Tulipány v Kataru rozkvetly! Všeobecnému veselí propadl i věčně nespokojený Van Gaal

Má pověst přísného a věčně nespokojeného kouče s tváří hráče pokeru. I slavný nizozemský stratég Louis van Gaal však projevil nezvykle vřelé emoce po postupu svého týmu do čtvrtfinále fotbalového MS v Kataru přes USA (3:1).

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Nizozemsko - USAVideo: Česká televize

Už na pozápasové tiskové konferenci bývalý trenér Bayernu Mnichov či Manchesteru United projevil polibkem uznání obránci Denzelu Dumfriesovi, který měl na osmifinálové výhře Oranje lví podíl. Později po návratu mužstva do hotelu se 71letý odborník přidal k rozjařeně tančícím hráčům a celý rozesmátý se pohupoval do rytmu legendárního songu „Waka, Waka" od Shakiry.

Nizozemci si proti USA rozhodující náskok vypracovali už v prvním poločase, kdy se po Dumfriesových přihrávkách trefili Memphis Depay a Daley Blind. V 76. minutě sice snížil střídající Haji Wright, ale o pět minut později uklidnil evropský celek Dumfries. A postupové oslavy mohly vypuknout.

Pod Van Gaalovou taktovkou Oranje na světových šampionátech v základní hrací době neprohráli 11 zápasů za sebou (8 výher, tři remízy), nyní jeho svěřenci vyzvou Argentinu v čele s Lionelem Messim. Byli to právě Argentinci, kteří Van Gaalovu družinu vyřadili na MS v roce 2014 v semifinále po penaltovém rozstřelu.

Nizozemci od loňské porážky v osmifinále EURO od českého týmu neprohráli 19. utkání za sebou a na světovém šampionátu zvládli třetí osmifinále po sobě. Při poslední účasti na turnaji v roce 2014 získali bronz. Jejich maximem je stříbro z let 1974, 1978 a 2010.