Hlavní obsah

Banka JPMorgan uvedla, že lituje podpory projektu fotbalové Super ligy

23. 4. 2021 12:00

Americká investiční banka JPMorgan uvedla, že lituje toho, že chtěla finančně podpořit kontroverzní projekt fotbalové Super ligy. Podle německého časopisu Der Spiegel přišla banka se sídlem v New Yorku po kolapsu soutěže o možný zisk několika miliard eur.

Foto: Zac Goodwin, ČTK/AP

Fotbaloví fanoušci se srocují před stadionem Leedsu a protestují proti založení Super ligy.Foto: Zac Goodwin, ČTK/AP

Článek

"Zjevně jsme neodhadli, jak tuto záležitost bude vnímat široká fotbalová komunita a jaký vliv může mít na její budoucnost. Poučíme se z toho," uvedla banka.

Vznik nezávislé superligy oznámilo dvanáct evropských velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska v noci z neděle na pondělí. Projekt téměř uzavřené soutěže narazil na masivní odpor fotbalové veřejnosti včetně samotných hráčů a mezinárodních federací UEFA a FIFA. Po zhruba 48 hodinách ze soutěže vycouvalo všech šest anglických klubů a projekt se rozpadl. Jeden z jeho iniciátorů, prezident Realu Madrid Florentino Pérez, ho označil jen za pozastavený.

JPMorgan měla dvanácti zakládajícím členům dát k dispozici fond ve výši 3,5 miliardy eur (90 miliard korun). Týmy měly tuto částku po dobu 23 let i s úroky splácet, díky čemuž mohla JPMorgan podle Spiegelu vydělat celkově 6,1 miliardy eur (158 miliard korun).

Reklama

Sdílejte článek