Hlavní obsah

Mám strach o hráče i fotbal. Vidím, že se zpomaluje. Trpišovský kritizuje nový turnaj

Aktualizováno

Na americkém turnaji se lesknou značky jako Real, PSG nebo Bayern, s nimiž se Slavia na podzim bude poměřovat v Lize mistrů. Trenér Jindřich Trpišovský snídá, obědvá i večeří fotbal, ale po večerech už nehltá světový šampionát klubů a možné protivníky. Na kempu v Rakousku má omezený čas, ale hlavně se mu nezamlouvá kolosální formát turnaje i nezáživná podívaná. „Zapnul jsem si třeba zápas Juventusu, kde si ale jeho hráči jen dvacet minut vyměňovali balon,“ láteří kouč Slavie. „Ale nedivím se.“

Foto: Lynne Sladky, ČTK/AP

Kylian Mbappé se na hřiště dostal jako střídající hráč.

Článek

Kollerschlag (Od našeho zpravodaje) - Snové výdělky, slavné mančafty, zajímavé konfrontace mezi světadíly. Taky ale nižší návštěvy, nesnesitelná vedra, rozporuplné ohlasy a výtky, že se ve fotbalovém koloběhu zaplevelilo jedno z posledních míst, při němž si fotbalová elita mohla vydechnout.

To je hlavní důvod, který se nejvíc příčí Trpišovskému. Pro Sport.cz hovořil o nabušeném kádru Slavie, Lize mistrů nebo zlaté obhajobě. Rozhovor přineseme v nadcházejících dnech.

Byla by ale škoda, aby zapadly názory nejúspěšnějšího trenéra samostatné ligové historie na turnaj, který může nenávratně změnit fotbal.

Trenére, jaký vliv na něj bude mít klubový šampionát?

Jsem sám zvědavý na Manchester City nebo Chelsea, jaký to na ně bude mít dopad v příštím ročníku. Kluci mají za sebou sezonu, po které přeletěli do Ameriky, kde místo dovolené zase s týmem tráví další období na hotelu. Ve vedrech hrají další zápasy. Už v srpnu proti nim budou v Premier League stát odpočaté týmy, které se chystají na start sezony.

Dopad to nebude mít jen na anglické mančafty.

Musíte se na vše koukat i ze širšího pohledu. Ukázkový příklad je Jude Bellingham. Hraje na turnaji s Realem, už loni se ale s reprezentací dostal do finále Eura. Tihle hráči nastupují za týmy, které se pravidelně dostávají na velkých turnajích mezi nejlepší. Jenže i oni potřebují jednou za sezonu vypnout a mít volno.

Úspěchy jim ho krátí, zátěže a zápasů přibývá. Co s tím?

Jedna věc je zdraví. Vykládá se o tom, že mohou přibývat vážnější zranění.

A za druhé?

Špičkové hráče beru jako umělce, kteří ale nemohou jedenáct měsíců v roce čtyři sezony po sobě hrát každý zápas na špičkové fyzické úrovni. Už teď pozoruju, že to sklouzává k zápasům, kde se týmy klidně dvacet minut pokouší o nekonečnou kombinaci. Hrají pozičku, aby si odpočinuli a nevyčerpali se. Chybí náběhy nebo intenzita. A nedivím se. Ubývá prostor pro trénink, který vám náročnější styl umožňuje. Z toho mám obavu.

Foto: Nell Redmond, ČTK/AP

Fotbalisté Chelsea na MS klubů

Jakou?

Mám trochu strach, zda přetížení hráčů nezpůsobí, že se fotbal zpomalí. Všechny sporty se zrychlují včetně fotbalu, jenže na druhou stranu nelze donekonečna zrychlovat bez přestávky, na mistrovství světa klubů jsem takové pasáže viděl. Je to i logické, když se hraje ve vedrech.

Docela podobně mluvil váš trenérský oblíbenec Jürgen Klopp. Srovnával, že basketbalisté v NBA mají každou sezonu čtyřměsíční pauzu, zatímco třeba fotbalový obránce Virgil van Dijk měl stejně podobný oddech v souhrnu za celou kariéru.

No jasně! Hokejisté z NHL jsou na tom stejně. Hrají devět měsíců, měsíc si odpočinou a další dva se připravují a trénují. Zajímají mě i přesuny v extralize, kde sezona těm nejlepším končila v závěru dubna. Začíná se v září, ale teď si představuju, jak ti kluci už teď mohou být nažhavení na novou sezonu.

To fotbalisté nepoznají. A účastníci současného šampionátu už obzvlášť.

Samozřejmě vím, že rozebírám turnaj, na kterém jsem nikdy nebyl. Pozoruju to zvenčí, ale taky vím, jak jsme loni po Euru uzpůsobovali program reprezentantům. První půlku podzimu valili, protože byli rozjetí a rozhýbaní. Jakmile se podzim přehoupl do druhé půlky, klukům v nádrži chyběla šťáva. Někdy taky potřebujete dobít baterky a získat objem, jenže není čas. Trochu odběhnu, ale každý sport má nějaká specifika. Tvrdím ale, že fotbal je, co se týče komplexnosti, nejnáročnější.

Rozšíříte myšlenku?

Při většině kolektivních sportů dolní končetiny slouží k přesunu a samotné provedení dělají ruce - tenis, basket nebo házená. Fotbal je jediný rozšířený sport, kde se nohy starají o mobilitu a zároveň s nimi hrajete. Doufám, že někdo do toho musí vložit rozum. Má to totiž i další rozměr. Když to přeženu, taky veřejnost se jednou fotbalu přefotbaluje. Návštěvnost spadne. Pořád přibývají zápasy nebo soutěže, ale hráčů nepřibývá. Podle mě to skončí jejich stávkou.

Dovolíte oponenturu? Třeba v NHL mají funkční odbory. Fotbal je ale tak rozšířený a obrovský, že je podle mě skoro nemožné všechny hráče sjednotit.

Může to tak dopadnout, nabízím jen můj pohled. V takovém případě to dopadne tak, že si hráči i v rozjetých sezonách budou muset brát dovolené. Je obdivuhodné, kolik toho za sezonu odkope třeba Valverde z Realu. Nelze to ale opakovat tři roky po sobě. Buď utrpí výkonnost, nebo zdraví.

To už nerozporuju, souhlasím.

Pokud hrajete fotbal na vysoké úrovni, podáváte při zápase už špičkové atletické výkony. Vyskočí na vás údaj o dvanácti uběhnutých kilometrech, ale největší nápor je zvyšující se počet brzd, akcelerací a výskoků, při kterých nejvíc trpí klouby. Samozřejmě se v dnešní době už jinak pečuje o tělo, ale pořád dostává šílený záhul. Proto kluci potřebují jednou za rok dlouhé volno. Jeden rok to bez něj překlenou, ale nemůžou to opakovat každou sezonu.

Související témata:
MS klubů ve fotbale