Arsenal je ve finále LM, na jeho obranu nevyzrál ani Villareal

VILLARREAL

Fotbalisté Arsenalu se stali prvními finalisty Ligy mistrů. V semifinálové odvetě uhráli v úterý bezbrankovou remízu na hřišti španělského Villarrealu a po výhře 1:0 z prvního zápasu postoupili. Londýnský klub v prestižní soutěži neinkasoval od září loňského roku. Ve finále se Arsenal utká 17. května v Paříži s lepším z dvojice FC Barcelona - AC Milán.

Domácí nastoupili bez distancovaného Tacchinardiho, kterého nahradil Josico, Arsenal postrádal v derby proti Tottenhamu zraněného stopera Senderose. Už v 9. minutě musela v Lize mistrů skálopevná obrana Arsenalu řešit první problém. Ze hřiště musel zraněný Flamini, kterého nahradil Clichy. Defenzíva londýnského celku měla se španělským celkem problémy, ale do vážné příležitosti soupeře nepouštěla. V 18. minutě měl první šanci utkání Sorín, ale tísněný obránci trefil jen místo, kde stál připravený Lehmann.

Arsenal dokázal místy dobře zakombinovat ve středu hřiště, ale osamocený útočník Thierry Henry byl příliš odtržený od svých spoluhráčů a přihrávky jej většinou míjely. Po půlhodině hry měl velké štěstí Gilberto Silva, který na zemi kopl ležícího Franca. Rozhodčí Ivanov ale přestupek neviděl, a tak Brazilec nebyl potrestán. Domácí měli více šancí, po centru Javi Venta chyběl krok k zakončení znovu Sorínovi. V závěru první půle předskočil Kolo Tourého Guillermo Franco, centr mu ale spadl jen na záda a trefil na brankové čáře stojícího Lehmanna.

Francova aktivita gól nepřinesla

I po změně stran měli navrch domácí. Hlavička Franca zamířila těsně mimo, v 65. minutě stejný hráč předložil míč Forlánovi. Ten ale nedokázal trefit odkrytou branku Arsenalu. O tři minuty později Lehmanna propálil aktivní Franco, už ale po odpískání ofsajdu.

Arsenal s přibývajícím časem získával na jistotě a snažil se aktivní hrou otupit tlak domácích. Villarreal dokázal na domácím stadiónu vyřadit skotský Glasgow Rangers nebo italský Inter Milán, proti anglickému Arsenalu se ale neprosadil. Vysvobodil jej až zákrok střídajícího Clichyho s Jose Marim dvě minuty před koncem. Rozhodčí Ivanov nekompromisně odpískal penaltu. Klíčový okamžik ale domácí hvězda Riquelme neunesla a jen trefila Lehmanna. Ten tak uhájil čisté konto a Arsenal překonal desátou nulou za sebou rekord Ajaxu Amsterodam v neprůstřelnosti z roku 1987.

Ve středu se hraje druhé semifinále Ligy mistrů mezi Barcelonou a AC Milán, před týdnem v Itálii vyhrál katalánský klub 1:0.

Liga mistrů - odveta semifinále
Villarreal CF - Arsenal FC 0:0
Rozhodčí: Ivanov - Golubev, Kalugin (všichni Rus.). Diváci: 23.000. První zápas 0:1, postupuje Arsenal.
Villarreal: Viera - Javi Vento, Pena, Alvárez, Arruabarrena (82. Roger) - Sorín, Senna, Josico (63. José Mari) - Riquelme - Forlán, Franco. Trenér: Pellegrini.
Arsenal: Lehmann - Eboue, Touré, Campbell, Flamini (9. Clichy) - Hleb, Fabregas, Silva, Reyes (69. Pires) - Ljungberg - Henry. Trenér: Wenger.