Čeští futsalisté zdolali Libyi, o postup se utkají s Íránem

RIO DE JANEIRO

Čeští futsalisté porazili ve třetím zápase na světovém šampionátu v Riu de Janeiro Libyi 4:2 a v tabulce skupiny D jim patří se šesti body třetí místo. K postupu do čtvrtfinále potřebuje národní tým porazit Írán, který je po stejné výhře nad Uruguayí se sedmi body druhý.

Do české sestavy se oproti zápasu s Uruguayí vrátil Michal Mareš a hned ve druhé minutě se dostal po dobré kombinaci do velké šance, ale brankář se štěstím odvrátil na roh. Český celek diktoval od začátku tempo hry, po srážce se soupeřem byl na nosítkách odnesen Novotný, ale rychle se na hřiště vrátil.

Hlavně první čtveřice soupeře svírala. Roman Mareš se zbavil protihráče, ale pálil nad. Šance přibývaly, na gól však čekali Češi až do sedmé minuty. Janovského poslal libyjský obránce k zemi a penaltu Michal Mareš bezpečně proměnil. Druhou branku přidal drzou střelou z dálky po čtvrthodině hry Kopecký, který zaskočil gólmana.

Na druhé straně se ocitl v dobré šanci Abdul Vahíd, ale pálil vysoko nad. Čeští hráči nevzali varování vážně. V 18. minutě po signálu po rohu zůstal zcela volný Jusef a bez problémů poslal míč za záda gólmana Mellera.

Po změně stran vysunul český celek svou obranu až na polovinu soupeře a nováček na šampionátu měl s rozehrávkou značné problémy. Stačilo ale jedno zaváhání, ve 24. minutě Rahoma proběhl kolem Rešetára a střelou z dálky na zadní tyč vyrovnal. To dodalo soupeři další elán a o minutu později zachránil brankář Meller tým po úniku střelce první branky Jusefa.

O minutu později ale Češi opět vedli. Rešetár naznačil únik, přesnou přihrávkou našel zcela volného Dlouhého, který snadno skóroval. Na druhé straně Novotný skvěle zastoupil již překonaného Mellera a vykopl míč z brankové čáry. Vítězství pojistili čeští hráči až v samém závěru po dokonalé kombinace, kterou zakončil Sluka.

"Soupeř hrál to, co jsme čekali. Myslím, že jsme odehráli dobré utkání. Škoda, že při množství šancí jsme nedali více gólů, závěr mohl být klidnější," řekl trenér Tomáš Neumann. "Chvílemi to vypadalo, že nechtějí ani hrát, ale pak bleskově zaútočili a dali z toho dva góly," dodal Neumann.

MS ve futsale:
Skupina D:
Česká republika - Libye 4:2 (2:1)
Branky: 6. M. Mareš z pen., 15. Kopecký, 26. Dlouhý, 38. Sluka - 18. Jusef, 24. Rahoma. Rozhodčí: Goulard (Braz.) - Bakujev (Kyrg.), Ghibaudi (Arg.). ŽK: Al Šarif, Suljeman. Akumulované fauly: 3/4 - 3/2.
Sestava ČR: Meller - Novotný, R. Mareš, Janovský, M. Mareš - Kopecký, Rešetár, Sluka, Dlouhý, - Sláma, Frič. Trenér: Neumann.
Írán - Uruguay 4:2 (2:1).