Sparta tvrdě platila za chyby, utrpěla debakl. Slavia v oslabení také padla

Fotbalisté Sparty utrpěli doma v úvodním osmifinálovém utkání Evropské ligy s Liverpoolem debakl 1:5. Doplatili na hrozivé chyby. Jejich šance na postup se prakticky rozplynuly. Pro odvetu, která se hraje za týden, je nadějnější situace Slavie, která v dlouhém oslabení prohrála v Miláně s AC 2:4.

Olivier Giroud poslal AC Milán do vedení proti Slavii.

Lídr anglické ligy rozhodl o výhře před 18.322 diváky už v prvním poločase, kdy se trefili Alexis Mac Allister z penalty a dvakrát Darwin Núňez. Ihned po přestávce snížil vlastní brankou střídající Conor Bradley, poté se ale prosadili Luis Díaz a další příchozí hráč z lavičky Dominik Szoboszlai. Odveta na Anfieldu je na programu za týden.

Letenští naposledy inkasovali pětkrát v jednom utkání v prosinci 2004, kdy ve skupině Ligy mistrů prohráli v Lyonu 0:5. Doma dostali pět branek poprvé od září 1988, kdy v Poháru mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů) podlehli Steauě Bukurešť rovněž 1:5.

Obhájce českého titulu neporazil Liverpool ani ve třetím utkání, v únoru 2011 na něj nestačil v úvodním vyřazovacím kole Evropské ligy. Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho v normální hrací době prohráli v 19. domácím soutěžním zápase v sezoně poprvé.

Na milánském San Siru všechny branky padly po vyloučení El Hadjiho Malicka Dioufa z 26. minuty. Přesilovku za osm minut využil Olivier Giroud, vzápětí srovnal David Douděra, ale ještě do pauzy získal semifinalista minulého ročníku Ligy mistrů dvoubrankový náskok po gólech Tijjaniho Reijnderse a Rubena Loftus-Cheeka. V 65. minutě snížil střídající Ivan Schranz, ale poslední slovo měl Christian Pulisic. Odveta je na programu za týden v Edenu.

Slavia ani v devátém utkání v pohárech na italské půdě nezvítězila, ve skupině prohrála v Římě s AS 0:2. Naopak AC Milán ovládl i sedmý domácí zápas proti českému týmu v soutěžích UEFA. Pražané, kteří coby vítěz skupiny na rozdíl od soupeře vstoupili do vyřazovací fáze až nyní v osmifinále, hrají jarní část pohárů pod trenérem Jindřichem Trpišovským počtvrté. V letech 2019 a 2021 došli v Evropské lize do čtvrtfinále.

Úvodní utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy:
Sparta Praha - Liverpool 1:5
Branky: 46. Bradley vlastní - 35. a 45.+3 Núñez, 6. Mac Allister, 53. Díaz, 90.+4 Szoboszlai
AC Milán - Slavia Praha 4:2
Branky 34. Giroud, 44. Reijnders, 45.+1. Loftus-Cheek, 85. Pulišic - 36. Douděra, 65. Schranz