co v posledních letech vytvořil. „Vezměme si, že DAC bude v Evropě chybět poprvé po osmi letech. I proto tento kiks nikomu nepomůže. Je to pro Világiho nepříjemný vlastní gól,“ říká Jasenka. Každá mince má ale dvě strany a někomu už pomalu dochází trpělivost. Příznivci klubu touží po velké trofeji, která Dunajské Stredě stále uniká.
„Zároveň někteří fanoušci vnímají Világiho jako držgrešli nebo chamtivce, kterému jde jen o peníze. Paradoxně jsou však lidé obzvláště citliví na rozhodnutí, která jsou z finančního hlediska prakticky nepodstatná. Například pokus o vytvoření nového maskota ‚Mango Laci‘ (prasátko mangalica, které bylo po protestech staženo) nebo modernizace klubového znaku.
Ale i když jsou vůči Világimu výhrady, většina lidí uznává, že do klubu investoval, a kdyby ho nekoupil, možná by se tam teď hrála čtvrtá liga. Kritika míří i na Világiho zetě van Daeleho, jenž dříve neměl s fotbalem nic společného. Přičítají mu odpovědnost za špatná rozhodnutí při výběru trenérů a přestupů,“ popisuje detailněji Böd.
Világi se rozhodně nepohybuje jen ve fotbalovém prostředí. Je zástupcem generálního ředitele a členem představenstva maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL, zároveň také předsedou představenstva a generálním ředitelem slovenské rafinérie Slovnaft, která je součástí skupiny MOL Group.
Zde pak přichází napojení na český fotbal. Byl to právě Világi, kdo v srpnu 2015 podepsal s tehdejším předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou smlouvu o vstupu MOL na zdejší scénu jako generálního partnera tuzemského poháru. Spojení stále trvá a MOL Cup se stal zavedenou značkou.
„Chtěli jsme se zapojit do společenského života v České republice. Doufáme, že i díky spolupráci se podaří pohár a jeho vnímání fanoušky pozvednout na ještě vyšší úroveň,“ uvedl tehdy Világi. Stál také u obnovy Česko-slovenského Superpoháru, který se ale místo dlouhodobého projektu odehrál jen v letech 2017 a 2019.

Člen představenstva ropné skupiny MOL Oszkár Világi (vlevo) a tehdejší předseda FAČR Miroslav Pelta podepisují v roce 2015 smlouvu o generálním partnerství fotbalového poháru.
V roce 2020 pak Világi přišel se svérázným a revolučním návrhem, jak vyřešit situaci kolem finančních problémů slovenského fotbalu. Nechal se slyšet, že by si dokázal představit společnou ligu Čechů, Slováků, Rakušanů a Maďarů. „Je tu víc důvodů, proč to takto udělat. Nejsou jen ekonomické, ale i kvalitativní,“ hlásil muž, který byl několikrát označen za pravou ruku maďarského premiéra Viktora Orbána ve střední Evropě.
Jak vše kolem Dunajské Stredy nakonec dopadne, ukážou následující dny či týdny. Klub uvedl, že podá oficiální odvolání na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne. Tvrdí, že vlastníkem DAC je nadace s konečným uživatelem výhod Oszkárem Világim a vlastníkem ETO FCV Györ je nadace s konečným uživatelem výhod Rékou Világi, což je dcera slovenského manažera.
„Abych byl upřímná, přijde mi to směšné. Nejsem právník, ale pokud je v čele Györu Világiho dcera, je to samo o sobě problematické a podle mě jde o jasný střet zájmů. Réka Világi figuruje někde společně se svým otcem. Její jméno je i ve společnostech DAC Acadamey a.s. a DAC Aréna a.s., takže jsem zvědavý, jak se všechno vyvine, protože rodina bude muset něco udělat, aby podobné situaci pro příště zamezila,“ komentuje Jasenka.