ANALÝZA: Facka, kterou zjemnil postup. Jako kdyby slávisté proti Luhansku postavili dva týmy

Sklopené hlavy, smutné pohledy, rozhazování rukama. Takhle to vypadalo po prvním poločase čtvrteční bitvy Slavie s Luhanskem. Čekali jste, že si vršovická parta po domácí výhře 2:0 postup do Evropské ligy v pohodě pohlídá? Kdepak, přišly nečekané komplikace. Ukrajinský outsider v první půli odvety stihl dvě trefy a bylo z toho drama. Slávistům dlouho chyběl drajv ze vstupního zápasu a na rozhodující gól čekali až do 83. minuty. Po nedělní ligové ztrátě v Jablonci (1:1) dostali další facku, kterou ale zjemnila postupová euforie.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský

Na konci napínavého večera to trefně shrnul univerzál Lukáš Masopust: „Byli jsme pasivní a měli jsme strach hrát. V podvědomí jsme měli vedení 2:0 z prvního zápasu a trochu jsme se z toho na začátku podělali.“

Jako kdyby dvojzápas s Luhanskem odehrály dva rozdílné týmy. Doma slávisté od začátku dominovali a napočítali 27 střel (z toho 12 na branku), což je nadprůměrné číslo. Zvlášť v pohárech. Porážka 0:2 byla pro Luhansk hodně milosrdná.

A případ Lublin? Rozháraný první poločas vyděsil. Masopustovi a spol. chyběla rychlost a brzdila je kupa nepřesností. Výmluvné číslo: jediná střela na branku. „Nejspíš jsme měli rekord ve ztrátách v prvních 30 minutách na útočné polovině,“ ironicky poznamenal trenér Jindřich Trpišovský.

Možná se vám vybavily vzpomínky na loňskou Konferenční ligu, kde slávisté i kvůli podobným zatměním neprošli z papírově schůdné skupiny se Sivassporem, Kluží a Ballkani. Nebo na letošní ligové jaro a časté ztráty venku, které přihrály titul Spartě.

Symbolem rozpaků Slavie v Lublinu se stala děravá defenziva, Luhansk využil obě vážnější šance. I díky selháním brankáře Ondřeje Koláře: první gól padl z dálky, druhý z ostrého úhlu. Mimochodem, dvakrát v jednom zápase slávisté inkasovali poprvé v nové sezoně. A hned z toho byla první porážka.

Nadějí je povedený druhý poločas, kdy se konečně povedlo navázat na svěží výkon z Edenu. Strnulou hru rozhýbali žolíci Petr Ševčík s Matějem Juráskem, kteří splnili všechno, co se čeká od náhradníků. Svůj čas využili na maximum, třeba Jurásek kromě vítězného gólu stihl i další šance.

Červenobílí se přestali zdržovat fauly (v prvním poločase 7, ve druhém 4) a byli daleko přímočařejší. Dva plusové body stihl i gólman Kolář, jenž podržel parťáky ve chvílích, kdy to bylo nejvíc potřeba. „Platí ale, že takové góly nesmíme dostávat,“ zdůraznil kouč Trpišovský.

Trápit ho musí i produktivita, což je problém, který se s vicemistry táhne už od začátku sezony. Výčet slávistických střelců svojí délkou připomíná telefonní seznam, což je na jednu stranu příjemné, ovšem nejlepší z nich zvládli zatím jen dva góly. Fanouškům se během duelů s Luhanskem mohlo stýskat po buldokovi Ondřeji Lingrovi, jenž před nedávným odchodem do Feyenoordu Rotterdam několikrát dokázal vytáhnout tým ze šlamastyky.

Perné období letních předkol skončilo, slávisté přešli přes Dnipro a Luhansk do hlavní fáze Evropské ligy, kterou ochutnají po třech letech. Jakou tvář ukážou?